FYI.

This story is over 5 years old.

nove tehnologije

Programeri u Srbiji zarađuju 400 evra više od programerki

Žene su obrazovanije od muškaraca, ali na nižim pozicijama i sa nižim zaradama i u IT svetu
Fotografija: Jiří Wagner via Unsplash

U Srbiji se posao u informativnim tehnologijama posmatra kao poslednja slamka spasa iz siromaštva, bede i svega lošeg što može da snađe čoveka. Sa svih strana smo bombardovani reklamama privatnih IT škola i kurseva koji obećavaju svetliju budućnost za samo šest meseci i nekoliko hiljada evra, iako su tek svaka peta žena i svaki deseti muškarac izjavili da im je sertifikat pomogao da se zaposle.

Predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić je ocenila da IT sektor ima potencijal da bude "kičma razvoja", dok je ministаr zа rаd, Zorаn Đorđević izjavio da njegovo ministarstvo do krаjа 2017. plаnirа da izdvoji još 170 milionа dinаrа zа prekvаlifikаciju u IT sektor.

Reklame

Znali smo da muškarci u Srbiji generalno dobijaju bolji tretman i uzimaju prečice kada je reč o profesionalnom napretku, bez obzira na to što žene u proseku imaju bolje rezultate u formalnom obrazovanju. Ali nismo znali koliko su te razlike značajne u IT sektoru u Srbiji - sve do pre nekoliko dana kada je objavljeno veliko istraživanje Startit centra o razlikama između programera i programerki. Na osnovu rezultata ankete koju je popunilo dve hiljade ljudi iz IT sektora u Srbiji, došli su do sledećih podataka:

Muškarci su se u gotovo savršenoj razmeri raspodelili u juniore, mediore i seniore po pitanju senioriteta u firmama. Međutim, žene su se u više od pola slučajeva izjasnile kao juniorke (50,7 odsto), potom kao mediorke u 30,23 odsto i na kraju kao seniorke u 19,07 odsto.

Ovaj podatak sam po sebi nije toliko problematičan dok ne dodamo činjenicu da je među anketiranima bilo dvaput više programerki nego programera sa doktoratom. Kada govorimo o rodnoj razlici u senioritetu, važno je napomenuti i da se godine u kojima su počeli da se interesuju za informacione i komunikacione tehnologije neznatno razlikuju kod dečaka i devojčica. Kod momaka se to u proseku dešava sa 17, a kod devojaka sa 19 godina. Dakle, pred kraj srednje škole.

Pozvala sam Zoju Kukić iz Startit centra da popričamo o rezultatima njihovog istarživanja, ali i koracima koje oni preduzimaju kako bi uticali na izjednačavanje ovih razlika između muškaraca i žena u svetu informativnih tehnologija. Prvo što me je zanimalo je njihova reakcija na rezultate ankete.

Reklame

- I prethodno i ovogodišnje istraživanje pokazalo je slične rezultate, a to je da su svega 11-12 odsto programera žene. Taj procenat jeste nizak, ali nas nije iznenadio, jer je zapravo sličan onome što je i utisak "sa terena". Nažalost, mnoga istraživanja i u Srbiji i u svetu pokazuju slične podatke - žene su obrazovanije od muškaraca, ali na nižim pozicijama i sa nižim zaradama. Tako da, rezultati nas nisu iznenadili - rekla mi je Zoja.

Ipak, ona upozorava da treba pažljivo tumačiti sve podatke, jer je uzorak žena u istraživanju bio relativno mali.

Kada govorimo o preduzetništvu, rezultati pokazuju da čak 58 odsto muškaraca planira ili aktivno radi na tome ili već ima sopstvenu firmu, dok je to slučaj kod samo 39 odsto žena. Dvadeset dva odsto žena ni ne razmišlja o preduzetništvu, kao i 10 odsto muškaraca.

Žene se ređe odlučuju da osnuju sopstvene firme – tek tri odsto njih. S druge strane, 11 odsto muškaraca pokazuje takvu vrstu proaktivnosti. S obzirom na to, nije iznenađujuće ni što se među vlasnicima kompanija ređe nalaze žene (četiri odsto) nego muškarci (96 odsto).

Nakon ovih podataka razlike u platama, iako znatne, nisu došle kao veliko iznenađenje. Naime, među anketiranima se pokazalo da muškarci u proseku zarađuju čak 400 evra više od svojih koleginica. Na kraju meseca, programer je u proseku zaradio 1.537, a programerka 1.148 evra, pri čemu se radi o aritmetičkoj sredini i jednih i drugih koja nije posmatrana u odnosu na tehnologiju koju koriste.

Reklame

Kada bi programerke bile plaćene kao programeri, po godini iskustva, plate bi im bile 1.224 evra.

Razbijanjem muških i ženskih plata po programskim jezicima koje koriste, dobija se sledeća statistika:

Uvidom u način primanja novčane nadoknade saznali smo da su žene daleko češće prijavljene na pun iznos, a muškarci su daleko češće plaćeni preko agencije.

Važan podatak je da su žene koje su plaćene preko agencije takođe plaćene manje nego muškarci – 1.352 naspram 2.197 evra. Ovo je razlika u plati od gotovo 1.000 evra.

- Naravno da postoji potencijal da se ovo promeni, ali ovo nije problem samo IT industrije i Srbije, već svih profesija i celog sveta. Mislim da mi kao društvo, ali i kao pojedinci moramo da radimo na ovome i mi se u Startitu time bavimo kroz različite svoje projekte — da u svojim kursevima programiranja i za decu i za odrasle imamo rodnu izbalansiranost učesnika, a na našem blogu istražujemo ovu temu iz različitih uglova - govori Zoja.

Ako plate posmatramo kroz senioritet, onda je slučaj sledeći:

- Ova analiza je samo jedan od koraka ka spoznaji problema. Jer, ukoliko u IT industriju želimo da uključimo više žena, moramo ih osnažiti i pružiti im jednake prilike - zaključuje ona.

Pored težnje da se rodna ravnopravnost sprovodi u svim njihovim projektima, kao praćenje ove oblasti kroz tekstove poput ovog istraživanja, Startit će ove godine prvi put u Startit Centru Novi Sad imati i besplatan kurs programiranja za žene početnice. Sve one koje čitaju ovaj tekst i žele da se prijave, mogu da urade ovde.

Još na VICE:

Žene u Srbiji dominiraju na fakultetu, a gube na tržištu rada

Najgluplja pitanja koja su ženama u Srbiji postavljali na razgovoru za posao

Devojke u Beogradu pričaju šta bi radile da su muškarci na jedan dan