FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Alergija na spermu, nemoguće!

Pozvali smo doktorku da nam odgovori na još hrpu zbunjujućih pitanja, pa i ono da li postoji alergija na spermu.

Ljudi, tela su luda. Znate li da je moguće da vam krv izbija umesto znoja i da lijete krvave suze? Ili da vam gliste izazivaju svrab dupeta i da možete da zarazite najbliže zbog prljavih ruku? Jeste, to su stvari koje se uče u obdaništu, ali mnogi su ih zaboravili. Zato smo pozvali jednu doktorku opšte prakse da nam odgovori na još neka zbunjujuća pitanja, uključujući i ovo: postoji li alergija na spermu?

Reklame

Prvo je uljudno zatražila da ostane anonimna. Onda nam je sve objasnila, objektivnim rečnikom porodičnog lekara.

VICE: Prvo pitanje – kakva su ono upozorenja o tome da žvake sadrže laksativ?

Doktorka: Sorbitol je sastojak većine žvakaćih guma bez šećera, kao veštački zaslađivač. To je ono što je poznato kao osmotički laksativ. Ako žvaćete mnogo takvih žvaka, sorbutil će vam razrediti stolicu. Žvaćite umerno i kakite umereno.

Može li da se luči krvavi znoj?

Da, to je ekstremno retko i još uvek nedovoljno proučeno medicinsko stanje poznato kao hematidroza, što u bukvalnom prevodu znači „krvavi znoj". Oni koji na nesreću pate od ovakvog stanja znoje krv iz netaknute kože kada iskuse ekstremni stres, strah ili preterano vežbaju.

Mogu li da se luče krvave suze?

Hemolakrija, plakanje krvi, zaista može da se dogodi. Isto kao i kod krvavog znoja, to je veoma retka pojava, ali ima gadnije i čudnije uzroke. Krvave suze mogu da se luče i zbog konjuktivitisa, tumora ili raka u suznim kanalima; kada se krv vraća tokom curenja krvi iz nosa, kao i usled nečega što se naziva „posredna menstruacija".

Dešava se kada žena jednom mesečno ima krvarenje iz nekog drugog organa osim materice. Iako postoje opisi toga kod žena u šesnaestom veku, koje su padale u nesvest, ova pojava je nestala iz medicinske literature.

Da li je konzumiranje ljudskog mesa štetno?

Postoji veoma ozbiljno upozorenje po tom pitanju: bolest „kuru", ljudski ekvivalent bolesti ludih krava. To je neurodegenerativna bolest koja se prenosi konzumacijom, preko proteina koji je skriven u ljudskom mozgu. Bila je endemična u Papui Novoj Gvineji u plemenima koja su praktikovala ritualni kanibalizam kao deo pogrebnog obreda, ali su sa tom praksom prestali pedesetih godina prošlog veka. Zaraženi prvo dobiju drhtavicu, otežano govore, imaju napade smeha, i na kraju budu nepokretni i dementni.

Reklame

Sada veoma neelegantno menjamo temu, ali zašto nas svrbi dupe kada imamo gliste?

Kao i svi ostali paraziti, gliste su veoma pametne. Sve što rade svom nesrećnom domaćinu je zarad sopstvenog opstanka. Samo određene vrste glista izazivaju svrab na zadnjici, a glavni krivci su vlasoglav i valjkasti crv. Ova dva mangupa izlaze iz vaše zadnjice, naročito noću, da izležu jaja po analnom otvoru. Jajašca izazivaju upalu koja kod domaćina izaziva svrab, što je sve deo paklenog plana gliste. Kad se domaćin počeše, na prstima mu ostaju gomile novih jajašaca gliste, koja onda prenose članovima svoje porodice i prijateljima. Tako je životni ciklus zatvoren, jajšca su progutana, zadržavaju se u tankom crevu, rastu, i za mesec dana postaju polno zrele gliste.

Da li alergija na spermu zaista postoji?

Može se biti alergičan na skoro sve, i to, nažalost, uključuje i spermu. Kada smo to već rekli, treba istaći da ne postoji alergija na samu spermu kao takvu – jer to ne bi bilo kompatibilno sa razmnožavanjem – već na proteine koji se nalaze u semenoj tečnosti. To je veoma retka alergija, i u medicinskoj literaturi je zabeleženo sveukupno 80 slučajeva.

Kako izgleda alergijska reakcija na spermu?

Simptomi se obično javljaju tokom ili ubrzo nakon seksualnog čina, i mogu biti sistemski ili lokalni. Lokalna reakcija se manifestuje kao bol u vulvi ili vagini, kao osip, svrab ili otok, koji može da potraje nekoliko dana. Sistemska reakcija obično počinje sa lokalnim svrabom i oticanjem vagine/vulve, a svrab se širi po telu, do lica, usana i jezika. U nekim slučajevima, sistemska reakcija može da uključi i poteškoće sa disanjem, varenjem, kao i jak anafilaktički šok.

Reklame

Čitaocima će biti drago da čuju da nije zabeležen nijedan fatalni ishod alergije na spermu. I samo žene pate od ovog stanja.

Ozbiljno?

To ne treba da iznenađuje, kada uzmemo u obzir da muškarci sve vreme u sebi imaju spermu, pa bi bilo veoma problematično da su alergični na nju.

Da, naravno. To je odvratno, ali i pomalo tužno. Zar vam to ne bi onemogućilo da budete u vezi (ako ste žena koja voli muškarce)?

Kada je seks u pitanju, nije sve izgubljeno: kao prvo, i veoma zanimljivo, nema prijavljenih simptoma usled oralnog kontakta sa proteinima iz semene tečnosti. Kao drugo, ključna stvar kod alergije na spermu je da žene nemaju simptome kada se koristi kondom. Eto još jednog razloga zašto su kurtoni toliko divni.

Mogu li ljudi alergični na spermu da imaju decu?

Plodnost nije ugrožena, jer sama spermatozoa ne izaziva alergiju. Opcije su da se pristupi tretmanu desenzitizacije ili veštačke oplodnje, sa spermom iz koje je odstranjena sva semena tečnost.

Može li čovek da bude alergičan na samog sebe?

„Auto-alergija" može biti jedno od objašnjenja autoimunih bolesti. Iako lekari to obično ne opisuju tako, jer može da zvuči kao da vas vaš imuni sistem mrzi. Ali činjenica je da vaš imuni sistem nema ni moć raspoznavanja, ni kalkulisanja, ali to je tako zato što su različiti delovi imunog sistema odgovorni za alergije i autoimunitet.

Može li da se bude alergičan na vodu?

Na neki način da, ali to nije tipična alergija. Nemoguće je imati alergijsku reakciju dok pijemo vodu, ali je moguće imati alergiju na koži usled dodira sa vodom. Ovo veoma retko stanje se naziva „akvagena urtikarija". Drugi naziv za urtikariju je osip. To su reljefni, crveni pečati koji mnogo svrbe, i mogu da se pojave na koži iz mnogo razloga, ili bez ikakvog razloga.

Reklame

U slučajevima akvagene urtikarije, oboleli će se osuti svaki put kada se tušira, kupa, uskoči u bazen, ili ga zatekne veliki pljusak. To nije opasno ni fatalno stanje, ali je veoma dosadno, što je razumljivo.

Možemo li da promenimo boju svoje krvi?

Da, ali to ne biste želeli. Krv nam je crvena zbog toga što crvena krvna zrnca sadrže hemoglobin, protein koji sadrži gvožđe, i odgovoran je za prenošenje kiseonika koji je neophodan svim ćelijama u našem telu. Kada je hemoglobin zasićen kiseonikom, naša krv je crvena, a kada sadrži malo manje kiseonika, kao krv u našim venama, boja krvi je tamnije crvena.

Ako ljudska krv nije crvena, to je loše, jer znači da postoji problem sa sposobnošću hemoglobina da prenosi kiseonik. To se događa kod metemoglobinemije – kada gvožđe u hemoglobinu oksidira u drugačije stanje. Ovaj izmenjeni hemoglobin menja svoj oblik i ne može da se veže sa kiseonikom, lišavajući tkivo neophodnog kiseonika. Krv obolelih od metemoglobinemije je ili „čokoladasta" ili plavkasta, što u ovom kontekstu uopšte nije aristokratski.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu