Politika

Kina je postala druga po redu država koja je postavila svoju zastavu na Mesec

Fotografije prikazuju zastavu Kine na mesecu, 51 godinu nakon što je tamo bila postavljena zastava SAD.
Gavin Butler
Melbourne, AU
pjimage - 2020-12-07T133835
Fotografije: Lukas Šifres, Met Kardi i Getty Images

Kina je postala druga država koja je svoju zastavu postavila na Mesecu, govore nam fotografije koje je objavila kineska svemirska agencija, a koje su nastale tokom misije Chang'e-5.

Ove fotografije, kako stoji u saopštenju, uslikala je kamera svemirske sonde Chang'e-5, nekoliko dana nakon što se uspešno spustila na severoistok mesečeve severne strane i svega nekoliko momenata pre nego što je poletela natrag ka Zemlji u četvrtak. Ove fotografije objavila je Kineska Nacionalna Administracija za Svemir (CNSA) u petak. 

Reklame

Bespilotna letelica je bila opremljena mehanizmom za postavljanje zastave, kao i dva metra širokom, a 90 centimetara dugačkom zastavom napravljenom od specijalnog materijala koji omogućava da ona izdrži ekstremne temperature na mesecu, rekao je vođa ovog projekta Li Junfeng za kineski državni list Global Times. Čeng Čeng, još jedan od vodećih ljudi u okviru ovog projekta objasnio je da “obična zastava, kakve postoje na Zemlji, ne bi izdržala uslove na Mesecu.”

Prošlo je više od pedeset godina od kada su SAD prve postavile svoju zastavu na Mesec tokom misije Apollo 11 1969. godine, nakon koje je usledilo još pet misija u periodu do 1972. Eksperti kažu da bi te zastave trebalo da su se već izlizale usled ekstremnog zračenja koje potiče od sunca. Sve do ove kineske misije nije se dogodilo da neka druga država svoju zastavu ostavi na površini Meseca.

U jednom tvitu naloga Mission of the People's Republic of China to the EU ovaj događaj opisan je kao istorijski. "Ponosni smo što je naša nacionalna zastava Kine sada postavljena na Mesec. #Change5 sonda prikupila je uzorke i ponela ih sa Meseca. To će doprineti radu naučnika na globalnom nivou u okviru oblasti kao što je proučavanje nastanka i evolucije Meseca."

Letelica Chang’e-5 prikupila je uzorke zemljišta i stena sa površine meseca i dopremila ih u lunarni orbiter, gde će oni biti spakovani i poslati nazad na Zemlju. Ovi materijali trebalo bi da budu spušteni u kinesku regiju Unutrašnja Mongolija sredinom decembra.

Ukoliko bude uspešna, ova misija učiniće da Kina postane treća nacija koja je uspešno prikupila i donela uzorke sa Meseca, nakon što su to učinile SAD i Rusija.