FYI.

This story is over 5 years old.

Rajski papiri

KRIK o "Rajskim papirima": Gde mi završimo, istražni organi treba da nastave

Sve što treba da znate o "Rajskim papirima".
Foto via VICE News

U nedeljama kada se u Srbiji naširoko debatuje o ulozi medija u društvu i dok predstavnici vlasti ocenjuju da u Srbiji nema objektivnog i istraživačkog izveštavanja, odgovor stiže pravo iz "raja".

Istraživanje „Rajski papiri" predvođeno Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara – ICIJ i nemačkim listom „Zidojče cajtung" otkriva tajne poslove svetskih lidera, javnih ličnosti i poznatih korporacija u zonama poreskog raja, čuvenog ofšora.

Reklame

Nakon prošlogodišnjeg curenja "Panamskih papira" iz jedne od najpoznatijih agencija za osnivanje ofšor firmi, ovog puta su dokumenta procurila iz dve agencije za ofšor usluge sa Bermudskih ostrva i Singapura, kao i iz desetina registara kompanija.

Više od 90 medijskih kuća i 380 novinara iz celog sveta radilo je na ovom istraživanju, a deo međunarodne mreže bio je i srpski KRIK - Mreža za istraživanje kriminala i korupcije.

- Poslovanje preko ofšora je legalno, ali ono omogućava da se pravi vlasnici u potpunosti sakriju, pa da čak ni istražni organi, policija i tužilaštvo, ne mogu da dođu do njih. Upravo zbog toga biznismeni i političari koriste ofšor kompanije kako bi sakrili imovinu i izbegli da javnost sazna šta sve poseduju, zaobišli domaće antimonopolske zakone ili pak izbegli plaćanje poreza. Ovakve kompanije pogodne su, međutim, i za neke kriminalne aktivnosti, kao što je pranje novca - objašnjava Bojana Jovanović, novinarka KRIK-a.

Dok prve informacije o poslovanju saradnika Donalda Trampa i Vladimira Putina, engleske kraljice ili Bonoa iz U2 danas obilaze svet i otvaraju nova pitanja, KRIK nam donosi priče o državljanima Srbije čija su se imena našla u dokumentima iz "raja".

Među njima je i član aktuelne Vlade Srbije, ministar za inovacije Nenad Popović.

- Najbitnije ime koje se pojavljuje u procurelim dokumentima jeste aktuelni ministar Nenad Popović. Dokumenta sadrže detaljne podatke o njegovom bogatstvu i informacije o tome na koji način je želeo da bogatstvo reorganizuje kroz složenu mrežu ofšor kompanija. Dokumenta otkrivaju da se tržišna vrednost njegovih poslova i imovine procenjuje na više od 100 miliona američkih dolara - kaže Bojana.

Reklame

Popović je tako ubedljivo najbogatiji političar u zemlji, prema onome što u KRIK-u do sada znaju o imovini političara, a čiju bazu su objavili na svom sajtu. Detaljniju priča o poslovanju i imovini Nenada Popovića čitaćemo narednih dana.

U međuvremenu, ministar Popović izjavio je da nijedna njegova firma nije registrovana u ofšor zoni nakon čega je KRIK napisao "da je to netačno" navodeći podatke iz dokumenata u čijem su posedu.

Između ostalog, "Rajski papiri" će nam doneti i priču o prodaji dela vlasništva domaće kompanije "Južna Bačka" koja sklapa milionske poslove sa državom i poznata je po aferi u vezi s ispumpavanjem poplavljenog kopa Tamnava u Rudarskom basenu Kolubara. U priči koju KRIK takođe najavljuje narednih dana otkriva se da je do udela u ovoj kompaniji došla osoba povezana s jednim od najmoćnijih ljudi u Srbiji.

Još neka zvučna imena iz Srbije procurela su iz ovih dokumenata:

Bogdan Rodić, kontroverzni biznismen, čija porodica poseduje nekoliko firmi u Srbiji, vlasnik je i dve ofšor kompanije registrovane na Malti;

Biznismen Nebojša Ivković - jedan od učesnika 24 sporne privatizacije koje je istraživao Savet za borbu protiv korupcije - sarađivao je osobom povezanom sa međunarodnim kriminalnim krugovima;

General Jovan Čeković i general Radoš Rubaković pominju su u dokumentima kao vlasnici kompanija za trgovinu oružjem, registrovanih na Malti.

Ovo su samo neke od informacija u dokumentima do koji su došli novinari, a o kojima detaljnije možete čitati na KRIK-u.

Reklame

Jovanović objašnjava da je cilj ovog međunarodnog projekta transparentnost - praćenje tokova novca, skrivenih poslovanja i imovine bilo političara, biznismena, javnih ličnosti ili kriminalaca.

- Svaka organizacija imala je pristup bazi dokumenata i pretraživala državljane svoje zemlje, a bilo je i prekogranične saradnje. Najveći problem na koji smo mogli da naiđemo jeste da neko sazna šta imamo u svojim rukama i da te informacije procure do medija koji ne učestvuju u projektu i tako ugroze višemesečni rad. To se nije desilo, što znači da su novinari bili veoma odgovorni i pažljivi - kaže Bojana.

Posle "Panamskih papira" prošle godine premijer Islanda podneo je ostavku, u EU osnovana je istražna komisija koja je proveravala otkrića. Isto je učinila i Poreska uprava u Srbiji, s obzirom na to da su se u bazi našla i imena biznismena iz Srbije bliskih vlasti. Ipak, informacije istrage do danas nisu poznati javnosti.

- Ovakvi projekti predstavljaju borbu novinara da javnosti otkriju ko su osobe koje stoje iza ofšor kompanija i čemu su te kompanije služile. Ono što mi radimo jeste da javnost upoznamo sa našim nalazima i doprinesemo povećanju transparentnosti. Tu gde mi završavamo, istražni organi treba da nastave i provere da li su neke od kompanije korišćene za krivična dela - kaže Jovanović i poručuje da se strpimo i sačekamo detaljnije priče narednih dana.

Oh, čekamo.

Još na VICE.com:

Kako se imovina ministara (nije) menjala poslednjih godina

Zašto ostavka premijera Islanda neće ništa promeniti

VICE u KRIK-u: dan sa novinarima koji otkrivaju afere