Zdravlje

Zašto postanemo anksiozni kada smo maurni?

Na engleskom jeziku postoji i reč za ovo stanje - “Hangxiety”. Ipak, rešenje ovog problema nije tako očigledno.
Hannah Smothers
Brooklyn, US
A non-binary person sipping a drink at a bar.

U ranoj mladosti (koja je apsolutno gotova kada napuniš 21) bilo je moguće provesti petak uveče daveći se u vodki s ukusom, a da se sutra probuiš na vreme za trening ili bilo šta drugo što donosi subota ujutru, a da kasnije i dalje imaš volje da cirkaš špricer, bez nekih posebnih posledica. Sada, kako se približavam “srednjim godinam”, ovakvi vikendi postali su ozbiljan podvig. Što sam starija, mamurluci su sve gori. Tu su tipična glavobolja i vrtoglavica, otupelost i u najgorim danima osetna anksioznost.

Reklame

U ovome nisam jedina; mamurluk i anksioznost toliko često idu zajedno da u engleskom jeziku postoji reč za njihovu kombinaciju: Hangxiety. A jedno istraživanje simptoma mamurluka objavljeno 2017. godine u Human Psychopharmacology: Clinical & Experimental, pokazalo je da preko 22 posto ispitanika prijavljuje anksioznost kao nuspojavu konzumacije alkohola. U kombinaciji sa zabavnim naletima krivice kad god neko spomene šta smo radili usrani od alkohola, ova anksioznost je jedan od najgorih simptoma mamurluka. Zbog čega se ovo dešava?

Kako za VICE kaže Lora Vič, specijalista medicine koja se bavi zavisnošću pri Wake Forest Baptist Health, ovo se dešava zbog načina na koji alkohol utiče na naše telo, a naše telo pokušava da se izbori sa tim efektima. Od alkohola se možete osetiti energično i izhajpovano, ali Vič podseća na to da alkohol deluje i “kao neki sedativ”.

“Baca centralni nervni sistem u depresiju”, objasnila je Vič, upoređujući ono što se dešava sa klatnom koje kreće.

Ona je objasnila da, baš kao što alkohol snižava inhibiciju, takođe i ubacuje deo mozga u depresiju, i to onaj koji reguliše brige i anksioznost. Dakle, ista stvar od koje si lagan da skočiš na sto i plešeš ili se ljubiš sa nepoznatom osobom čini i da sutradan vaše telo, u pokušaju da ponovo postigne homeostazu, otpušta poplavu hormona, čije je lučenje do tada zbog pića bilo obustavljeno. Klatno se vraća, a rezultat je u nekim slučajevima pojačan osećaj anksioznosti u toku dana nakon što smo prethodno veče pili.

Znate dobro kakav je to osećaj, ukoliko ste ga ikada osetili. Ova anksioznost ima primese paranoje, a nju prate misli o tome šta ste sve radili ili rekli dok ste bili pijani, uz neizbežan blam. Vič dodaje i da, kod nekih ljudi, ova anksioznost ume da bude toliko intenzivna da ume doći i do napada panike, posebno kod onih koji se već bore s anksioznim poremećajem (što je u SAD- gotovo 18 posto odrasle populacije). Alkohol organizam napušta naglo, što, kako kaže Vič, neki istraživači upoređuju sa uzimanjem benzodiazepina ili ksanaksa. U pitanju je sranje ciklus, koji bi, u teoriji, trebalo da stvori averziju prema tome da opet popijemo toliko.

Dobre vesti su da je ova anksioznost privremena (kao i sam mamurluk), i prolazi tokom tog dana, kako se telo privikava na svoje supstance koje luči. Ipak, ukoliko vam ova anksioznost baš teško pada, Vič preporučuje da budete nežni prema sebi i da date sve od sebe da se ne stresirate previše oko toga šta ste radili prethodno veče. Možda neke od tih stvari i jesu bile baš glupe, ali osećanje koje imate sledećeg jutra svakako je pojačano mamurlukom koji vlada vašim umom. Ili, kako je za VICE već pisao Mek Lamoru, trava je uvek tu, koja je, igrom slučaja, magični protivotrov za anksioznost od mamurluka.

Ovo možda i zvuči kao sranje savet, ali Vič kaže da ne treba brinuti, jer mamurluk nije ništa drugo nego vajb koji na kraju prođe - svaki mamurluk se završi, anksioznost nestane, i onda ste spremni za novi dan i novo opijanje.