FYI.

This story is over 5 years old.

LGBT+

Operacija neće biti uslov za promenu imena trans* osoba u Srbiji

Nakon pisanja VICE Srbija i pritiska LGBT zajednice.
Screen Shot 2019-01-03 at 1
Fotografija: Lazara Marinković

Radna grupa Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu i Ministarstva zdravlja Republike Srbije donela je Pravilnik o načinu izdavanja i obrascu potvrde nadležne zdravstvene ustanove o promeni pola koji reguliše sporno pitanje određivanja trenutka „promene pola“ iz člana 45 b Zakona o izmenama i dopunama Zakona o matičnim knjigama usvojenom juna meseca 2018, odnosno koja dokumentacija je osobi potrebna da bi mogla zakonski promeniti oznaku pola u ličnim dokumentima. Ovaj pravilnik stupio je na snagu 1. januara 2019. godine.

Reklame

Pravilnikom je predviđeno je da osoba mora da ima medicinsku dokumentaciju koja podrazumeva nalaz psihijatra nakon praćenja od godinu dana, kao i nalaz endokrinologa nakon sprovedene hormonske terapije, međutim genitalne operacije neće predstavljati neophodan uslov za promenu ličnih dokumenata.

U Srbiji, prema procenama LGBT organizacija živi oko 25.000 trans* osoba, od čega 80 odsto njih nikada ne stigne do operacije. Prvobitan plan Radne grupe, o čemu je VICE pisao, bio je da se trans* osobama obezbedi mogućnost promene pola tek nakon što izvrše operaciju, čime bi van zakona bilo stavljeno oko 20.000 građana Srbije. Međutim, nakon pisanja VICE Srbija i pritiska zajednice, Radna grupa donela je odluku da operacija ne bude uslov.

Prema prosecima, kako srpskim, tako i svetskim, operaciju promena pola izvrši tek 20 odsto pripadnika trans* zajednice.

- Ovo je mali korak, ali pozitivan jer se ne zahteva sakaćenje osoba da bi im se priznao status. Pravilnik će povećatu pravnu vidljivost trans* osoba. Jeste bolje, ali nije sjano. Naš predlog je bio odmah na početku hormonske terapije se omogući promena imena, ali doneli su odluku da to bude tek nakon godinu dana. Još uvek smo daleko od Evropske unije, ali se malim koracima približavamo - kaže za VICE Helena Vuković iz Egala.


Pogledaj i:


Iz Gayten-LGBT upozoravaju da ovo rešenje i dalje patologizuje i diskriminiše veliki broj osoba trans identiteta koje ne žele ili nisu u mogućnosti da se podvrgnu hormonskoj terapiji iz različitih razloga, uključujući i rizike od negativnog uticaja na njihovo zdravstveno stanje i sl.

- Ovim potezom se životi i onih trans* osoba koje pristaju na ova dva koraka i dalje stavljaju "na čekanje" dok ne završe procedure psihijatrijske procene i hormonskog tretmana, što znači da u tom periodu neće imati odgovarajuća lična dokumenta, odnosno ona koja odgovaraju njihovom rodnom identitetu i opisu, i neće moći neometeno da se školuju, traže posao, studiraju, putuju van granica zemlje - kažu iz Gaytena.

Podsećamo, Srbija je podržala odluku Saveta Evrope iz 2016. godine da interseks osobe treba da imaju pristup zakonskom i pravnom priznanju svog rodnog identiteta.

Trans* predstavlja zajednički termin za sve identitete u okviru spektra rodnog identiteta