Politika

Uhapšena žena koja je iz Kanade poslala Trampu pismo s ricinom

Žena je uhapšena na granici Kanade i SAD za to što je navodno poslala pismo sa otrovnim ricinom Trampu .
President Donald Trump ricin
Žena je uhapšena pošto je navodno poslala pismo sa ricinom Trampu. Foto: Chris Carlson/Associated Press i Wikimedia Commons

Vlasti su uhapsile ženu osumnjičenu da je predsedniku SAD Donaldu Trampu poslala pismo u kojem se nalazi otrov ricin.

Portparol američke Agencije za carinu i zaštitu granica rekao je za VICE da je žena uhapšena u pokušaju da uđe u Sjedinjene Države na Mostu mira u Bafalu u Njujorku.

CBC News javlja da je u pitanju Paskal Sesil Veronik Ferije, iako nadležni nisu otkrili ime uhapšene. Očekuje se da će protiv nje biti podneta krivična prijava na federalnom nivou.

Reklame

CNN javlja da je pismo, naslovljeno na predsednika Trampa u Beloj kući, poslato iz Sen Ibera, u Kvebeku. U njemu se nalazio ricin, izuzetno smrtonosan otrov. Kako javlja Associated Press, američki organi su presreli pismo u redovnoj proveri pošte.

Policija u Kvebeku poslala je u ponedeljak specijalizovani tim koji uključuje stručnjake za hemijsko i biološko oružje da istraže stan u montrealskoj opštini Sen Iber.

„Naš tim za hemijske, biološke, radiološke, nuklearne i eksplozivne materijale (CBRNE) vodi operaciju“, stoji u tvitu policije Kvebeka. „Na licu mesta su i policijska i vatrogasna ekipa. Preduzete su sve neophodne mere kako bi se osigurala javna bezbednost “.

Tim, koji sačinjava lokalna policija, Kanadska kraljevska konjička policija (RCMP) i pripadnike kanadskih oružanih snaga, ušao je u nedavno izgrađenu stambenu zgradu u ponedeljak oko 10 sati. Kapetan RMCP-a Šarl Porije rekao je novinarima da je RCMP izvršio naloge za pretres, na zahtev FBI, u jednoj od stambenih jedinica.

Porije je rekao da je dotična jedinica "povezana" sa ženom uhapšenom u Bafalu u nedelju uveče, ali nije mogao da potvrdi da li je tamo živela. Policija je rekla da ne zna da li je ricin proizveden u tom stanu, ali je evakuisala okolne stanove.

RCMP je potvrdio da se sumnja da je žena poslala otrovnu supstancu Beloj kući, kao i na pet adresa u Teksasu.

Nalozi na društvenim mrežama gospođice Ferije otkrivaju da je poslednjih godina mnogo putovala širom Sjedinjenih Država.

Reklame

Na stranici njene agencije za web dizajn, vidi se da je Ferije vozila kamp-prikolicu od Kvebeka do Teksasa 2018. U maju 2019. godine uhapšena je po tri prijave u Edinburgu u Teksasu, zbog dve prijave za vatreno oružje i zbog neovlašćenog pristupa zvaničnim dokumentima — iako se čini da su priajve odbačene. Nedugo zatim se vratila u Kanadu.

Ovog septembra, Tviter nalog koji navodno pripada Ferije - koji je dugo bio neaktivan - počeo je da tvituje preteći poruke protiv Trampa. Odgovarajući na tvit u kome se preporučuje da neko puca predsedniku u lice, Ferije je odgovorila: "Upravo sam pročitala tvit. Slažem se … Niko ništa nije uradio … Vreme je za promenu! #Killtrump." Takođe su je lajkovala i druge tvitove protiv Trampa. Jedini nalozi koji Ferije prati su vladine agencije američku tajnu službu.

Prema njenom LinkedIn profilu, Ferije je ranije radila za nekoliko kompanija iz namenske industrije, uključujući francuske vazduhoplovne kompanije Thales i Airbus - kao njen trenutni poslodavac je navedena američka firma Pratt & Whitney koja takođe ima ugovore sa vojskom.

Neimenovani zvaničnik američkih snaga rade je izjavio za CNN da je žena imala vatreno oružje kada je uhapšena. On je takođe rekao da nadležni istražuju da li je žena poslala sličan pisma na teskaške adrese. VICE ne može da potvrdi ove tvrdnje.

Američka Poštanska inspekcija, FBI, Tajna služba i RCMP zajednički rade na ovom slučaju.

„RCMP može da potvrdi da je od FBI-a primio zahtev za pomoć u vezi sa sumnjivim pismom upućenim Beloj kući“, rekao je portparol Den Brajen za Canadian Press. „Prve informacije iz istrage sugerišu da pismo potiče iz Kanade.

Ricin je nusproizvod stvoren prilikom prerade ricinusovih zrna. Ako se udiše, ricin može prouzrokovati ozbiljne respiratorne probleme, a ako se proguta, čak i unutrašnja krvarenja i prestanak rada organa. Može da ubije žrtvu u roku od četiri do pet dana nakon početnog izlaganja. Klinika Mejo navodi da „čak i mala količina ricina može biti fatalna“.

Ovo nije prvi put da je američki predsednik bio meta pokušaja napada ricinom. U aprilu 2013. godine, pisma koja sadrže ricin poslata su tadašnjem predsedniku Baracku Obami, kao i jednom republikanskom senatoru i sudiji u Misissippiju. A 2018. godine Trampu i drugim republikanskim političarima poslata su pisma koja sadrže ricin u tragovima.

Članak je prvobitno objavljen na VICE US.