nauka i tehnologija

Neko je išarao legendarni sovjetski svemirski brod grafitima

Ostaci ruskog Buran šatla na Bajkonur Kosmodromu išarani su sprejem, prenose državni mediji.
The dilapidated remains of Russian Buran shuttles at Baikonur Cosmodrome were spray-painted, according to state media.
Fotografija: Gytizzz

Svemirski brod Buran bio je odgovor Sovjetskog Saveza na svemirski šatl koji je proizvela NASA, iako je ova letelica putovala u orbitu samo jednom, u novembru 1988. godine, i to bez posade.

Tokom decenija koje su usledile, Buran šatlovi dve generacije skupljaju prašinu u skladištu Bajkonur Kosmodroma u Kazahstanu, koji je napušten, i koji posećuju urbani istraživači koji se povremeno ušunjaju u ovaj kompleks kako bi videli ove relikvije Hladnog rata.  

Reklame

Mnogi entuzijasti koji se bave svemirom izrazili su zgroženost fotografijama koje prikazuju ove vandalizovane letelice, išarane grafitima. 

U sredu je Arsenij Kotov, fotograf koji dokumentuje post-sovjetsku arhitekturu objavio fotografije ove išarane letelice na Instagramu, nazvavši ovaj vandalizam “gnusnim činom” koji “zaslužuje osudu.” 

Fotografije vandalizma i skrinšotovi od tada obrisane objave navodnog počinioca na Instagramu pojavili su se na fidu državnog medija RIA Novosti na Telegramu. I dalje je nejasno kada su tačno ovi grafiti nastali, pošto je fotografija na Instagram objavljena 16. maja, ali se u narednoj objavi RIA Novosti navodi da se ovo dogodilo još u Aprilu, od kada je šatl očišćen. U ovoj objavi vidi se i fotografija očišćene letelice.  

Roscosmos, ruska svemirska agencija, takođe je progovorila o ovom incidentu, tvitujući da će ruski zvaničnici pokrenuti pitanje zaštite jedinstvenih objekata na Kosmodromu na sledećem sastanku međuvladine kazahstansko-ruske komisije u Bajkonuru.

Sledeća generacija ove letelice, koja nosi nadimak Ptička, osmišljena je 1993. godine, ali nije nikad u potpunosti završena usled ekonomskog sloma sovjetske Rusije, što je dovelo do obustave ovog programa.  

Vandalizovanje svemirskih letelica Buran samo je poslednji u nizu događaja koji ukazuju na to da je neophodna stroža zaštita i očuvavanje ostataka ovih svemirskih letelica. Ova letelica takođe je privukla pažnju i 2002. godine, kada se hangar u Bajkonuru urušio, a od posledica ove nesreće preminulo je osmoro ljudi i uništena je jedina Buran letelica koja je zapravo letela u orbitu 1988.