FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Na prvoj liniji odbrane: odloženo rušenje poslednje kuće u Beogradu na vodi

Do prinudnog iseljavanja porodice Timotijevići rušenje poslednje kuće na području predviđenom za projekat Beograd na vodi za sada, nije došlo.
Naslovna Foto: Lazara Marinković

U dvorištu porodične kuće Timotijevića u Bara Veneciji 55 jutros se okupilo nekoliko desetina građana na poziv Inicijative Ne da(vi)mo Beograd jer je za 11 sati bilo je zakazano njhovo prinudno iseljavanje i, samim tim, rušenje poslednje kuće na području predviđenom za projekat Beograd na vodi. Do toga, za sada, nije došlo.

Fotografije: autor; ako nije označeno drugačije

- Hvala vam svima, ja nisam očekivao ovoliko ljudi ovde. Trebalo bih nešto da vas počastim za moralnu podršku koju mi dajete. Ja ne mogu protiv države. Znam da je ovo ovde prioritet i neka oni prave da ovo bude najlepše na svetu. Ovo je moja zemlja i moj grad gde sam počeo da radim pre 50 godina, odmah tu gde je ova Palata "nepravde" - rekao je Ivan Timotijević okupljenim novinarima i građanima.

Reklame

Ivan Timotijević. Foto: Lazara Marinković

Zbog projekta Beograd na vodi iz beogradske Savamale i Bare Venecije raseljeno je 227 porodica. Ali ne i Timotijevići. Oni već dve godine odolevaju pritiscima nadležnih da se isele, a razlog tome je spor koji pred sudom Ivan Timotijević vodi sa državom po pitanju vlasništva nad kućom. Kada je pre nekoliko godina pokušao da legalizuje kuću izgrađenu privremenom dozvolom, Timotijević je saznao da firma Iskra, za koju je radio i koja mu je kuću dodelila, a u međuvremenu ugasila, nije ni bila vlasnik parcele. Umesto toga Timotijevići su dvadeset godina stanovali i plaćali račune u kući koja je, prema katastru, bila u vlasništvu Železnica Srbije.

Foto: Lazara Marinković

- Imam papire da je ovu kuću pravila moja firma (Iskra) i zato sam ja umesto stana prihvatio ovu kuću. U tome je štos, ja sam obmanut, praktično. Ova kuća nije baraka. To je kuća u kojoj živim ja i u kojoj sam i decu odgajio i školovao. Kada je bila plata dve marke ja sam ovde zarađivao svojim šakama, a sada ispada da sam proleter na ulici, u tome je štos.

Crteži unuka Ivana Timotijevića na zidovima koji, za sada, i dalje stoje

Timotijevićima je od grada do sada nekoliko puta nudio stanove, ali uz uslov da ukoliko izgubi spor sa državom on, praktično, dobija stan na korišćenje na pet godina, ili u zakup. Ivanu Timotijeviću to nije bilo prihvatljivo jer, kako kaže, "on u toj kući živi više od dvadeset godina, uredno plaća račune i struju, a za to vreme niko nikada nije došao da mu kaže da to nije njegovo."

Pogleda sa kuhinjskog prozora iz doma Timotijevića

Uprkos tome, grad je našao pravnog osnova za rušenje i ove, poslednje, kuće u Beogradu na vodi. Prinudno iseljenje i rušenje porodične kuće bilo je zakazano za danas pre podne. Ipak, Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd pozvala je građane da se okupe i pokažu solidarnost sa porodicom Timotijević. U vreme dok je nekoliko desetina građana i isto toliko novinarskih ekipa danas stajalo pred kućom izvršitelji nisu došli.

- Bez obzira što su ovaj put nadležni i njihovi izvršitelji bili bez maski i delovali u toku radnog dana po sredi je napravda u kojoj se ljudima oduzima jedini dom kako bi se nastavilo sa sprovođenjem po građane ekonomski i urbanistički štetnog projekta Beograd na vodi - poručuju iz Inicijative Ne da(vi)mo Beograd, podsećajući na noćno rušenje u Hercegovačkoj ulici za šta ni više od sto dana kasnije nema odgovornih.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu