FYI.

This story is over 5 years old.

Sports

Ασημένιος Ολυμπιονίκης ο Σπύρος Γιαννιώτης

O 36χρονος(!) Σπύρος Γιαννιώτης πήρε το ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο στην τελευταία κούρσα της καριέρας του, στα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης σε έναν αγώνα με απίστευτο φινάλε στο Ρίο.

Φωτογραφία από τον λογαριασμό στο facebook του Σπύρου Γιαννιώτη

O Σπύρος Γιαννιώτης πήρε το ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο στην τελευταία κούρσα της καριέρας του στα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης σε έναν συγκλονιστικό αγώνα στο Ρίο.

Ο Έλληνας αθλητής πραγματοποίησε ένα συγκλονιστικό φίνις και στα τελευταία μέτρα ανδείχθηκε ασημένιος Ολυμπιονίκης. Η δεύτερη θέση κρίθηκε στο photo finish με τον Σπύρο Γιαννιώτη να έχει ίδιο χρόνο με τον χρυσό Ολυμπιονίκη, κάνοντας πολλούς αρχικά να πιστέψουν ότι θα ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Γιαννιώτης στα πρώτα 2,5 χιλιόμετρα ήταν 23ος με ένα λεπτό διαφορά από τον προπορευόμενο αθλητή. Στα 5 χιλιόμετρα ήταν 22ος με 1,5 λεπτό διαφορά από τον Αυστραλό Πουρτ. Ωστόσο ανέβασε ρυθμό καθώς στα 7,5 χιλιόμετρα ήταν 14ος.

Στα 36 του χρόνια, ο Σπύρος Γιαννιώτης αποχαιρετά τον πρωταθλητισμό με τον καλύτερο τρόπο και γίνεται ο μοναδικός Ελληνας κολυμβητής που έχει διπλή συμμετοχή σε τελικούς Ολυμπιακών Αγώνων, το 2004 στην Αθήνα που ήταν 5ος και 7ος. Από το 2000 στο Σίδνεϊ και μετά έχει πάρει μέρος σε όλους τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ έχει αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης πολλές φορές. Το 2013 στη Βαρκελώνη αναδείχθηκε ο μεγαλύτερος σε ηλικία παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία ανοικτής θάλασσας.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης με αυτήν την νίκη χάρισε στην Ελλάδα το τέταρτό της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.