protest

Učenici Filološke gimnazije pozvali i ostale škole na ulicu ako im ne oslobode druga

Pavle Cvejić (18) je uhapšen i osuđen na 30 dana zatvora zbog upada u RTS.
filozofska gimnazija, protest

Učenici Filološke gimnazije u Beogradu koji protestuju ispred SUP "29. novembar" najavili su da će, ukoliko vlasti za 48 sati ne puste njihovog školskog druga Pavla Cvejića - uhapšenog zbog upada na RTS - i ne izbrišu mu dosije, pozvati đake svih srednjih škola da izađu na ulice.

Učenici jezičke gimnazije, u ponedeljak su krenuli u protestnu šetnju "Pravda za Pavla" od Filološke gimnazije do stanice policije "29. novembar" zbog hapšenja njihovog druga, osamnaestogodišnjeg Pavla Cvejića, koji je bio među građanima koji su ušli u Radio televiziju Srbije u subotu uveče. On je osuđen na 30 dana zatvora po hitnom postupku.

Reklame

Iz MUP je ranije saopšteno da je policija u prethodna dva dana privela 18 osoba u vezi sa protestima i upadom u zgradu RTS, od kojih devet zbog prekršaja zakona o javnom redu i miru, a osam zbog učinjenih krivičnih dela.

Na protestu se okupilo stotinak đaka, koji su mirno sedeli ispred kordona policije. Protest je protekao bez incidenata, a okupljenim đacima se obratilo više govornika. Oni su istakli da nisu na ulici iz političkih razloga, već zato što je Cvejić žrtva "dvostruke nepravde - vlasti koja ga je osudila zbog učestvovanja na protestu, što je njegovo građansko pravo, a sa druge strane, opozicije koja ga koristi kao sredstvo za postizanje svojih ciljeva".

Direktor Filološke gimnazije Duško Babić rekao je za VICE pre početka protestne šetnje da je uprava škole bila obaveštena da će se protest dogoditi.

"Mi smo na nivou škole razgovarali sa našim učenicima koji su najavili protest i pokušali smo da im objasnimo kakvi su rizici ovakvih njihovih okupljanja. S obzirom na to da trenutno ne znam kako će se ovaj protest razvijati, kao i ko se sve može priključiti i eventualno zloupotrebiti njihove napore, i dalje ne mogu reći da podržavam protest, ali smo kao škola voljni da probamo da nađemo način da pomognemo našim učenicima, kao i da ih zaštitimo", rekao je Babić.

Mateja Lazarević, učenik Filološke gimnazije i Cvejićev drug iz detinjstva rekao je na protestu:

"Možemo da se ne slažemo sa političkim opredeljenima Pavla, ali niko ne želi da nam naše osnovno pravo da iskažemo naše mišljenje bude uskrećeno. Tu smo da pokažemo da se ne plašimo".

Pavle Cvejić je jedan od prvih osoba uhapšenih zbog upada u RTS. U obrazloženju suda je navedeno da mu je određena kazna od 30 dana zatvora zbog krivičnog dela "drsko i bezobzirno ponašanje izvršeno u grupi". Kako prenosi naš reporter, eventualna žalba neće odložiti izvršenje ove presude. Cvejić je potvrdio da je ušao u zgradu RTS i da je poslušao neku vrstu naredbe opozicionara i seo na pod, a da je zatim došla policija i izvela ga.