FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Baš smo pokidali u borbi za ljudska prava u Srbiji ove godine

Pogledajmo koje su to konkretne pomake naše društvo i država učinili u unapređenju ljudskih prava, rođenjem neotuđivih svakom ljudskom biću.
Foto: Lazara Marinković; autor murala na slici "Situacija" Miša Most

Ginisova knjiga rekorda svrstava Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima u najprevođenije dokumente na svetu, tu negde posle Biblije. Ko bi rekao da je ova povelja popularna kao religija. Na godišnjicu njenog usvajanja u skupštini Ujedinjih Nacija 10. decembra, slavi se Međunarodni dan ljudskih prava.

Pošto je red da i mi ovaj praznik obeležimo, odlučili smo da istražimo koja su ljudska prava unapređena u Srbiji tokom 2015. godine. Ali najpre da čujemo šta kaže država, na kojoj je da nas sve ravnopravno štiti i čuva.

Reklame

Pripadnici romske nacionalne manjine i osobe sa invaliditetom su, prema istraživanjima, najosetljivije društvene grupe, ali kada su u pitanju ljudska i manjinska prava, zabrinjava nasilje nad ženama i vršnjačko nasilje, izjavila je povodom najsrećnijeg građanskog praznika direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.

Izgleda da su elementarna bezbednost i osnovna ljudska prava LGBT populacije poboljšala održavanjem jedne simpatične jesenje šetnje pod teškim policijskim obezbeđenjem. Problemi beskućnika, osoba koje svakodnevno gledamo kako kopaju po kontejnerima, bolesnika, penzionera, radnika i mnogih drugih čija se prava krše su, nesumnjivo, na samom pragu rešenja.

Ali da ne mračimo na ovaj radostan dan. Pogledajmo koje su to konkretne pomanke naše društvo i država učinili u unapređenju ljudskih prava, rođenjem neotuđivih svakom ljudskom biću. Pa, da krenemo!

  • Ustavni sud privremeno zaustavio zakon kojim bi se žene zaposlene u državnoj upravi prevremeno penzionisale.

To je uglavnom to. Nadamo se da ćemo i u 2016. godini nastaviti da idemo napred, još uzlaznijom putanjom. Pokidali smo.

Neka sila bude s nama.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu