FYI.

This story is over 5 years old.

Foto

Studentkinja kojoj prete smrću zbog eksperimenta sa aparatima za sušenje ruku

Evo šta sve raste unutar kancelarijskih higijenskih aparata.

Naučnici su još 2016. pokušali da nas upozore na odvratnu količinu bacila koji se kote unutar fensi Dajson aparata za sušenje ruku – kažu da ih je 1,300 puta više nego na papirnim ubrusima. Ali jedna studentkinja mikrobiologije nedavno je otkrila koliko su zaista odvratni ovi fenovi za ruke.

Kako javlja Njujork Tajms, Nikol Vord i njene kolege dobile su zadatak da utvrde koliko bakterija mogu da zapate u plastičnom kontejneru koji spuste na nesterilnu lokaciju na samo tri minuta. Vord je svoju Petri posudu stavila unutar aparata za sušenje ruku unutar javnog WC-a, i postigla mnogo odvratnije rezultate od ostalih studenata. Kako ova devojka iz Kalifornije objašnjava u viralnom Fejsbuk postu, sveprisutna higijenska aparatura pokazala se kao pravi rasadnik za ogroman broj gljivičnih kultura.

Reklame

„NIKAD VIŠE nemojte sušiti ruke u tim spravama“, pisala je ona. „Evo kroz kakve sve potencijalne patogene, gljivične i bakterijske, provlačite ruke pre nego što napustite WC misleći da su vam čiste. Nema na čemu.“

Komentari koji su usledili bili su ili zadovoljni što istina najzad izlazi na videlo, ili ozlojeđeni. Od ovih drugih, nekim je smetalo što aparati za sušenje ruku šire bolesti, a nekima je smetalo što Vord obmanjuje javnost svojim nenaučnim metodama. Ona za Tajms kaže da su joj stizale čak i pretnje smrću.

Ipak, njen post je nehotice uleteo u dugogodišnju rovovsku borbu između dve sanitarne industrije, jedne koje proizvodi papirne ubruse i druge koja proizvodi aparate za sušenje. Sušači su već uzvratili udarac i osporili metodologiju koju je Vord primenila; istu strategiju upotrebili su 2016. kada su univerzitetski istraživači takođe utvrdili da njihove mašine šire bakterije. VICE je tada pisao o tom istraživanju, da bi nam predstavnici Dajsona odgovorili dopisom u kom se tvrdi da „industrija papirnih ubrusa na ovaj način već godinama širi strah“. (Tajms ističe da je jedna od retkih nezavisnih studija utvrdila da su papirni ubrusi i aparati za vazdušno sušenje higijenski praktično ekvivalentni.)

Ipak, dok ne stigne zvaničan stav naučnog sveta, možda bi bilo pametnije da posle pranja ruke samo protresete u vazduhu, ili ih čak obrišete o pantalone.

Pratite Allie Conti na Tviteru.