bezbednost

FBI je od Sony-a tražio podatke o korisnicima koji su navodno prodavali kokain preko PlayStation mreže

U nalogu za pretres se čak postavlja pitanje koje igrice osumnjičeni igraju i kako u njima napreduju.
PlayStation 4 controllers
FOTOGRAFIJA: TOMOHIRO OHSUMI/GETTY IMAGES

Kako saznaje VICE, FBI je u oktobru tražio nalog za pretres kojim se od kompanije Sony zahteva da dostavi podatke o korisniku PlejStejšna 4 koji je navodno deo distributivne mreže kokaina. U nalogu se čak traže i podaci o tome koje igrice je navodni diler droge igrao, i koliko je u njima napredovao.

Pokretanje ove istrage pokazuje da organi reda sve više traže podatke o korisnicima od kompanija koje proizvode konzole i naprave povezane na internet.

Reklame

„Pružaocu usluga ovim se nalaže navedene informacije dostavi nadležnima u roku od 14 dana od izdavanja ovog naloga“, piše u nalogu, izdatom 22. oktobra u Zapadnom okrugu u Misuriju.

Ovaj slučaj se vrti oko Kertisa Aleksandera, takođe poznatog kao „Dola“, za koga FBI tvrdi da je koristio internet usluge PlejStejšna da koordiniše prodaju velikih količina kokaina.

„CHS [Poverljivi lični izvor] izjavio je da ALEKSANDER trenutno kilogram kokaina naplaćuje 34 hiljade dolara. CHS je izjavio da ALEKSANDER koristi PlejStejšn korisiničko ime ’Speedola20’“, piše u aplikaciji, navodeći izjavu anonimnog doušnika FBI, koji je pomogao u istrazi protiv Aleksandera.

CHS je rekao da ga je Aleksander kontaktirao preko igrice na PlejStejšnu, „tokom igre“.

„Fraza ’tokom igre’ se odnosi na audio komunikaciju koja se odvijala tokom CHS-ovog i Aleksanderovog učestvovanja u onlajn igrici sa više igrača“, nastavlja se u aplikaciji. „Istražitelji veruju da ALEKSANDER najverovatnije veruje da je audio komunikacija tokom njegovog učestovanja u onlajn igrici bezbedna. Kao takav, ALEKSANDER verovatno veruje da može da koristi audio komunikaciju tokom igre na PlejStejšnu da dogovori detalje transakcije droge“.

FBI i CHS su zatim organizovali operaciju tokom koje je Biro nadgledao Aleksandra kako doušniku prodaje vrećicu sa oko 100 grama belog praška za 4400 dolara, a Aleksander je CHS-u rekao da želi da razgovara s njim kasnije, tokom „igre“, piše u sudskom dokumentu.

Reklame

Igrica koju je Aleksander navodno koristio nije navedena, i u prijavi nema indicija da je komunikaciju tokom igre zabeležio sam Sony. Ali Aleksander jeste navodno razgovarao sa CHS-om preko PlejStešnovog servisa za poruke, koja omogućava korisnicima da jedni drugima šalju poruke ili glasovne poruke.

Imajući to na umu, FBI je zatražio suštinski sve informacije koje Sony možda ima o korisniku. Ne znamo da li je Sony dostavio podatke, ali zathev uključuje i sadržaj sve komunikacije vezane za taj PlejStejšn nalog, „uključujući i uskladištene ili sačuvane kopije mejlova, četova, ili drugih poruka poslatih sa i na Nalog, njihovih nacrta, i izvor odredišnih adresa povezanih sa svakom, datum i vreme kada su poslate, i veličinu i dužinu svih“, piše u nalogu za pretres.

FBI je takođe zatražio sve podatke koji se tiču identifikacije naloga, kao što su ime, fizička adresa, telefonski brojevi, sve lozinke vezane za nalog, bezbednosne odgovore i pitanja, i tehničke informacije, kao što su IP adrese koje su korišćene za registraciju i ulazak na nalog.

Biro je takođe tražio detalje igrica koje su igrane, pa čak i softverske podatke, kao što je „napredak“.

Aplikacija za nalog takođe uključuje i neke PlejStejšn poruke koje su istražitelji već pribavili, najverovatnije od CHS-a. U jednoj od njih, Aleksander se izgleda žali zbog toga što CHS ne igra jednu neimenovanu igricu.

„Čujem da pričaš o meni tokom igrice“, piše CHS.

„Ne, igrao sam igricu, ali tebe nije bilo“, odgovara Aleksander.

Sony nije odgovorio naše molbe za komentar ovih navoda.

Forbs je ranije izvestio o tobože prvom zabeleženom slučaju da je Sony vladi dostavio podatke o PlejStejšnu. U maju 2017, FBI je zatražio nalog za pretres, tražeći podatke korisnika u istrazi vezanoj za terorizam.

Ovaj tekst je prvobitno objavljen na VICE US.