FYI.

This story is over 5 years old.

Tehnologija

Problem sa aplikacijom FaceTime omogućava bilo kome da vas prisluškuje preko Ajfona

Bilo koja paranoja koju imate u vezi sa savremenom tehnologijom će se pre ili kasnije ispostaviti kao istina.
Fejstajm aplikacija na Ajfonu
Fotografija: VICE Srbija

Kada instalirate novi Epl uređaj na ekranu vam se pojavi poruka o tome kako "Epl privatnost smatra fundamentalnim ljudskim pravom" i da s obzirom koliko jako osetljivih podataka o sebi imate na svom uređaju, Epl svaki svoj proizvod "od temelja pravi tako da zaštiti te informacije".

I onda se desi da bag u FaceTime aplikaciji pretvara vaš telefon u prislušni uređaj koji svako u vašem imeniku može da iskoristi da sluša i gleda sve što radite.

Reklame

Tokom ponedeljka, društvenim mrežama su se raširili primeri i rekonstrukcije primera eksploatacije problema u "Group FaceTime" opciji u FaceTime aplikaciji na svim Epl uređajima. Epl je, osramoćen, morao da onesposobi tu opciju u aplikaciji pošto je problem toliko "u temelju" da ga je nemoguće srediti samo apdejtom, kako je Epl to prvobitno najavio.

Kada neko započne FaceTime razgovor sa vama ukoliko ta osoba, dok vama zvoni telefon, doda svoj broj preko "Add person" opcije i video poziv pretvori u grupni čet, zvučnik na vašem Epl uređaju će se aktivirati. Ono što je još gore je da vi nećete imati apsolutno nikakvu naznaku da se to desilo. Vaš telefon će pokazivati da vas neko poziva preko FaceTime aplikacije a dokle god vi to ne vidite (jer radite nešto drugo) ta osoba će moći da vas prisluškuje.

Kao "šlag na tortu" ove katastrofe privatnosti, u trenutku kada vi primetite da vas neko poziva preko FaceTime, uzmete telefon u ruke u pritisnete Home dugme, uključiće se i vaša video kamera, opet, bez bilo kakve naznake da se to desilo. Tako da će osoba koja vas je zvala i već došla do pristupa vašem mikrofonu, u tom trenutku dobiti i video nadzor. Takođe, kamera će se aktivirati i ako dodirnite tastere za pojačanje ili smanjenje zvuka, opet, bez bilo kakve naznake da se to dogodilo.

U međuvremenu, Epl je saopštio "da smo svesni problema i da smo identifikovali rešenje koje će biti dostupno kao apdejt softvera u toku nedelje."

Do tad je verovatno najbolje da obrišete FaceTime aplikaciju. I da je verovatno nikad više ne instalirate. Nekako se iznova dešava da najgore distopijske noćne more vezane za naše telefone ispostavljaju kao istinite, bez obzira koliko nam proizvođači uređaja koje koristimo obećavaju da čuvaju našu privatnost.