Portreti glamuroznih trans Parižanki osamdesetih
Sve fotografije sa ljubaznošću Bajrona Njumana via Herrick Galerije

FYI.

This story is over 5 years old.

fotografije

Portreti glamuroznih trans Parižanki osamdesetih

Glamurozne, moćne i seksi – trans Brazilke u Parizu kao modeli sa piste ili iz nekog muzičkog spota.

Ovaj tekst je prvobitno objavljen na Broadly

Nalazimo se u osamdesetim i Parižanke na fotografijama Bajrona Njumana su okićene blistavim draguljima, zavodljivom senkom i velikom količinom rumenila. Većina ovih žena dolazi iz Brazila; sve su seks radnice i sve su trans. One izgledaju glamurozno, snažno i seksi – kao modeli sa piste ili iz nekog muzičkog spota.

Njuman je imao 30 godina kada se preselio u Francusku da bi radio kao kreativni director u jednom pariskom magazine, ali ubrzo je našao bolju umetničku inspiraciju u migrantskim zajednicama trans žena koje su radile u obližnjoj ulici crvenih fenejra. Njuman i njegova supruga su se sprijateljili sa ovim ženama, provodili su vreme zajedno i fotografisali njihove živote.

Reklame

"Nisam bio preterano iskusan fotograf u to vreme," rekao je Njuman. "Ali mislim da zbog toga što sam koristio prilično rudimentarnu opermu, to neiskustvo dodaje sirovosti koju volim. Da sada to sve ponovim, ne bi bilo interesantno kao što je bilo."

Njuman je fotografisao između 30 i 40 žena čije je fotografije objavio 1984. godine u knjizi The Ultimate Angels. Kada je bio u Parizu, trans žene su živele na margini društva, govori on. Jedina publikacija koja je pre toga fotografisala trans seks radnice je bio nedeljni magazin Paris Match, koji je koristio široki objektiv i infra crveni film – kao da su te žene bile gangster ili kriminalci.

To ga je samo još više motivisalo da prikaže drugačiju stranu njihovog života. Žene sa Njumanovih fotografija mogu da poziraju kao Plejboj modeli, ali on takođe slika njih dok se druže sa prijateljima, dok se sunčaju u toplesu ili zezaju na ulici.

"Većinu vremena samo fotografišem ono što se nalazi ispred mene," kaže on. "Kada fotografišem žene to su uvek osobe koje imaju kontrolu nad svojim životom i nisu pasivne igračke za muškarce."

Posle 30 godina, Njuman i njegova supruga su izgubili kontakt sa većinom žena sa fotografija. "opstoji velika rupa između vremena kada su fotografije urađene i kada su objavljene – čak tri godine. U tom period je veliki broj žena koje smo upoznali deportovan u Brazil."

Etc