Politika

Ružičasti delfini iz Hong Konga su se vratili, a razlog tome je pandemija

Od kada su počele restrikvije zbog korona virusa, više ružičastih delfina primećeno je u blizini Hong Konga i Makaoa.
hong-kong-pink-dolphin-return-coronavirus-pandemic
Fotografija nastala 20. septembra pokazuje kineskog belog delfina, takođe poznatog i kao 'pink delfin', kako pliva kroz vode uz obalu Hong Konga. Autor: Mej Džejms, AFP

Zbog pandemije, trajekta je sve manje, i ružičasti delfini sada se vraćaju u vode Hong Konga.

Delta reke Džuđiang proteže se od kineskog grada Guangžou na severu, do specijalne administrativne regije Makao na jugu. Poznata je po tome što je upravo ovo najindustrionalizovana zona na svetu, kao i mesto ogromne proizvodnje i razmene. Takođe, to je dom ružičastih delfina, odnosno, kineskih belih delfina, što je retka vrsta koja živi do četrdeset godina. Populacija ovih delfina umanjila se između 70 i 80 posto u toku prethodnih 15 godina, zbog ljudskog uticaja, ali sada manji obim pomorskog saobraćaja ostavlja prostora da se delfini vrate u ove vode.

Reklame

Sve manje ružičastih delfina primećivano je tokom godina, a samo njih 47 registrovano je od aprila 2017. do marta 2018. Pandemija je dovela do manje pomorskog saobrađaja između Hong Konga i Makaoa, a konzervacionisti koji se bave životnom sredinom prijavili su da je broj ružičastih delfina u delti reke Džuđiang porastao. Više njih viđeno je u blizini Hong Konga i Makaoa u toku prethodnih nekoliko meseci. Broj ružičastih delfina i navodno je za trećinu veći od marta ove godine.

Dr Lindzi Porter, naučnica koja proučava morski život iz Hong Konga, rekla je za AFP da je njen tim istraživača viđao veće grupe ružičastih delfina, ali su primetili i više socijalizirajućeg i ponašanja koje se može protumačiti kao priprema za parenje.

U video snimku koji je ova agencija postovala na Tviter, delfini plivaju kroz sada mirne vode.

Dvanaestog oktobra, jedan ružičasti delfin primećen je i u Singapuru.

Bilo kako bilo, eksperti se i dalje brinu da bi ova vrsta mogla da izumre.

Region oko delte reke Džuđiang smatra se da je dom za 22 miliona ljudi. Osim Hong Konga i Makaoa, on pokriva mrežu kineskih gradova kao što su Šenžen, Gangžou i Donguan.

Osim pomorskog saobraćaja, glavnu pretnju po stanište ružičastih delfina predstavljaju ljudski faktori kao što su priobalska gradilišta i zagađenje voda. Ne pomaže ni to što vlada Hong Konga takođe gradi i treću pistu za internacionalni aerodrom u Hong Kongu, koji je izgrađen na veštačkom ostrvu u ovoj regiji.

Reklame

Delfini mnogo zavise od zvukova za aktivnosti kao što su navigacija i komunikacija. Buka koju stvaraju primorske delatnosti lako ih stresira, i može dovesti do gubitka sluha kod njih, pa čak i do smrti. Brodovi koji prolaze takođe mogu udariti i povrediti delfine.

Svetski fond za prirodu (WWF) procenio je da je trenutno preostalo oko 2,000 ružičastih delfina u delti reke Džuđiang, a ovaj broj se, navodno, umanjuje za 3 posto svake godine.

U maju, WWF-Hong Kong objavili su Hitni akcioni plan, koji poziva vladu Hong Konga da sačuva ovu vrstu od izumiranja. Ovaj plan predlaže niz ključnih predela koje je potrebno bolje ustrojiti, gde treba ljudsku aktivnost smanjiti na minimum, baš kao i pomorski saobraćaj.

Doktorka Porter slaže se sa time da je važno podstaći i javnost da se više uključi u ovaj problem.

“Mislim da smo veoma blizu tome da više ne možemo da pomognemo delfinima da prežive u vodama Hong Konga”, rekla je ona.