FYI.

This story is over 5 years old.

Filmovi

Film zbog kog ćete se zamisliti o belim bogatašicama

Režiser i scenarista Kori Finli u svom prvom filmu Thoroughbreds predstavlja nam privilegovane tinejdžerke kroz crni humor.

Lepe mlade privilegovane bele devojke su opsesija brojnih filmadžija. Žudno oko kamere pleše preko glatke kože njihovih bedara, i zaranja duboko u njihov nemoral, obično pred prizorima koji im akcentuju lepotu izobiljem ( The Virgin Suicides) ili uzroke njihovog pada ( The Bling Ring).

Na prvi pogled Thoroughbreds, debitantski film Korija Finlija i hit ovogodišnjeg Sandens festivala, je samo još jedan prikaz života belih bogatašica. Ipak, kroz saosećajnu satiru i socijalnu svest, on uspeva da kaže nešto novo o mladim bogatim Amerikancima.

Reklame

Sa Finlijem smo razgovarali u Rouzvud hotelu u centru Londona koji skoro da podseća na filmski set: uzvišena elegancija, plišani nameštaj. Obojicu nas je impresionirao. „Neverovatno izgleda ovaj hotel, nisam navikao na tako nešto", kaže on kroz smeh.

Finli je odrastao na marginama sveta bogatih, u predgrađu Sent Luisa. „Dobrostojeća porodica, ali nikako u onom ekstremu visoke klase. Osećao sam dovoljno bliskosti sa tim miljeom da prepoznam određene kulturne specifičnosti, mada sam ih drugačije doživeo."

Glavne uloge u njegovom filmu tumače Olivija Kuk ( Me, Earl and the Dying Girl) kao bezdušna tinejdžerka Amanda, odnosno Anja Tejlor-Džoj ( The Witch) kao njena drugarica Lili. Film se nadovezuje na prethodnike kao što je Heathers, ne preterano krvav triler postavljen u višoj klasi. Od društva odbačena Amanda brutalno je ubila konja („milosrdno", kaže ona) pa su joj postavili brojne psihijatrijske dijagnoze. Lili, sa kojom je nekad išla u školu, potplatila je Amandina majka da bi se sa njom družila. Amanda posećuje Lili u luksuznom domu sa mermernim podom i zlatnim stepenicama, gde životom njene majke upravlja fitnesom opsednuti očuh koji „voli kad malo pocrnim".

Dve devojke spaja zloba i manjak skrupula, pa provode vreme gledajući stare filmove i cirkajući hladna pića. Nisu sposobne ništa da osete, ali umeju da simuliraju emocije da bi dobile ono što žele. Amanda uči Lili kako da se pretvara da plače, a nešto kasnije naravno dolaze na ideju da ubiju njenog očuha čija mašina za veslanje pravi zvuk koji ih izluđuje.

Reklame

Film se bavi idejom empatije, prigodnom za doba u kom se „milenijals" generacija opisuje kao „hiper-saosećajna". Ironično je što upravo Anja Tejlor-Džoj u prethodnom intervjuu za VICE sebe opisuje kao „empatu", osobu sposobno da se poistoveti sa drugima, iako glumi sasvim suprotnog lika.

Finli kaže da je koristio elemente sopstvene mračne prirode smišljajući likove. „Nekad me uznemiri koliko sam emotivno tup kad se dese određene stvari", kaže on. „Zanimljivo mi je bilo da razradim tu karakternu crtu, da se ceo lik vrti oko te jedne osobine." Zvuči mi kao da su Amanda i Lili one devojke kakvima bi Finli u mladosti bio opčinjen. „Znao sam ljude koji su radili i luđe stvari", kaže on, „ali obično bi ja bio taj koji im kaže, polako, čekajte, nećemo valjda to.."

„Brine me sopstveni manjak emocija, tako da tu postoji određeni element fantazije – šta bi bilo kad bih bio potpuno tup, kad bi iz nedostatka osećanja mogao da crpim snagu? Ne znam da li je lik tako heroj ili antiheroj, ali zanimljivo je bilo razvijati ga iz tog pravca."

Finli kaže da je Thoroughbreds imao dosta laganu produkciju. „Poslali smo pristojne ponude glavnim glumicama, na osnovu onog što su ranije radile nama su bile prvi izbor. Imali smo sreće što su obe pristale, dalje je sve išlo lako." Za mesec dana je preradio scenario iz pozorišnog u filmski jer je Kuk imala druge obaveze, ali kaže da su mu vremenska ograničenja samo pomogla.

Reklame

Pa ipak, par meseci posle završetka snimanja Anton Jelčin – koji tumači dilera Tima – je preminuo u nesvakidašnjoj saobraćajnoj nesreći; pregazila su ga sopstvena kola. Njegov lik bi u drugim filmovima imao klasičnu ulogu zlikovca koji kvari dobre devojke, ali ovde Tim predstavlja kontrast lažljivicama koje pokušavaju da ga uvuku u zaveru oko ubistva. „Kad god pogledam film, imam utisak da njegov lik istovremeno donosi neku toplotu ali i moralno sivilo, i još kao neko svetlo i uzbuđenje", priča Finli. „Baš tako je delovao na sve nas na setu."

Jelčin u jednoj od svojih poslednjih uloga menja ton filma. „Svi su elementi tu, ali uloga tako kako je napisana mogla bi da bude sasvim bleda… srećom, on je kao glumac baš umeo da izazove saosećanje", kaže Finli, i u pravu je. U kontekstu filma, sumnjivi diler droge uzrok je i sažaljenja i moralnog iskupljenja.

JOŠ NA VICE.COM:

Lezbejke u Srbiji nam preporučuju lezbejske filmove

Ponovo smo gledali "Kad jaganjci utihnu" 2017. godine

Droga u domaćim filmovima