Politika

Nova COVID-19 varijanta sa ‘užasavajućim’ mutacijama identifikovana u tri zemlje

Do danas je prijavljeno samo 10 slučajeva nove varijante, prvi put primećenih u Bocvani, ali virolozi kažu da postoji razlog za zabrinutost.
New COVID-19 Variant With ‘Horrific’ Mutations Identified in Three Countries
Foto: shekiso Tebalo/Xinhua via Getty Image

Virolozi upozoravaju na opasnosti koje predstavlja „užasavajuća" nova varijanta COVID-19 koja je prvi put otkrivena u južnoj Africi.

Varijanta, koja se trenutno zove  B.1.1.529, ima desetine mutacija, što čini većom mogućnost da izbegne zaštitu koju pružaju vakcine.

Do sada je ova varijanta identifikovana samo kod 10 pacijenata, ali je već pronađena u tri različite zemlje, a naučnici su sada zabrinuti da bi „ekstremno veliki broj“ mutacija mogao da učini ovu varijantu još zaraznijom od delta varijante.

Reklame

„Ovo je zabrinjavajuće, a tako nešto nisam rekao još od delte“, tvitovao je Ravi Gupta, profesor kliničke mikrobiologije na Univerzitetu Kembridž, o ovoj varijanti. „Molim vas, vakcinišite se i revakcinišite i nosite maske u javnosti jer mutacije u ovom virusu verovatno dovode do bekstva na visokom nivou od neutralizujućih antitela.

Varijantu je prvi identifikovao Tom Pikok, virolog sa Imperijal koledža u Londonu, koji je primetio da „neverovatno velika količina mutacija šiljak-proteiona sugeriše da bi trebalo da se zabrinemo“.

Varijanta je otkrivena u Bocvani u uzorcima prikupljenim 11. novembra. Ukupno tri slučaja nove varijante su do sada sekvencionisana u Bocvani. Šest slučajeva je identifikovano u Južnoj Africi, u uzorcima prikupljenim 14. novembra.

Poslednji slučaj identifikovan je kod 36-godišnjeg muškarca u Hong Kongu koji je otputovao u Južnu Afriku prošlog meseca. Imao je negativan PCR test pre svog putovanja od 22. oktobra do 11. novembra i još jedan negativan test kada se vratio u Hong Kong. Međutim, dva dana kasnije, 13. novembra, bio je pozitivan dok je bio u karantinu.

Po svojoj prirodi, virusi poput COVID-19 mutiraju sve vreme i nije neobično videti male grupe slučajeva zasnovane na novoj mutaciji. Ali postoji niz razloga zašto su virolozi posebno zabrinuti zbog B.1.1.529.

Ukupno, nova varijanta ima 32 mutacije šiljak-proteina , dela virusa odgovornog za identifikaciju i invaziju ćelija. Posebno zabrinjava činjenica da nova varijanta ima dve mutacije na delu virusa koji se zove mesto cepanja furina.

Reklame

Upravo je mutacija ovog dela virusa prouzrokovala da se delta varijanta širi poput požara, a nova varijanta označava prvi put da su virolozi primetili dve mutacije na ovom mestu.

Važno je napomenuti da još uvek ne postoji način da se zna koliko će ova nova varijanta biti zarazna i do sada je identifikovano samo nekoliko slučajeva u delu Afrike koji je relativno dobro uzorkovan.

„Moguće je da je ovo samo čudna grupa koja nije baš prenosiva“, rekao je Peacock. „Nadam se da je to slučaj."

Ali virolog je dodao da broj mutacija i njihova lokacija znači da ovu varijantu treba pažljivo pratiti.

„Veoma, veoma bi trebalo da se prati zbog tog užasnog profila šiljaka“, napisao je Pikok na Tviteru, dodajući: „[Ja] bih pretpostavio da bi ovo bilo gore s antigenske strane nego bilo šta drugo”.

Nova varijanta zabrinjava naučnike u Južnoj Africi, gde jebroj slučajeva naglo porastao poslednjih nedelja, što ukazuje na početak četvrtog talasa infekcije u toj zemlji. Konkretno, došlo je do značajnog porasta slučajeva u Gautengu, regionu u kome su Pretorija i Johanesburg, gde je otkriveno nekoliko slučajeva B.1.1.529.

Kako se približava dvogodišnjica pandemije COVID-19, mnogi delovi sveta ponovo se suočavaju sa porastom broja infekcija i smrti od COVID-19. U SAD postoji još jedan porast slučajeva i hospitalizacija, a više od 1.100 ljudi umire u proseku svakog dana.

U Evropi, Svetska zdravstvena organizacija je upozorila na sve veći broj slučajeva u regionu, sugerišući da bi do marta moglo biti zabeleženo do pola miliona dodatnih smrtnih slučajeva ukoliko se ne preduzmu drastične mere. Neke vlade su već ponovo uvele stroge mere zatvaranja, što je dovelo do nasilnih protesta u nekim zemljama.