Πήρε Φωτιά η Θεσσαλονίκη για το Κύπελλο του ΠΑΟΚ

Οπαδισμός

Όσα έγιναν τη νύχτα του Σαββάτου στον Λευκό Πύργο.
VICE Staff
Κείμενο VICE Staff

Γλέντι μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες στήθηκε στον Λευκό Πύργο μετά το τελευταίο σφύριγμα του τελικού Κυπέλλου στον Βόλο και την κατάκτηση του τίτλου από την ομάδα του ΠΑΟΚ. Χιλιάδες Θεσσαλονικείς ξεχύθηκαν στους δρόμους, πανηγυρίζοντας τον πρώτο τίτλο της ομάδας τους μετά από 14 χρόνια. Φώναζαν συνθήματα, ανέβηκαν στα φανάρια, άναψαν βεγγαλικά και το χάρηκαν με την καρδιά τους. Κόσμος είχε συγκεντρωθεί από νωρίς στον Λευκό Πύργο -μάλιστα το μνημείο φωτίστηκε στα χρώματα της ομάδας-, όμως μετά τη νίκη, στο σημείο συνέρευσε μεγάλος όγκος φιλάθλων και κυριάρχησαν σκηνές παροξυσμού.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η ομάδας της Θεσσαλονίκης νίκησε στον τελικό ποδοσφαίρου την ΑΕΚ με σκορ 2-1. Ο ΠΑΟΚ έβαλε πρώτος γκολ στο 24ο λεπτό με γύρισμα του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ενώ δύο λεπτά αργότερα η AEK ισοφάρισε με σουτ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, έπειτα από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Γλύκου. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε με κεφαλιά - από θέση οφ σάιντ - ο Ενρίκε.

Διαβάστε: Όσα Έζησα στο Ματωμένο Πανθεσσαλικό Στάδιο: Απόπειρες Δολοφονίας και Λίγο Ποδόσφαιρο

Τουλάχιστον δύο ώρες πριν από την έναρξη του ματς, εντός και εκτός γηπέδου στον Βόλο, σημειώθηκαν πολύ σοβαρά επεισόδια και συγκρούσεις σώμα με σώμα μεταξύ χούλιγκαν - μέχρι αργά υπήρχε η σκέψη αναβολής του τελικού. Οι διοργανωτές και η Αστυνομία απέτυχαν παταγωδώς στο να πραγματοποιηθούν τα αυτονόητα. Πολλά άτομα μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο του Βόλου.