FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Bageri nezakonito u Savamali, tvrde vlasnici porušenih objekata i najavljuju još krivičnih prijava

Posle nenajavljenih rušenja na prostoru budućeg "Beograda na vodi" i raščišćavanja šuta izvedenog bez najave, tvrdi vlasnik porušenih objekata.
Fotografije: Petra Živić

Još dugo nakon što je video na kome se vidi rasprava vlasnika objekata u Hercegovačkoj ulici koje su maskirani ljudi srušili u izbornoj noći i predstavnika grada postao viralan na internetu, vlasnik porušenih objekata Vladimir Marković ostao je u Savamali.

Pored toga što tvrdi da je rešenje o rasčišćavanju šuta koje je imao priliku da vidi nepotpisano, kaže da je cela akcija bila nezakonita pošto je nakon rušenja objekata podneta krivična prijava.

Reklame

Nemanja Vulović sa policijom i vozačima bagera

Problem je i to što nije sasvim sigurno ko je čovek sa kojim se raspravljao na snimku. Predstavlja se kao Nemanja Vulović koji se na licu mesta našao ispred kabineta gradonačelnika Beograda Siniše Malog. Međutim, Vladimir kaže da se nije tako predstavio.

- Rekao je da je tu ispred preduzeća Beograd na vodi. Kada sam mu tražio legitimaciju, promenio je priču i rekao da je došao isred kabineta gradonačelnika - kaže Vladimir, direktor preduzeća Transport peroni, čiji su objekti porušeni u izbornoj noći.

Sam Nemanja Vulović je odbio da komentariše ove tvrdnje za VICE i uputio nas na službu za odnose sa javnošću Grada Beograda pre nego što je zajedno sa policijom napustio Hercegovačku ulicu.

U međuvremenu je i Mali za Insajder.net izjavio da "nema komentar" na rušenja u Hercegovačkoj i da nije njegov "posao" da se time bavi. Šta li je onda u opisu posla gradonačelnika, ako ovakve akcije nisu.

Pre toga, oko jedan popodne, počeli su da pristižu bageri. Jedan za drugim, zastali su pored policije i gospodina Vulovića – svaki od vozača je izašao i u prisustvu Vulovića nestao iza ograde parkiga.

- Siguran sam da je predstavnik Skupštine grada, gospodin Nemanja Vulović, potpisivao naloge Beograd puta i drugim nadležnim službama u toku rasčišćavanja – kaže Vladimir.

Bivši zaposleni na ruševinama

Vladimir tvrdi da je video rešenje o rasčišćavanju koje se odnosi na Republičku direkciju za imovinu.

- Ali, njihovih predstavnika nije bilo. Jutros je ovde bio predstavnik Sekretarijata za inspekcijske poslove i on mi je sam rekao da je krenuo do Republičke direkcije za imovinu da im dostavi rešenje na potpis. Sam mi je predstavnik to rekao - kaže Vladimir.

Reklame

Sve što se desilo od jutros u devet vlasnik porušenih objekata opisuje kao "katastrofalno bezakonje".

Vladimir Marković sa obezbeđenjem svoje firme

- Prvo, postoji presuda Upravnog suda na osnovu koga je Gradsko veće Skupštine grada donelo rešenje da ne sme da se izvrši rušenje. Rušenje je izvršeno na kriminalan način. Nakon rušenja, podneli smo krivičnu prijavu, tako da na ovom mestu ne smeju da budu nikakvi bageri - objašnjava.

Kaže da su pritužbu dostavili i Zaštitniku građana Saši Jankoviću zbog toga što su pripadnici MUP-a nakon rušenja odbili da im uzmu izjave.

- Otišli smo u policijsku stanicu Savski venac da prijavimo rušenje i damo izjavu. Policajac čije ime znamo nam je odgovorio da je dobio naređenje da ne može da uzme izjavu i da je gradska i opštinska Građevinska inspekcija srušila objekte, u saradnji sa komunalnom policijom - kaže Vladimir.

Kaže da su tri objekta ostala netaknuta, ali da su nakon rušenja ostala bez vrata i prozora. Već dvadeset godina posluje na prostoru u Hercegovačkoj ulici.

- U svom ovom bezakonju, jedino nam preostaje da nastavimo sa krivičnim prijavama. Biće ih još. Jer, bezakonje ne može da traje večno - kaže.

Ratka Subašića sam zatekla u ruševinama, na mestu gde je nekada bila kafana Savski venac. Pet godina je firma za koju radi iznajmljivala prostor u ovom delu Savamale i skladištila skele koje dalje iznajmljuje.

- Da su nas obavestili koji dan ranije da će srušiti, izneli bi sav materijal koji smo imali - kaže mi.

Reklame

Ratko Subašić

Pitam ga zašto je došao danas i zašto sedi u ruševinama.

- Možda ostane nešto od materijala posle rasčišćavanja, pa da pokupimo - kaže

Pitam ga da li možda ima ambiciju da sarađuje sa graditeljima Beograda na vodi, obzirom da se kompanija za koju radi bavi iznajmljivanjem skela.

- Mala smo riba za njih - odmahunuo je rukom.

Pogledajte još fotografija:

Ostaci kafane Savski venac

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu