dokumentární film

Pogledajte ove pande koje prolaze kroz 'trening preživljavanja' da se vrate u divljinu

VR dokumentarac “Panda Go Home” prikazuje napore da se oporavi populacija ovih sisara u Kini.
The China Giant Panda Research and Conservation Center China Giant Panda Research and Conservation Center in Sichuan Province, pandas are being rewilded
Foto: Real Image Media Collection 

Planinski deo jugozapadne kineske provincije Sičuan je mesto gde se nalazi nacionalni rezervat prirode Volong, baza za uzgajanje pandi i mesto gde naučnici i stručnjaci za konzervaciju rade na oporavk populacije ovih sisara. Čuvari ovih životinja idu obučeni u kombinezone, mirišu na urin ženki pande i hrane bebe pande bambusom. Njihov cilj je da ove životinje vrate u divljinu i pripreme ih na preživljavanje bez ljudskih intervencija.

Reklame
At Wolong National Nature Reserve in Sichuan Province, southwestern China, panda keepers feed panda cubs bamboo shoots.

Čuvar pandi u Volong nacionalnom rezervatu prirode u Kini hrani bebe pande bambusom obučen u kombinezon. Fotografija ljubaznošću Real Image Media Collection

Uzgajanje u zatočeništvu je pomoglo da se pande spasu od izumiranja, ali su i dalje na listi ugroženih vrsta.

Ovaj centar učestvuje u radu nekoliko različitih baza za uzgajanje pandi širom provincije Sičuan, a istraživači i čuvari sprovode trening preživljavanja kako bi pande rođene u zatočeništvu naučili da prežive u divljini.

U 2017. je snimljen dvadesetominutni dokumentarac pod nazivom Panda Go Home, koji dokumentuje trud ovih ljudi da vrate pande u stanište njihovih predaka. Flim prikazuje ovaj fascinantan proces u VR tehnologiji.

U prvom stadijumu povratka u divljinu, majka panda živi sa mečetom u odeljku za trening, koji simulira život u divljini. Slobodni su da lutaju okolo, i čuvari im ne prilaze, osim u situacijama gde je bezbednost ili zdravlje ovih pandi ugroženo.

Drugi stadijum podrazumeva da pande žive samo na bambusu i vodi koji su raštrkani na oko 300,000 kvadratnih metara zemlje, kaže He Šengšan, čuvar pandi iz ovog filma. Tokom ovog stadijuma, mečići pande trebalo bi da se adaptirjuj na prirodno okruženje i da steknu veštine potrebne za preživljavanje.

U trećem sadijumu pande se puštaju u divljinu. Većina pandi iz ovog programa i dalje je u jednoj od prve dve faze treninga, kaže za ovaj film istraživač Li Dikiang.

Osim što oblače panda kombinezone umrljane u urin ženki pande kako bi prikrili ljudski miris, čuvari pandi u ovom istraživačkom centru takođe redovno mere mečiće i učestvuju u bihejvioralnom treningu, kako bi učinili da pandama bude prijatno u okruženju u kojem žive.

Reklame
Pandas undergo behavioral training to adapt to a natural living environment at the China Giant Panda Research and Conservation Center.

Pande prolaze bihejvioralni trening kako bi se adaptirale na život u prirodi. Fotografija ljubaznošću Real Image Media Collection

“Pande nisu onakve kakve se čine običnim ljudima, iako na prvi pogled deluju jako ljupko”, objašnjava u ovom filmu jedan čuvar. “Iako su naše pande uzgajane u zatočeništvu, i dalje su divlje prirode.”

Bilo kako bilo, ukoliko ovi mečići odrastaju u okruženju koje su napravili ljudi, to će biti jedino za šta znaju, pa samim tim i njihov povratak u prirodu mora biti praćen svesnim procesom učenja.

Pande su nekada vladale južnim i istočnim krajevima Kine, a bilo ih je i u susednim državama, kao što su Mjanmar i Vijetnam. Sada se one u prirodi mogu naći samo u nekoliko planinskih predela u Kini - što je tragična posledica nekoliko faktora, kao što su gubitak staništa i nizak prirodni priraštaj

Nakon godina uloženih u uzgajanje ovih sisara u zatočeništvu, podaci iz 2014. pokazuju da u divljini živi manje od 2,000 jedinki pande, što je i dalje bolje od samo 1,100 jedinki registrovanih osamdesetih godina prošlog veka, ali i dalje nedovoljno kako bi se osigurao stabilan opstanak ove vrste.

2016, pande su uklonjene sa liste ugroženih vrsta Internacionalne unije za konzervaciju prirode, ali se ova vrsta i dalje vodi kao “ranjiva”, što znači da rizik od njenog izumiranja više nije klasifikovan kao “veoma visok”, već kao “visok”. Kina pande više ne smatra ugroženom vrstom, ali i dalje ulaže napore u njihovu zaštitu.

Rewilding is not simply about releasing pandas into their natural habitat. Pandas first need to learn how to survive, mate, and reproduce in the wild.

Nije dovoljno samo ih pustiti u prirodu. Prvo moraju da nauče da prežive, pare se i imaju potomstvo u divljini. Fotografija ljubaznošću Real Image Media Collection

Panda Go Home je moguće gledati u VR tehnologiji, što omogućava novi uvid u život panda u zatočeništvu. Uz virtuelnu realnost, gledaoci mogu posetiti nekoliko udaljenih centara gde se pande uzgajaju, i posvedočiti kako ovi poznati sisari žive u svojim pseudo-prirodnim habitatima.

Tokom čitavog dokumentarca gledaoci uče o tome da nije dovoljno samo vratiti pande u prirodu. Kako bi ove pande imale šansu za dugoročni opstanak, prvo moraju da nauče kako da prežive, razmnožavaju se i odgajaju potomstvo u divljini.

U saradnji sa Real Image Media Collection.