FYI.

This story is over 5 years old.

Μodă

Revolúcie a tsunami sú mega v móde

Pamätáte sa na to, keď sa vás starý priateľ spýtal na názor o Arabskej jari?

Pamätáte sa na to, keď sa vás starý priateľ spýtal na názor o Arabskej jari a povedali ste, že SS12 kolekcia Husseina Chalayana bola až príliš, ale veci od Nazira Mazhara vyzerali dobre? Bolo to strašne trápne, že? A okrem toho ste vyzneli ako totálny rasista, lebo Turci nie sú Arabi.

Každopádne, najlepší spôsob, ako si vydobyť späť štipku rešpektu, počas toho, ako samozrejme tvrdíte, že sa zaujímate o geopolitiku tak isto ako o pekné šaty je, že sa stanete advokátom japonského návrhára Ryoheia Kawanishiho. Robí veci, ktoré sú inšpirované spoločensko- politickou situáciou, používa vrstevné tkaniny, ktoré symbolizujú spôsob, akým sú problémy prepletené a čo ho všetko na svete otravuje. Samozrejme, že to znie okázalo, ale takisto je to akýsi stupeň šialenej geniálnej tvorby a ak sa pridržiavame definície o drahých šatách, tak to tak musí byť. Pravdepodobne si pamätáte jeho „maturitnú kolekciu“ nazvanú:   „ Tá smiešna šialená show s tým pochmúrne vyzerajúcim Hasidic Jewom, pochybnými tkaninami, obrovskej vlajky UN a s kopou znakov Facebooku a Twiitru.“

Reklama

Kúsok z Kawanishiho tsunami- ravaged Entropy kolekcie.

VICE: Tak, povedz mi niečo o tvojej Entropy kolekcií, bola inšpirovaná zemetrasením a tsunami v Japonsku, že?
Ryohei Kawanishi:Áno, snažil som sa opísať všetko, čo sa dialo v Japonsku od 11. Marca. Japonská móda sa dostala do povedomia v 80- tych rokoch pomocou Comme des Garçons a Yohji Yamamoto show v Paríži v 1981 a pamätám si, ako to všetci novinári rozoberali, analyzovali a nazvali ako post- Hisroshima práce alebo post- atómové práce a mne sa strašne páčilo, ako to  japonskí návrhári všetko okomentovali, viete.

Takže sa snažíte doniesť nejaké prvky z toho obdobia späť do japonskej módy?
Áno, viac súčasných spoločenských a politických záležitostí, radšej to, ako že čo sa deje v pop- kultúre. Veľa ľudí berie inšpiráciu z magazínov alebo od hudobníkov alebo z hocičoho, čo má nejaký zaujímavý štýl, ale ja som chcela urobiť niečo iné. Ekonomika a politika je niečo, čo ma ozaj zaujíma, takže je pochopiteľné, že používam tieto prvky a lepím ich dokopy v mojich návrhoch.

Je to pre vás dobrý spôsob očistenia, keď sa takto pozeráte na svet?
Vlastne do toho nevkladám príliš môjho osobného názoru a presvedčenia. Je to viac o čerpaní informácií, ktoré som spozoroval a tie pretvoril do návrhov, čím vzniklo niečo nové. Napríklad v mojej maturitnej kolekcií som pripojil topánky k ostatnému oblečeniu a namaľoval ich do farieb palestínskej vlajky, čím som ukázal, že Palestína bola určená na dobývanie.

Reklama

Veľmi šikovné. Použili ste nejaké podobné techniky v kolekcii Entropy?
Nuž, katastrofa v Japonsku priniesla mnoho nových prvkov, ktoré sa medzi sebou úplne preplietli, a tak sa snažím, aby aj to oblečenie vyzeralo úplne prepleteno. Používam mnoho materiálov, ktoré sú popretkávané do seba.

Z nepomenovanej Central Saint Martin „maturitnej show“ 

Aj to oblečenie vyzeralo fakt dokazene, že? Vyzeralo, že si tou tsunami prešlo.
Presne tak. Páčilo sa mi ako Comme používal vystrihnuté diery v pletených zvrškoch na dôkaz deštrukcie, tak som sa to snažil aplikovať na niektoré moje kúsky aj ja. Takisto som na oblečenie maľoval soľou, čo reprezentovalo morskú vodu v tsunami a snažil som sa vytvoriť konkrétnu textúru zmiešaním piesku a lepidla a nanášaním ho na oblečenie.

A čo maturitná kolekcia?
 Bola to reakcia na globálne demokratické revolúcie, ktoré vtedy prebiehali a samozrejme sa dotkli niektorých záležitostí na Strednom východe. Egypt a Tunisko boli práve v revolúcií a mňa zaujímalo ako sa sociálne médiá postavili k zvrhnutiu vlády a tých obrovských inštitúcií, na ktorých viseli všetky logá tých médií.

Do čoho zapadá konflikt v pásme Gazi a odkazy na Spojené národy?
Oh, to bola iná časť príbehu, o ktorej som chcel pomocou kolekcie povedať. Bolo to rozhodnutie Spojených národov, aby sa stal Izrael samostatnou krajinou, takže logo UN tam bolo pre to, aby symbolizovalo začiatok konfliktu medzi Palestínskou populáciou, a tak, ako som povedal, dal som tam ďalšie prvky ako odtlačky od topánok, aby som to rozpovedal.

Reklama

Celkom jasné. A čo boli tie kopy textúr, ktoré ste použili v  kolekcií?
To bola cesta, ako ukázať ohavnosť toho všetkého, čo sa dialo. Myslím si, že to je to isté ako tsunami- bolo tam strašne veľa rôznych ciest k vývoju počas Arabskej jari, tak som použil veľmi veľa rôznych typov tkanín tak, aby som na to poukázal.

Cool, páči sa mi to použitie tkanín a ako s tým pracuješ. Ako sa darilo tvojej práci v Japonsku? Nedarilo by sa tomu v UK lepšie než v Japonsku?
Vlastne ani nie. Vyzerá to tak, že Japonci sa menej zaujímajú o témy, ktorých sa snažím dotknúť v mojich prácach. Ľudia sa viac zaujímajú o animované veci- myslia si, že to je najcoolovejšia vec zo všetkých- ale ja si myslím, že je oveľa viac vecí, ktoré stoja za pozornosť ako toto.

Tak kam teda smerujete?
Viete, nie som si istý, či je moja práca vhodnejšia do umenia alebo do módy, ale chcem vystavovať kolekcie aj v galériách, aj na mólach naraz, aby som videl, akú budem mať odozvu.  Moja ďalšia kolekcia bude sociálne zameraná, pracovať budem s ľuďmi, ktorí mi pomáhajú príspevkami, aby som mohol ďalej tvoriť, takže bude zaujímavé vidieť, kto vlastne podporuje moju tvorbu.

http://www.vice.com/en_uk/read/fashion-uk-interview-ryohei-kawanishi-revolutions-and-tsunamis-are-mega-fashion