FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Palestinski ženski trkački tim

Pet devojaka koje se bave auto trkama na Zapadnoj obali su glavne junakinje novog dokumentarnog filma "Speed Sisters".
Sve fotografije : Tanya Habjouqa

Ako su vam Mijin spot [">Bad Girls](<iframe width=) i film Fast and Furious 7, inače smešteni u Abu Dabiju, najveći domet uvida u trke na Bliskom istoku, vežite se za pravu stvar. Speed Sisters je visokooktanska priča o auto-trkama na Zapadnoj obali. Za volanom je prvi ženski arapski reli tim na svetu.

Mara, Beti, Nor, Mejson i Mona su pet mladih žena koje razbijaju rodne stereotipe trkajući se okolo na improvizovanim stazama širom Zapadne obale. U neku ruku one su sestrinstvo, izazovne za društvena očekivanja i politiku zajednice. Ali drugarstvo ne važi kada se trkaju jedna protiv druge na događajima Palestinske motociklističke i motosportske Federacije.

Reklame

Libansko-kanadska rediteljka Amber Fares zabeležila je rivalitet i moć ovih devojaka u svom prvom filmu Speed Sisters, takođe i svežem uvidu u život pod Izraelskom okupacijom.

Film je podržalai Madona, a devojke su doputovale na premijeru u Engleskoj da pokažu solidarnost u kampanji prava žena da voze u Saudijskoj Arabiji (koja je, uzgred, naglašena i u Mijinom spotu za Bad Girls). Rediteljka Fares kaže da joj nije bilo teško da snimi ovaj film.

i-D: Kako je izgledalo tvoje prvo iskustvo sa auto trkama u Palestini?

Fares: Otišla sam u Vitlejem i hiljade ljudi je već bilo tamo, muzika je treštala, a mnogi stajali u redu da se slikaju pored kola. Bilo je prosto neverovatno, luda scena. U sred tog haosa, stajale su dve devojke koje su se spremale za trku. To me je stvarno raspametilo.

Zašto si pomislila da tu postoji priča?

Kada pomisliš na Palestinu, poslednje što ti pada na pamet su auto-trke, zbog prepreka, ograničenja kretanja, okupacije. Tako da je ideja o trkanju automobilima ludačka.

Sloboda kretanja je glavna tema u filmu. Ženama nije lako ni u svakodnevnom životu a na Zapadnoj obali ne postoji trkačka staza. Kako si videla tu temu u filmu?

Devojkama manjka sloboda kretanja; njihovim životima diktira strana sila i vojna okupacija. Čini mi se da u malim stvarima one ne razumeju kako to utiče na njih jer su navikle. Na primer, žele da odu u Ramalu, ali tu je vojni punkt. Ti i ja bismo se mnogo više uvredile; a oni su se toliko navikli. Sloboda vožnje je zato veoma važna. Toliko toga im je zabranjeno da se, kada sednu za volan, isto osećaju kao mi kada sa šesnaest godina dobijemo vozačku. Taj osećaj pa puta sto. To je jedino mesto na kome osećaju da one kontrolišu stvari.

Reklame

Pročitajte i: Skejt donosi dah slobode Avganistankama

Da li je bilo iznenađujuće što su žene toliko kulturno prihvaćene u trkačkoj zajednici, pa i u sopstvenim porodicama?

Neke od devojaka su iskusile otpor, ali one su dokazale da su dobre i da su tu da ostanu i svi su se složili oko toga. Šef federacije je bio ključan u tome. Kada je osnovao federaciju, napravio je i trkački prostor za žene i imao je auto koji su sve žene mogle da koriste. A u finalu, uvek je bilo mesto za ženu.

Kakva je bila reakcija na film u Palestini?

Prikazali smo film u Ramali prvi put prošle nedelje. To je bio prvi put da ga je Marin tata (njen najveći fan i mentor) video i zajednica je bila oduševljena. Svideo im se i bili su iznenađeni jer kada čujete da film dolazi iz Palestine, obično očekujete određeni narativ. Okupacija ide na početku, a ostatak priče dolazi kasnije. To je izokrenulo stvari i osvežavajuće je za svakoga iz Palestine, koliko i za bilo koga drugog. Dojadilo im je da gledaju sebe prikazane na određen način.

__________________________________________________________________

Pogledajte naš dokumentarac "Rat je u komšiluku" :

__________________________________________________________________

Celu filmsku ekipu činile su žene. Da li je to bilo namerno?

Definitivno. Želela sam da se devojke osećaju sigurno, stvarajući im okruženje u kome će biti opuštene i pričati. Moj arapski nije savršen, ali ja sam iz arapske kulture tako da postoji zanimljiva veza jer ja nisam odatle, ali i jesam odatle. To je stvorilo neku vrstu sigurnog neba gde su one osećale da mogu da pričaju slobodno, a da ih niko ne osuđuje. To je film o ženama tako da je bilo jako bitno da se stvori ta negovateljkso i podržavajuće okruženje oko njih. Imali smo jednog lika na filmu, producenta - našeg speed brata.

Reklame

Da li si gledale filmove o motorima?

Gledala sam film Senna i Fast & Furious filmove.

Da li si ulazila u kola sa njima?

Jesam, mnogo puta. Samo to što sam bila sa njima u kolima dok su vozile na autoputu je za mene bilo dovoljno zastrašujuće.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu