FYI.

This story is over 5 years old.

mimovi

Istraživači su proučili 160 mimova i otkrili da većina njih potiče sa dva sajta

Studija stotina miliona slika sa Redita, 4čena, Geba i Tvitera otkriva kako se mimovi šire.

Tekst je prvobitno objavljen na MOTHERBOARD

Istražvači Univerzitetskog koledža Londona su razvili novi način da izmere kako mimovi nastaju i šire se. Ono što su otkrili neće iznenaditi nikoga ko je provirio u tamnije delove interneta u poslednjih nekoliko godina: najtoksičniji, ali ipak najefikasnije prošireni mimovi prvo bivaju podeljeni na dva mesta, subreditu r/the_donald i „politički nekorektnom“ forumu na 4čenu, koji se zove /pol/.

Reklame

Istraživači kažu da su proučavali višeplatformske mim eko sisteme, koji se fokusiraju na „marginalne i potencijalno opasne zajednice“.

„Uzimajući u obzir sve veću relevantnost digitalnih informacija na događaje u svetu, naša studija predstavlja kamen temeljac za budući kulturološki antropološki rad, kao i za izgradnju sistema zaštite protiv širenja štetnih ideologija“, dodaju oni.

Oni nisu prvi koji su duboko i naučnički porazmislili o mim eko sistemima, ali obrasci koje su otkrili takođe potvrđuju ono što smo već znali o mimovima: da na osnovu proste srazmere i širenja ovih zajednica, verovatno delite slike koje su napravljene da bi bili distribuisane u toksičnim zajednicama.

Istraživači su prikupili bazu podataka od više od 100 miliona slika iz internet zajednica za koje je poznato da distribuišu mnogo mimova, uključujući Redit, Tviter, 4čen, i Geb. Takođe su skinuli i više od 700 hiljada slika sa KnowYourMeme.com. Korisćeći perceptivno hašovanje, ili phašovanje, propustili su algoritam kroz ovu bazu podataka, da bi detektovali vizuelno slične mimove. Phašovanjem je izvučen jedinstveni „otisak palca“ slika, što je olakšalo detektovanje obrazaca u vizuelnoj sličnosti širom velike baze podataka, i izvođenje obrazaca iz tih sličnosti. Onda su izvukli slične mimove zajednice, i proučavali kako obrasci vremenom evoluiraju.

Uz pomoć dobijenih informacija, bili su u mogućnosti da uporede klastere sa unosima na KnowYourMeme.com, da bi odredili kontekst mimova, i da li su rasistički, puni mržnje, zabavni, ili nešto drugo.

Reklame

Istraživači nisu odredili ko je tačno napravio mimove, samo to gde su prvi put podeljeni na javnom internetu – kao što je Motherboard ranije izveštavao, mnogi mimovi prvobitno cirkulišu na malim Diskord kanalima, ili u grupnim četovima, pre nego što bivaju postavljeni na veće platforme kao što su Redit ili 4čen.

/pol/ ima najveći broj mimova, dok je the_donald nabolji u širenju mimova izvan svoje zajednice. Redit i Tviter korisnici dele „zabavnije“ mimove, zaključuju oni, dok /pol/ i Geb imaju više rasističke i politički motivisane slike.

Ali u okviru Redita, sabredite kao što je the_donald naučnici i dalje smatraju marginalnim. „Korisnike Redita više interesuju mimovi vezani za politiku nego drugi tipovi mimova“, pišu istraživači u svojoj studiji. „Ali i pored navedenog, kada pogledamo individualne sabredite, videćemo da je The Donald najaktivniji kada je reč o postavljanju mimova generalno. To je takođe sabredit na kome se postavlja najviše rasističkih mimova i mimova vezanih za politiku“.

Postulat istraživača je da bi ovakva vrsta algoritma – koji su učinili javno dostupnim – mogla da bude od koristi platformama društvenih medija, za automatsko detektovanje sadržaja mržnje.

[h/t MIT Technology Review]