FYI.

This story is over 5 years old.

fejsbuk

Ovaj tip je pokušao da proda sve svoje podatke sa Fejsbuka na Ibeju

„Shvatio sam da već godinama svoje podatke ustupam besplatno, i odlučio sam da je vreme da to naplatim.“
Oli Frost demonstrira košulju, odnosno ’šulju’

Prvobitno objavljeno na Motherboard.

Gugl i Fejsbuk su dve od najvrednijih kompanija u Sjedinjenim Državama, a veći deo njihove zarade potiče od prodaje reklama. Razlog zašto su ovi giganti Silicijumske doline u stanju da upravljaju sa ogromne tri trećine tržišta SAD je to što imaju nepregledne količine podataka o svojim korisnicima, što može da bude upotrebljeno za targetovanje reklama sa izuzetnom preciznošću. Ovi podaci korisnika su podložni zloupotrebi, kao što nas je nedavni skandal sa Kejmbridž analitikom podsetio, ali čak i pored zloupotrebe podataka 87 miliona Amerikanaca, tržišna vrednost Fejsbuka tek je malčice okrnjena.

Reklame

Ako ove kompanije zarađuju na našim podacima, a ne uspevaju čak ni da ih zaštite, zar ne bi i mi trebalo da se makar malo ovajdimo? Dvadesetšestogodišnji Londonac Oli Frost misli da bi trebalo, zbog čega je prošlog vikenda sve svoje podatke sa Fejsbuka stavio na prodaju na Ibeju.

„Prošle nedelje je bilo mnogo mejlova raznih kompanija o Uredbi o zaštiti podataka, u kojima govore koliko su im moji podaci bitni“, piše mi Frost u meju. „Shvatio sam da već godinama svoje podatke ustupam besplatno, pa sam rešio da je vreme da na njima zaradim“.

U listingu postavljenom na ovaj sajt za onlajn aukcije u subotu, Frost je ponudio sve svoje lične podatke sa Fejsbuka, sa početnom cenom od 99 centi. Njegovi podaci su prikupljeni uz pomoć Fejsbuk alata koji omogućava svakome da skine kompletan istorijat aktivnosti. Prema Frostovom listingu, ti podaci uključuju „svaki lajk, svaki post i nesuvisli komentar koji sam postavio od svoje šesnaeste godine“, „fotogafije iz doba kada sam nosio šiške i slušao Bilija Talenta“, i „mnogo toga drugog, na primer, za koga sam glasao, kako mi se zove šef, i gde žive svi moji rođaci“.

Frostu zajebancije na internetu nisu strane – on je tip koji stoji iza Lajfejkera, aplikacije koja čini da ti život izgleda savršeno na društvenim mrežama, kao i Flopstartera, kraudfanding platforme za loše ideje. Ali ipak, pomisao da dozvoliš nekom neznancu da kupi tvoje fotke kada si imao 16 godina, a tek da mu daš imena i adrese svih svojih članova porodice, verovatno je dovoljna da se većina nas malo zamisli nad time.

Reklame

Međutim, Frost kaže da nije zabrinut da li će njegovi podaci biti zloupotrebljeni. U propratnom tekstu, on najvećem ponuđaču poriče „dozvolu da mi ukrade identitet i otvori izrabljivačku radionicu“, ali mi kaže da nije razmišljao o tome da njegovi podaci budu iskorišćeni za ucenu.

„Imam teoriju da su svi najveći ponuđači zapravo moja mama, koja pokušava da me nauči jednu tešku lekciju o životu“, kaže Frost.

Skrinšot Ibej listinga za Fejsbuk podatke Olija Frosta, 29. maja 2018.

U trenutku kada nastaje ovaj tekst, Frostovi podaci su privukli 43 ponuđača, a najviša ponuda je oko 385 američkih dolara. Frost kaže da namerava da donira sve pare Fondaciji za elektronske granice, istaknutoj neprofitnoj organizaciji koja se bori za digitalna prava i privatnost na internetu. Da li će najveći ponuđač dobro proći sa njegovim podacima je otvoreno pitanje, kaže Frost, zato što nema pojma koliko njegovi podaci zapravo vrede.

„Pokušao sam da potražim na internetu, ali članci su bili predugi“, kaže Frost. „Zbog toga sam pitao internet“.

Ako imate neutaživu želju da posedujete sadržaj života nekog neznanca, Frostova akucija traje još nedelju dana. Srećno licitiranje!

Apdejt: U međuvremenu, Ibej je suspendovao aukciju "jer nije u skladu sa politikom privatnosti kompanije".