FYI.

This story is over 5 years old.

Музика

Naučni dokaz da fetusi vole „Boemsku rapsodiju“

Istraživanje sprovedeno u Španiji pokazalo je da muzika grupe Kvin uspešno stimuliše nerođene bebe, kao i muzika Mocarta odnosno Baha, dok Šakiru fetusi nešto i ne mirišu.
Fotografija levo: Gabriel Olsen/Getty Images

Prvobitno objavljeno na Noisey.

Već dugo se roditeljima savetuje da svojim bebama puštaju Mocarta kako bi izrasle pametne. Meni su ovo navodno radili, što je verovatno uzrokovalo moju nepodnošljivu opsesiju muzikom. Ipak, malo ko se pitao kakvu muziku vole fetusi. Iako im slušni organi nisu još sasvim razvijeni, iako se još nalaz u utrobi drugog ljudskog bića, španski naučnici nisu se dali obeshrabriti pa su sproveli istraživanje kojim dokazuju da čak i nerođene bebe vole Bohemian Rhapsody.

Reklame

Studija sprovedena na Institutu Markez a predstavljena u Barseloni ispitala je slušalačke navike 300 fetusa „prenatalnog uzrasta između 18 i 38 nedelja“; koristili su „intravaginalne zvučnike“, a mi se samo nadamo da je to za majke bilo manje neprijatno nego što zvuči. Znaci stimulacije fetusa – plaženje jezika, otvaranje i zatvaranje usta – najčešće su beleženi pri slušanju legendarnog prog-rok benda Kvin: čak 90% fetusa je reagovalo na „Boemsku rapsodiju“. Reklo bi se da ima smisla, jer uz operetski deo počinje da pevuši 99.9% odraslih ljudi.

Na drugom mestu u pop kategoriji je „YMCA“ Vilidž Pipl, dok u kategoriji klasične muzike Mocart i Bah beleže rezultate daleko bolje od konkurencije. Tradicionalna muzika iz indijskog odnosno afričkog podneblja se takođe navodi kao vrlo popularna među fetusima, koji iz nekog razloga loše reaguju na Adel, Šakiru, i Bi Džiz – apsolutno je skandalozno što ne cene hitove poput Whenever, Wherever.

Institut iznosi hipotezu po kojoj fetusi najlakše registruju zvuke visokog tonaliteta. Kako kaže Dr Marisa Lopez-Teihon, „Kada se obraćamo novorođenoj deci, svi mi obično utanjimo glas. Uzrok tome je instinktivni osećaj po kom će bebe na takav zvuk bolje reagovati.“ A pošto ga Fredi Merkjuri i društvo u nekim delovima Rapsodiji baš utanje, eto rešenja. Više o studiji čitajte ovde.

Fil je na Tviteru.