Hidepark v Nitre

FYI.

This story is over 5 years old.

Různě

Hidepark v Nitre

Vraj pri rieke klíči centrum alternatívnej kultúry, ekológie a kultúrnych undergroundových podujatí.

Keď som sa po dlhšej dobe pred rokom vrátil do Nitry, dopočul som sa o zaujímavom projekte. Vraj pri rieke klíči centrum alternatívnej kultúry, ekológie a kultúrnych undergroundových podujatí. Z rozprávania pár známych som síce mal zmiešané dojmy, ale chcel som sa presvedčiť na vlastné oči. Po prvej návšteve Hideparku v Nitre som strávil niekoľko nasledujúcich víkendov za sebou na jeho pozemku využívaním rôznych jeho služieb a pár krát som podal pomocnú ruku. Práve tu som si uvedomil akú rolu hrá v realizácii filozofie tohto magického miesta odhodlanie.

Reklama

Hidepark je miesto, ktoré je hmotným dôkozam toho, čo je možné dosiahnuť, keď sa individuálnym nápadom nekladú medze.

O vzniku, vývoji a cieľoch Hideparku som sa rozprával s riaditeľom o. z. Triptych Marekom „Atlasom“ Hattasom. Treba spomenúť fakt, že Triptych o.z. spravuje Hidepark tri roky a jadro tímu tvorí osem ľudí. Povolaním sú to umelci, učitelia, programátori, remeselníci, stavbári, inžinieri, doktorandi. Hidepark vytvárajú bez nároku na honorár, spolu s päťdesiatimi daľšími aktívnymi dobrovoľníkmi, vo svojom voľnom čase. Partnermi sú aj iné neziskovky a subjekty.

VICE: Čo je to Hidepark?

Marek Hattas: Názov sme si odvodili od známeho Hyde Parku v Londýne, kde je v jednej z jeho časti sa nachádza Speaker´s Corner. Hidepark je zhmotnením nášho názoru a filozofie. Ale s tým, že je to aj slovná hračka. Hide s mäkkým „i“ preto, že je to taký skrytý parčík. V prenesenom slova zmysle je skrytý pred mainstremovou kultúrou. Máme tu svoj vlastný svet.

„Chceli nájsť miesto, kde by mohli zmysluplne tráviť svoj voľný čas… a tak vzali lopaty do vlastných rúk.“

Ako to celé vzniklo? 

Boli sme partia ľudí, ktorý sa chceli jedoducho zabávať. Ja som bol Dj, chalani boli barmani v jednom lokálnom podniku a chodievali sme spolu do jedného podniku. Raz nám ten klub jednoducho zavreli. Postupne pre nás v Nitre neexistovalo miesto, kde by sme sa mohli spolu zabávať a realizovať, bezkonfliktne a nerušene až do rána. Tak sme zrecyklovali jeden starý nápad. Mali sme vo zvyku raz ročne vytiahnúť starý vojenský stan, vyhliadnuť nejaké miesto a zavolať známych, DJ-ov a kapely. Keďže to malo vždy svoje čaro, rozhodli sme sa nájsť stabilné miesto, kde by sme mohli byť častejšie, nerušili ostatných ľudí a zároveň boli v blízkosti Nitry. Proste nájsť ideálny „hangout spot“.

Reklama

Koľko úsilia stojí za procesom, ktorý Hidepark premenil do dnešnej podoby?

Najprv som pol roka hľadal vhodné miesto. Nakoniec som našiel ideálnu lokalitu pri rieke, na okraji Nitry. Zistili sme, že pozemok síce vyzeral ideálne, no bol problém s dohodou s poľnohospodármi a viazlo to aj s mestom. Čo nám však prišlo zázračne vhod, bol susedný niekoľko hektárový pozemok. Aj keď bol zarastený burinou a bodliakmi vyše hlavy, my sme sa tešili, že máme možnosť z bývalého odkladiska cukrovej repy niečo vytvoriť. Majiteľov som našiel na Facebooku a po nejakej dobe sme získali právomoci na starostlivosť o ich pozemok bez finančného zaťaženia. A tak začala revitalizácia a obrodenie bývalej čiernej skládky.

V bežnom živote si programátorom. Čo pre teba znamená projekt ako je Hidepark?

Nutnosť. Ja som sem neprišiel s úmyslom zbierať odpadky a revitalizovať zanedbaný pozemok. Chcel som sa zabaviť a riešiť kultúru. Ale práve na to bolo potrebné tento priestor najprv pretvoriť. Keďže máme veľa podobne zmýšľajúcich známych a silnú dobrovoľnícku podporu, tak to bolo všetko vďaka spoločnému nadšeniu možné. Jedni priniesli gauče, druhí palety. Keď nie sú peniaze, tak vymýšľaš. A recyklácia je najefektívnejšie riešenie.

Na celej ploche Hideparku sa dnes nachádza množstvo stavieb, výkopov a záhrad. Aký je ich účel?

Viac menej všetko je z odpadového materiálu, pôvodne kvôli nízkej cene. Čo je však super a prišlo časom, je fakt, že takéto enviromentálne riešenie je aj praktické. Každý z nás pridal ruku k dielu a postupne sme použili všetko možné na výstavbu základne, záhrady, viacúčelového altánku, pódia, parkourových stavieb, u-rampy, skladov náradia, snowboardových railov, grilu, ohniska, latríny, petangového ihriska, včelých úlov, atď. … Proste sme postavili všetko, čo treba, aby undergroundové leto v Nitre mohlo začať.

Reklama

Aká je vaša hlavná motivacia, vízia, sen?

Pôvodný nápad, nájsť ideálny „hangout spot“, sa časom transformoval prostredníctvom tohto miesta a ľudí čo ho tvoria, do projektov Hideparku. Hlavným motívom bolo aj to, že sme nechceli len vytvoriť priestor pre underground societu, združenú v jednom starom stane s punkáčskou technikou. Chceli sme ďalej rozšíriť možnosti, skvalitniť priestor a hlavne ponúknuť aj denný program. Večerné akcie, ktoré boli spočiatku prioritou, sme obohatili o kultúrne podujatia cez deň.

Aké podujatia sa tu konajú?

Od hudby, cez workshopy až po divadlo a prezentácie schopností mladých umelcov. Hidepark je kultúrnym centrom. Vytvára projekty, ktoré združujú alternatívnu subkultúru v Nitre. Tie zahŕňajú nápady ako tráviť svoj voľný čas niečím zmysluplným. Ale takisto ponúkajú možnosť ako sa kvalitne a nikým nerušene zabaviť.

Na Hideparku človek stretne rôzne typy ľudí, dokonca z rôznych miest, nielen lokálnych obyvateľov. Čo ich sem privádza okrem podujatí?

Časom sa všetko nabaľuje. Nové vlny ľudí, ktorí hľadajú priestor pre sebarealizáciu. Prišli sem parkouristi. Vystavali sme veže a prekážky. Potom prišli skejťáci. Vznikla u-rampa. Už prvé leto, kedže sme tu trávili veľa času, nás napadlo zúrodniť časť pozemku a vytvoriť verejnú záhradu. V súčastnosti si tu pestuje zeleninu hromada ľudí.

Ako to vidíš s Hideparkom v budúcnosti?

V súčasnosti komunikujeme aj s inými organizáciami a ľuďmi na Slovensku s podobným zmýšľaním. Ja sám som bol nedávno v Marseille a videl som, ako môže fungovať nezávislé klutúrne centrum. Fungujeme už na medzinárodnej úrovni, spolupracujeme v rámci rôznych projektov.

Reklama

Veľa ľudí práve neznalosť práv a svojich možností často odradzuje od realizácie svojich predstáv. Čo bolo treba zariadiť z formálneho hľadiska aby vznikol Hidepark?  

Tiež som úplne do toho na začiatku nevidel. Jedna kamarátka mi poradila, aby sme zriadili občianske združenie. Povedala, že ak chceme naplno využiť potenciál toho čo máme, musím tomu dať oficiálny punc. Čo znamenalo len pár podpisov a postupne nám to uľahčilo získať granty, podporu od ľudí a mesta. V súčasnosti sme vďaka vytvoreniu O.z. Triptych získali podporu od niekoľkých nadácií, donorov a mecenášov. A čo sa týka chodu Hideparku, práve prostredníctvom väčších letných open air akcií, by si mal na seba vedieť zarobiť.

Znie to ako klasický scenár financovania neziskoviek, ktorý sa u nás skôr zneužíva. Kde je ekonomický potenciál, tam je komercia, peniaze…

Nechceme z Hideparku robiť klasický mainstream a vyciciavať z toho čo sa dá na grantoch. Ide nám o to udržať si underground a robiť to pre svoje potešenie. Vďaka tomu, že sa o nás vie a ľudia nás podporujú, možeme tento priestor efektívne pretvárať a zdokonalovať. Hlavne ten feeling z organizácie je úplne iný, keď to robíme popri svojom zamestnaní, z vlastného potešenia a zadarmo.

Fakt, že sa o vás vie, musí mať aj svoje negatívne stránky, nie?

Jedinou takou negatívnou stránkou je možno to, že sem zvyknú zablúdiť občas typy ľudí, ktorí nerozumejú filozofii tohto miesta a je im potrebné to vysvetliť. Vec sa má tak, že už od začiatku sme sa snažili získať si priazeň ľudí, ktorí v okolí trávia čas a teda nastoliť harmóniu v tomto prostredí. Poznáme sa s rybármi, zberačmi šrotu a aj v prípade, že sa tu vyskytnú nejakí výtržníci, vždy sa tu nájde niekto kto pozná niekoho ďalšieho, kto pozná dotyčných. Všetci zakladajúci členovia sú z Nitry, tak ako majorita návštevníkov, takže sme celkom radi, že nepotrebujeme ploty ani ochranku.

Reklama

Aký význam má Hidepark pre teba a aký by mal mať pre ľudí?

Začnem tým čo by mal znamenať pre ľudí. Som toho názoru, že v každom meste by malo existovať miesto, kde je možná diskusia, sebareflexia, možnosť skúšať nové veci a nápady. Miesto, kde sa dá experimentovať či na poli kultúry, architektúry alebo ekológie. Skrátka také miesto, aké sa snažíme vytvoriť na Hideparku. No a pre mňa osobne to bola potreba takého miesta v Nitre. Jediná iniciatíva Novej kultúry tu vznikla prostredníctvom ľudí, ktorým boli sľubené granty v rámci projektu EÚ – „Hlavné mesto kultúry ´13“ (pozn.: mesto Nitra bolo nominované, grant získali Košice) a priestory bývalých vojenských kasární. Keďže išlo o veľké financie došlo k nezhodám a následne z Nitry mnohí iniciátori odišli. Okrem Divadelnej Nitry, ktorá sa koná raz ročne, tu je absencia novej kultúry. Hidepark mi dáva príležitosť realizovať sa, urobiť niečo pre komunitu, nejakým spôsobom ju potiahnuť ďalej, povzdelávať. Dáva mi zmysel žitia v tomto meste.

Aké sú vaše ciele, respektíve, kde beriete nápady?

Je tu komunita ľudí, ktorá prichádza s nápadmi spontánne. Väčšinou nápady vychádzajú priamo z prirodzených potrieb dobrovoľníkov a členov komunity. To je to, prečo je toto všetko možné, prečo sa dajú všetky nápady skĺbiť a funguje to tu.

Kto sú vaši hlavní sponzori, resp. kde hľadáte financie, granty?

Partnermi sú aj iné neziskovky a rôzne subjekty napr. O.z. Campanula, O.z. Neutra Riders, ParkOUR team, O.z. kRaj, O.z. Jašterica a svoju pomocnú ruku podáva aj mesto Nitra.

Reklama

Ako vás môže podporiť bežný smrteľník?

Máme verejnú zbierku na www.dobrakrajina.sk, dá sa prispieť 2% z daní, vlastnými rukami , či dobrým nápadom…

Kedže Hidepark má rastúci potenciál z roka na rok, prezraď aké plány, či zmeny aktuálne realizujete?

Keďže doteraz Hidepark fungoval počas šiestich mesiacov v roku, keď je vonku teplo, rozhodli sme sa v rámci recyklačného programu vybudovať stabilnejšie zázemie pre dobrovoľníkov aj počas zimy. Z dvanástich starých unimo buniek sme vytvorili projekt B-12, ktorý má spolu s novým skleníkom slúžiť aj počas chladných mesiacov. Dva roky tu nebola ani voda, spávali sme vonku. Takže ide o spríjemnenie celkovej atmosféry. V lete plánujeme v objekte B-12 v rámci denných akcií otvoriť malú galériu, koncertnú miestosť s pódiom a večer pripravujeme open air reagge, dnb a dubstepové párty.

Dominik Szombath

Dominik Szombath

Dominik Szombath