Fijatovi mlađi radnici o radu i prvom štrajku u životu

FYI.

This story is over 5 years old.

Štrajkovi

Fijatovi mlađi radnici o radu i prvom štrajku u životu

"Jesam pre Fijata radio za 25.000, ali ne ovako- u goloj vodi. I onda prelomim, ako ću da pristanem na 'vrapca u ruci', onda taj vrabac može da bude i nemački klozet."

Radnike Fijat Krajsler automobili (FCA) iz Kragujevca, koji štrajkuju od 27. juna, ovog jula možete isprovocirati do granice ludila ako im kažete- "ali ja radim za 25.000" (a ti tražiš 45.000), "zbog vas će otići Fijat" ili "bolje vrabac u ruci…."

Ovo ne preporučujem!

Od oko 2.000 radnika FCA, nisam našla nekoga ko bi mi pod punim imenom pričao o tome šta se dogodilo od 2012. kada su zatrpavali Fijat radnim biografijama, kada su inženjeri jurili veze za posao u FCA, kada su se hvalili da u menzi imaju bolju hranu nego kod kuće, kada se desio bebi bum u fabrici 2013.

Reklame

Par njih je htelo da govori pod punim imenom, ali me onda sindikalci zamoliše da to ne radim jer bi moji sagovornici mogli da snose posledice zbog nastupa u medijima.

- Vidiš, jedan iz obezbeđenja se učlanio kod nas u sindikat pre dva meseca. Reče mi da njegove kolege ne smeju, pa je on to uradio iz revolta. Isti čovek mi juče šalje mejl i moli me da ga pod hitno iščlanim - kaže mi Zoran Stanić iz sindikata Nezavisnost u FCA.

Za radnike- nada

Moji su sagovornici milenijalsi, imaju od 25 do 37 godina. Malo se stide što govore anonimno. Uplašeni su.

- Kad sam negde u komentarima ispod vesti o nama video poruku "bolje vrabac u ruci…", telefon sam bacio na drugi kraj sobe, pomenuo najbližu familiju onome što je to nakuckao, ali sam, među nama, samo imao želju da plačem. Pre Fijata sam radio u stovarištu, pa u prodavnici i fabrici nameštaja, za 18 do 25 hiljada. Jedini izlaz video sam u odlasku u inostranstvo, da negde ribam klozete - priča mi Nikola (29), radnik sa trake.

Onda je došao Fijat, on je konkurisao tri puta da bi ga 2013. godine primili. Prva plata, priča mi, bila je 40 hiljada, nova radna odela, zaštitne cipela, uvek nove rukavice, u menzi "hrana da biraš". Seća da se su se kolege ženile, kolegenice "šibale na porodiljsko". Manje-više, svi zadovojlni.

- Kada mi je stigao regres od 45.000, prvi put sam u životu otišao na more, u 25. godini. Te zime mi je legla 13. plata od 28.000 i posle nje sam početkom 2014. uzeo kredit i kupio auto. Upisao sam menadžment na privatnom fakultetu. Puštali su me na ispite bez problema, na tome im svaka čast. Sanjao sam da, kada završim faks, nastavim kao menadžer u FCA. Nisam se žalio što radim na traci i smenu završavam mokar od znoja, što radim subotama. Sve mi je bilo plaćeno - priča mi Nikola (29), radnik sa trake.

Reklame

Kaže mi da je imao velike planove u Fijatu, da je fakultet upisao da bi napredovao, da je diplomski planirao na temu auto-industrije.

- A onda mi tim lider kaže da nikada neće dozvoliti da ja napredujem jer sam najbolji radnik na traci. I tako me podseti da jeste firma italijanska, ali su šefovi srpski. Radije će unaprediti lencova rođaka/komšiju/ulizicu, nego najboljeg radnika. Tu "padnem" psihički - priseća se Nikola.

Nedugo posle toga proizvodnja je smanjena, treća smena izbačena, a 700 radnika otišlo prošle godine. A bez rada u trećoj smeni, kako kaže Nikola, pada plata.

- Kada neko ode na bolovanje moramo da radimo više operacija, pa je ispalo da rintamo još više za manje para. Tek tada sam shvatio da kada odbijem prevoz, ja zapravo primam 36.000 dinara. Jesam pre Fijata radio za 25 hiljada, ali ne ovako - u goloj vodi. I onda prelomim, ako ću da pristanem na vrapca u ruci, onda taj vrabac može da bude i nemački klozet - kaže mi Nikola.

Pitam ga zašto onda ne istupi javno, pod svojim imenom. Priznaje da se ipak nada da će Fijat ostati i povećati im plate.

Od zapošljavanja u Fijatu, 37-godišnji Marko se oženio, dobio dete, uvalio u kredite i počeo da gradi kuću. Stigao je do prve ploče. Kaže mi da je planirao još jednu bebu.

- Ne znam šta ću ako dobijem otkaz ili Fijat ode. Moja žena radi u butiku za 25 hiljada i ako ja ostanem bez posla, ne smem da mislim na drugo dete. Ona će, ako se rano sazna da je trudna, dobiti otkaz - priča Marko.

Reklame

Fijat, kaže, nikada oko toga nije pravio problem.

- Kada sada to kažem, ispada da mi radnici Fijata i ne treba da tražimo platu od 45.000, ali većina ljudi i u Kragujevcu ne zna koliko radimo. Mislio sam da će štrajk kraće trajati, sada se već plašim. Sigurno 90 odsto mojih kolega ima kredite, frka nam je- priča mi Marko.

Za "bele kragne"- preseljenje

Visokoobrazovani, takozvane "bele kragne", uglavnom ne štrajkuju, ali su neki nezadovoljstvo platom kanalisali drugačije - našli su bolje poslove, tvrde i zaposleni i sindikalci. Odlaze oni koji su obučavani u Italiji, Nemačkoj i Japanu i čije su obuke mnogo koštale.

Ivan, 32, sa srednjom stručnom spremom i pola mašinskog fakulteta, radio je u FCA za 45 hiljada dinara. Pre godinu dana se preselio u Vojvodinu i radi kod komponentaša za četiri i po puta veću platu nego u Fijatu.

- Dobio sam početnu platu od 120.000 dinara. Sada imam i više. Priznajem da sam, kada sam davao otkaz, očekivao da mi ponude povišicu, ali ne, samo su mi dali papire- kaže mi Ivan.

Sindikalac mi potvrđuje ovu priču. Kaže da "bele kragne", odlaze za tri puta veće plate.

- Jedna koleginica je napustila Fijat i za godinu i po povukla sa sobom još petoro njih - kaže Stanić iz Nezavisnosti.

Ono zbog čega štajkuju radnici iz FCA nisu samo plate. Drugi problem im je što nakon otpuštanja prošle godine i zbog dužih bolovanja (među kojima su i porodiljska), sada jedan radnik radi više operacija nego pre. Manja plata na više rada rezultirala je štrajkom.

Reklame

Ali ne samo to.


Pogledajte i VICE Srbija dokumentarac "Inicijativa":


Tvoji te rade

Stevan, 30, priča mi za problem o kome u dnevnim vestima valjda nije bilo mesta, a ta priča me vraća u 2012. godinu kada su mi radnici rekli da su pozvali Italijana direktora i tražili da im prvi pretpostavljeni na liniji ne budu Srbi nego Italijani. Ovaj je od prevodioca dva puta tražio pojašnjenje, nije mogao da veruje. Sličnu priču, sada, 2017. godine, ponavlja i Stevan.

- Tvoji te rade! Prvi šef radniku na traci je tim lider, sledeći u hijerarhiji je supervizor. Tim lider na našoj grbači skuplja poene kod supervizora, ovaj kod svog nadređenog. Svako svom šefu gleda da donese lepe vesti krijući probleme na koje mi ukazujemo. Ne kapiraju da to vodi nagomilavanju besa radnika. Onda neko od njih smisli kako na traci isti posao može da radi manje radnika i tako dobije bonus, kintu - priča Stevan.

Tako dolazi do većeg umora radnika koji mogu da se povrede, odu na bolovanje ili naprave škart, što firmu na kraju više košta, kaže Stevan. Dodaje da su od radnika koji su u Italiji bili na obukama čuli da se takve stvari tamo ne dešavaju.

- Dok je ovde bilo više Italijana, znalo se u sekund koliko koja operacija traje, koliko ti treba da se sagneš, uzmeš deo iz najlonske kese, koliko treba za odmor i da opterećenje radnika ne sme da pređe 80 odsto. Zabrljao je naš menadžment koji je morao da vidi šta se u halama kuva i ne dozvoli štrajk pred odmore, pa da nemaju šta da isporuče kupcima po svetu - kaže mi Stevan.

Reklame

Istu priču potvrđuje i sindikalac Stanić. Kaže da su nagomilano nezadovoljstvo "naši napravili".

- Naši menadžeri bi da budu veći katolici od pape. Fijat ima odlične standarde, propisane do detalja, samo ih se treba pridržavati, kao svuda u svetu- kaže Stanić.

Sindikalna borba

Kako odmiče štrajk, milenijalsima nenaviknutim na sindikalnu borbu - po kojoj su ostali čuveni Zastavini radnici iz bejbi bum generacije - najveću konfuziju prave informacije.

Onima iz medija ne veruju, pa vode rat na internet portalima sa botovima i onima koji ih osuđuju.

Nisu sigurni ni u informacije dobijene od sindikalaca, jer je u toku i sindikalni rat za prevlast, kao što i oni sami priznaju. Samostalni i sindikat Nezavisnost bore se za svakog člana već duže vreme, jer je brojniji sindikat onaj koji pregovara sa Fijatom i predstavnicima države, a sindikalnim liderima to obezbeđuje moć i niz prednosti. Radnici upadaju u rasprave kome pokloniti poverenje - koji sindikalac šuruje sa poslodavcima, koji će ih prodati za lične beneficije, a koji se bori za prava radnika.

Većina Fijatovih štrajkača milenijalsa kaže da nikada ranije nije bila u ovoj situaciji niti u sindikatu, a sindikalni lideri su im iz generacije Iks. Mlađi radnici se nadaju da ih sindikalci neće izdati i da sadašnji bes neće morati da usmere na njih . Radnici FCA sa kojima sam pričala kažu da se nisu nadali da će ih premijer/predsednik podržati, kao što je to nedavno učinio slovački premijer za radnike u tamošnjem Volksvagenu.

Još na VICE.com:

Od štrajka do štrajka, od Goše do Fijata

Šta se zapravo dešava u Srbiji dok biramo između EU i Rusije