Každodenný gýč Dominiky Kozákovej

FYI.

This story is over 5 years old.

Fashion

Každodenný gýč Dominiky Kozákovej

Nekonvenčný stage, costume a fashion design s detskými predstavami o genderu

Dominika Kozáková, študentka Ateliéru scénografie na Janáčkovej akadémii múzických umení, vo svojej tvorbe nešetrí inšpiráciou ľudí okolo seba, tak ako ani s experimentom s farbami, materiálmi a štruktúrami.

Svoje kolekcie Daily Routine a Freakshow, v ktorých sa odrážajú estetika gýču, detské predstavy o rodoch a cirkusová kultúra, prednedávnom prezentovala v Prahe na výstave Everyday Kitsch. Dominikina tvorba je v našich končinách celkom unikát presahujúci ďaleko za hranice módy a tak nám jednoducho nedalo nenazrieť pod farebnú baretku zdobiacu jej (aktuálne) ružovo-žlté pramene vlasov, kde všetky tie nápady vznikajú.

Reklama

VICE: Tvoj rukopis je charakteristický fascináciou gýčom. Odkiaľ pramení?
Dominika: Neviem to ani sama vysvetliť, je mi veľmi blízky, je to istá emócia a dojem. Môžu to byť zážitky z detstva či každodenného života, no vytiahnuté zvnútra na povrch. Pre mňa je dôležité tento pocit dostať do istej koncepcie, ktorú dokáže vstrebať aj divák a my sa tak dostaneme na jednu vlnu. Formulovať to do slov nie je až také dôležité, skôr ten príbeh, atmosféra, idea, na ktorú sa spoločne naladíme.

Existuje v tvojich očiach prehnaný gýč?
Ani nie prehnaný, skôr taký, s ktorým nevedia ľudia pracovať, dobre ho podať a nejakým spôsobom rozvinúť.

Veľa dizajnérov funguje na princípe „kováčova kobyla chodí bosá" a v inom ako čiernom vyťahanom tričku a nohaviciach ich svet nevidí. U teba je to však úplne opačne a estetika tvojej tvorby je odzrkadlená i v tvojom extravagantnom šatníku. Predpokladám, že kúsky ako DHL kabelku a startrekovové okuliare nenakupuješ v obchodných reťazcoch?
Oblečenie je pre mňa spôsob ako vyjadriť samú seba a moju estetiku. Oblečenie mám zo second-handov alebo si ich sama ušijem či prešijem. Veľa fancy kúskov tiež dostávam od kamarátov ako darček. Svet je preplnený konfekčným odevom a ja toho nechcem byť súčasťou. Je pravda, že mám veľa oblečenia, ale veľa vecí využívam do divadiel, na stylingy, prešívam a recyklujem látky na ďalšie projekty. Snažím sa teda žiť filozofiou „slow fashion", ktorá podporuje dielne dizajnérov, ktorým záleží na výrobe a materiáloch samotných.

Reklama

Aká je najbizarnejšia vec, ktorú vlastníš?
Héliová bomba, za 52 eur.

Flitre alebo perie?
V poslednom čase by som povedala perie, pracovala som s ním aj v kolekcii Freakshow a ešte aj budem. Inšpiráciu beriem z historických kostýmov, v ktorých perie ako výtvarný fragment veľmi často využívali cirkusanti, komedianti a kočovníci.

Je zaujímavé, že rodovú problematiku zobrazuješ práve v detských predstavách. Prečo je zasadená do obdobia detstva?
Práve ako deti prijímame väčšinu genderových stereotypov, ale zároveň sme nimi ešte nedotknutý. Asi každý vie zaloviť v pamäti a spomenúť si ako nechápal prečo sa nemôže hrať s autíčkami a prečo si nemôže obliecť šaty. Dieťa nevidí gender, ale vidí veci také aké sú a chce ich robiť presne tak ako ich cíti.

Kto je tvoja drag queen múza?
Drag queen múzu konkrétne nemám. Môj najlepší kamarát, Phil la Noiraudee, je ale v tomto svete zbehnutý a on ma inšpiruje a pomáha mi. Veľmi dobre ma pozná a vie mi adekvátne poradiť s atmosférou umenia a pri foteniach vie zachytiť ideu ideou mojej práce.
Spolu šijeme, fotíme a tvoríme.

A čo ďalší umelci a osobnosti, ktoré sleduješ na Instagrame?
K umelcom, ktorý ma inšpirujú patria Vivienne Westwood, Y/ Project, LRS studio, Palomo Spain, Molly Goddard, Area NYC, Betaomega. Páči sa mi ich idea, fantázia a atmosféra z ich prác. Veľmi ma inšpirujú Jenkin van Zil, That Girl Sussi, Love is Bailey či Johannes Jaruraak.
Poznám ich z tvorby mojich najobľúbenejších módnych návrhárov Charles Jefrey a Matty Bowan, ktorí s nimi spolupracujú na performance a výstavách. Sú to tvorivé talenty, nekonvenčné a pre mňa fascinujúce. Všeobecne sa snažím spájať s ľuďmi, ktorí ma zaujímajú, inšpirujú - obklopovať sa nimi a vytvárať rôzne spolupráce je pre môj osobný rast asi to najdôležitejšie.

Reklama

V lokálnych vodách si spolupracovala napríklad s Janou Kratochvílovou či so skupinou Tolstoys. Na kom by si ešte rada videla svoje kúsky?
Na modeloch na fashion show holandského Fashionclash Festival v Maastrichte. Je to jedna z najprogresívnejších módnych udalostí v súčasnosti s inšpiratívnymi mladými dizajnérmi a umelcami s rozmanitými názormi a postojmi k móde z celého sveta. Na hudobníkoch, performeroch… Skrátka sú pre kohokoľvek, kto sa vyhýba stereotypom, nebojí sa byť extravagantný a chce cez oblečenie vyjadriť svoj vlastný postoj.

Foto: India Ray