FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Patkica na kiši: Hiljade ljudi traži ostavke i odgovornost za rušenja u Savamali

Treći protest od još uvek nerazjašnjenog rušenja u Savamali okupio je veliki broj ljudi koji zahtevaju ostavke odgovornih.

Dok su se razvijale zastave i širili transparenti ispred zgrade skupštine Beograda, mnogi su bacali pogled u nebo, u strahu od sve gušćih oblaka, ispostavilo se, bez razloga. Jer ni kiša, doduše kratkotrajna, nije sprečila hiljade ljudi da se treći put u sedam nedelja - od još uvek nerazjašnjenog rušenja u Hercegovačkoj ulici u Savamali u Beogradu - okupe na poziv inicijative Ne da(vi)mo Beograd i zahtevaju kažnjavanje odgovornih za ovaj postupak.

Reklame

Protest je najavljen pre nego što je predsednik tehničke vlade i mandatar nove Aleksandar Vučić u sred konsultacija o budućem kabinetu iznenada saopštio da su za rušenje odgovorni ljudi iz najviših redova gradskih vlasti, ali je otkrivanje njihovih imena javnosti prepustio policiji, tužilaštvu i pravosuđu.

Uz podsećanja da se inicijativa Ne da(vi)mo Beograd dve godine bori protiv "lažnih investitora" projekta Beograd na vodi, organizatori kažu da ne pristaju da "rušitelji" Savamale prođu bez odgovornosti..

- Pitali smo za računicu za štand, za Promenadu i bahato ponašanje, ali oni su rekli da se radi o projektu od javnog značaja. Mi više ne pitamo, sada tražimo odgovornost - kažu.

— Orli Fridman (@orlifridman)June 11, 2016

Podrži RTV u redovima protesta u — Podrži RTV (@PodrziRTV)June 11, 2016

Međutim, medijska haranga koja je usledila iz redova glasila očigledno bliskih vlastima, probudila je inat veterana uličnih protesta 1990-ih godina i na trg pred skupštinom grada dovela i njih, i novajlije među demonstrantima.

Džo bagerista, veteran petooktobarskih protesta

Jovana je prvi put na protestu jer ne želi da "ljudi u fantomkama više terorišu grad."

- Očekujem da će se dogoditi još najmanje pet ovakvih protesta i da će se stvoriti dovoljna kritična masa da se nešto menja. Nažalost, u ovakvom beznađu, teško je nešto predvideti - kaže 23-godišnja Jovana.

Patkici, koja nije brazilska, ne treba kišobran

Možda jeste teško predvideti šta će se dešavati u nedeljama koje dolaze, ali kiša ipak nije sprečila mnoge da dođu na protest. Prema procenama organizatora, 20,000 ljudi se okupilo u centru grada, dok novinari na licu mesta procenjuju da je između osam i deset hiljada ljudi na protestu. Na poziv sa improvizovane bine ""Uzmite kišobrane i dignite transparente", masa je skandirala nezvanični moto protesta "Čiji grad, naš grad."

Reklame

Lokalni front iz Kraljeva ponovo uz Patkicu

Iako je odgovornost za rušenje u Hercegovačkoj glavni moto protesta, arhitekta Dragoljub Bakić iz Akademije arhitekture ocenio je čitav projekat "Beograda na vodi" jedva sedmicom, rekavši da je "na nivou osrednjeg studentskog rada."

— Ne davimo Beograd (@nedavimobgd)June 11, 2016

- Neka današnji skup shvate kao četvrtu deklaraciju za prekidanje izgradnje, izgradili su samo dve kafane, još nije kasno - rekao je Bakić.

Gordana

Dok su se demonstranti pripremali za šetnju, 80-godišnja Gordana kaže da "smo svi u obavezu da dolazimo na ove proteste dok god ih ima."

- Jer, ako ne dolazimo, onda se sa tim nasiljem slažemo i podržavamo ga - poručuje Gordana i kaže za sebe da je "verovatno najradikalnija ovde."

Igor je došao iz Novog Sada jer, bez obzira što se slične stvari "dešavaju" i tamo, "moraš da dođeš u glavni grad na protest."

- Odavde sve počinje i širi se dalje, a vreme je da se širi - kaže 30-godišnji Igor.

Dok se govori sa bine prekidaju uzvicima "Vučiću, lopove," priprema se polazak u šetnju koja će ovog puta proći preko Trga Slavija, sve do sedišta Vlade u Nemanjinoj ulici, na samo kilometar od "ozloglašene" Hercegovačke ulice.

- Ostavke su prvi korak, jer Beograd nije Mali - rekao je Luka Knežević iz Ne da(vi)mo Beograd dok se kolona spremala da krene u šetnju.

Uz pištaljke, povike "Ostavke" i "Čiji grad - Naš grad", hiljade demonstranata krenule su ka zgradi Vlade Srbije.

Bird's-eye view of the protest in — Balkan Insight (@BalkanInsight)June 11, 2016

Reklame

On sigurno nije investitor

Kao i ranije skupština Beograda, tako je i zgrada Vlade bila zasuta toalet papirom, a organizatori protesta su poručili: "Videćemo se opet".

Protest NAŠ GRAD!: završni govor ispred Vlade — VICE SERBIA (@viceserbia)June 11, 2016

Vidimo se opet.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu