FYI.

This story is over 5 years old.

News

Nádoba zlosti

Martin Parr, vychytralý fotografický historik, ktorým je, poznal lekcie minulosti veľmi dobre a na začiatku tohto roka sa rozhodol, že je najvyšší čas pre dotlač piatich kníh, ktoré znázorňujú rôzne protestné hnutia počas 60. a 70. rokov

FOTKY: DIRK ALVERMANN, ENRIQUE BOSTELMANN, ANNA CANDIANI, PAOLO GASPARINI, KITAI KAZOU, PAOLA MATTIOLI

Pohľadom späť sa môže zdať, že rok 2011 bol jednostranne definovaný protestmi, vzburami, povstaniami a všeobecnou nespokojnosťou vo svete. Avšak je dôležité si uvedomiť, že tento dojem je vo veľkom vyvolávaný internetom a sociálnymi sieťami, a pred nie tak dlhým časom posratí spúšťačí neboli schopní zorganizovať 5000 nasratých študentov a publikovali ich rozhorčenie cez Twitter. Vtedy ktokoľvek kto sa ukázal na protestujúcej party musel mať gule (alebo vaječníky) z ocele kované v láve z obrovskej sopky, ktorá chrlila roztavený odpor a rozhorčenie. A to je hlavné, pretože kladivo zostúpilo a utlačovaní boli zatknutí – alebo horšie – nemali digitálnu bezpečnostnú sieť na ich presunutie späť z hrobov.

Reklama

Martin Parr, vychytralý fotografický historik, ktorým je, poznal lekcie minulosti veľmi dobre a na začiatku tohto roka sa rozhodol, že je najvyšší čas pre dotlač piatich kníh, ktoré znázorňujú rôzne protestné hnutia počas 60. a 70. rokov.  Výsledný súhrn je The Protest Book (Stiedl) a až do jeho vydania v túto jeseň bola dostupná len pre zberateľov. Týchto päť kníh povstaní pokrývajú celkom Latinskú Ameriku, Japonsko, Alžírsko a Taliansko, a bez námahy sa prekĺzli do utilitárneho púzdra, ktorý vyzeral ako by vypadol zo zadnej strany armádneho kamióna. Tento box je limitovaný na 1500 kópií a dostanete ho za približne 500 dolárov (opäť dokazujú, že nespokojnosť nie je lacná), tak sme si mysleli, že pár vhodných fotiek necháme kolovať z každej knihy, kde sú obsiahnuté – disidentov ako predjedlo, ak chcete.

Tieto fotky sú zachytené z veľdiela Paola Gaspariniho ,Para Verte Mejor, América Latina, otrasné dokumentácie sociálnej nespravodlivosti v Latinskej Amerike ako sú domorodí obyvatelia nútení k ponižujúcej práci a na továrenských pracovných miestach. Prvý krát vyšli v roku 1972 mexickým periodikom Siglo XXI Editores.

Tieto fotky sú z knihy mexického fotografa Enriqueho Bostelmanna vydanej v roku 1970, América: Un Viaje a Través de la Injustica. Ako Gasparini aj Bostelmann precestoval kontinent aby našiel nespravodlivosť a zdôraznil kontrast medzi kapitalizmom a komunizmom.

Tieto obrázky od Kitai Kazoua ,Sanrizuka, zachytili hnev, ktorý sa vyvíjal v povojnovom Japonsku, a ktorý sa prelial na rôzne slávne protestné hnutia. Publikované v roku 1971, Kazouovo veľdielo  dokumentovalo protest proti vládnej budove z letiska Narita.

Reklama

Tieto boli zachytené Paolou Mattioli a Annou Candiani, ktoré v roku 1974 fotili protest proti talianskemu zrušeniu legalizácie rozvodu pre ich knihu Immagini del No, jedenásta zo série fotografických kníh s názvom Occhio  Magico (Magické oko).

V roku 1960 nemecký fotograf Dirk Alvermann publikoval Algerien, z ktorého sú tieto fotky zobraté. Kniha predbehla svoju dobu, niesla znaky klasickej protestnej fotografie zo 70-tych rokov a pokrýva obe strany z alžírskej vzbury počas štátneho boja za nezávislosť.