FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Posao joj je da testira kvalitet vutre

Profesionalni ispitivači vutre kao što je Bet Kantrel lično ne konzumiraju proizvod na poslu. I naravno, etika im zabranjuje primanje mita.
Zaposleni u Gobi Analytical, jedinoj laboratoriji u Denveru, u Koloradu, gde se marihuana testira na pesticide. (FotoMahala Gaylord/The Denver Post via Getty Images)

Ovaj članak je objavljen u saradnji sa the Influence.

Da, ispitivanje marihuane je zaista profesija. Možda i niste šokirani time, kada uzmemo u obzir da je 2016. godine marihuana legalizovana za rekreativno korišćenje u nekoliko američkih država. A testiranje vutre zvuči zabavno, zar ne?

Ali najvažnije odluke bi trebalo donositi promišljeno i trezveno. Da bih vam pomogao po tom pitanju, razgovarao sam sa pravim profesionalnim ispitivačem vutre o njenim kvalifikacijama i iskustvima.

Reklame

Bet Kantrel, 32, započela je karijeru testiranja proizvoda od kanabisa u kompaniji pod nazivom Konfidens analitiks,u državi Vašington. Diplomirala je komunikacije na fakultetu Padžet Saund, a studirala je i aritmetiku, fiziku i statistiku.

Dakle, obrazovana je za neke veoma komplikovane stvari: „Ja sam operacioni menadžer. Bavim se kontrolom i garancijom kvaliteta svih naših podataka, pre nego što odu iz laboratorije i dospeju u ruke mušterija ili u laboratoriju za proveru. Takođe se staram i za to da naš transportni program radi efikasno, raspoređujem sve naše zaposlene, i staram se da prođemo revizije".

Jeste li shvatili? Iako ovo nekome može da izgleda iznenađujeće birokratski, ne iznenađuje one koji su upoznati sa strogim propisima koje država Vašington nameće uzgajivačima i distributerima. Konfidens analitiks je autorizovan za sprovođenje testova u ime i države, i mušterija.

Kako zapravo izgleda testiranje?

„Kada to radimo sa legalnu državnu marihuanu, činimo to kada je proizvod spreman za plasman na tržište", kaže Kantrel. „Kada je već ubrana, potkresana i osušena. Spremna za pakovanje i za plasman mušterijama".

A pre toga treba da saznaš koliko se naduvaš od nje, zar ne? Ne baš.

„Vršimo konačna testiranja. Ima li u njoj ešerihije koli? Ima li salmonele? Da li je uzorak nečime zagađen? A takođe proveravamo i jačinu, zato što u našoj državi postoje određena ograničenja, naročito sa jestivim proizvodima, jer porcije mogu da budu jake samo do određene mere", objašnjava Kantrel. „Ne žele da bilo ko konzumira nešto od čega će se toliko naduvati da će mu se desiti nešto loše, kao što se događalo u Koloradu".

Reklame

Takođe se ispituje i mogućnost da se proizvod ubuđa dok je u transportu. „Traže da sadrži manje od 15 odsto vlage, što je prilično prost test. Druga stvar koju tražimo je kod ekstrakta koji su tretirani hidrokarbonatima – na primer kod ulja hašiša – oni imaju propisanu količinu taloga alkana, koliko gasa je ostalo u proizvodu. To testiramo u jonizatoru".

Jonizator je neophodan, ali nije i dovoljan. Sva oprema i procesi koji se koriste za detektovanje zagađivača zvuče apsurdno tehnički – uključujući i nešto što se zove HPLC. „Imamo širok spektar opreme u laboratoriji; koristimo HPLC – hromatologiju sa tečnostima pod visokim pritiskom – za sve nalaze jačine bilo kog kanabinoida". Ako vam ovo zvuči komplikovano, to je zato što jeste: „Koriste se diode svetlosnog snopa. Proizvod koji se testira se stavlja u rastvor, koji se onda ubrizgava i propušta kroz detektor svetlosti. U zavisnosti od njegove reakcije i vremena reakcije, u stanju smo da sračunamo koliku količinu nekog analita uzorak sadrži – zasnovano na procentu težine u miligramima po gramu, i proračunima".

Ali sada postaje zanimljivo. Kada se utvrdi da proizvod ispunjava standarde, od ključnog značaja je odrediti njegovu jačinu i kvalitet. I miris.

Iako je većina entuzijasta za marihuanu čulo za te-ha-ce, većina verovatno nije čula za terpene. „Terpeni se obično mogu naći u skoro svim biljkama, a proizvode ih i neke životinje", kaže mi Kantrel. „Oni su organski hidrokarbonati, pa je u pitanju opasna hemikalija koja isparava na sobnoj temperaturi. Oni stvaraju miris – kada prođeš pored ruže i osetiš njen prepoznatljivi miris, to je zbog bisabolola, koji je terpen, a možda i zbog geraniola, koji iz cveta isparuju u vazduh. Ovi sićušni molekuli ti dospeju u nos, tvoje čulo mirisa obrađuje i prepoznaje ih kao mirise. S toga su terpeni one hemikalije koje stvaraju različite mirise koje osećamo u svojoj okolini".

Reklame

Terpeni takođe utiču i na način na koji mozak procesira proizvod sa kanabisom, prema Kantrel. „Svaki terpen utiče na način na koji reagujemo na kanabinoide, i neki terpeni i sami po sebi imaju efekat na telo, što je verovatno osnov za nauku aromaterapije – da te hemikalije zaista utiču na naš nervni sistem i na naše telo, i izazivaju određenu reakciju". Zato se mnogi uzgajivači ponose visokim procentom terpena u svom proizvodu, i zašto se Konfidens toliko fokusira na potvrđivanje ovih količina.

Ako letina uzgajivača ne ispuni ove standarde, zabranjeno im je da je prodaju neobrađenu. Kao rezlutat toga, ispitivanje ume da bude veoma stresno iskustvo za uzgajivače.

„Država Vašington je prodavcima veoma otežala mogućnost da poprave stvar i da ponove testiranje, i ipak prodaju proizvod", kaže Kantelova. „Tako da uzgajivačima uvek preti opasnost da će morati da unište svoj prozivod potencijalne vrednosti od više hiljada dolara, na osnovu rezultata testiranja – ili da prodaju taj kontigent sa velikim gubitkom, zato što ne može da se spakuje i prodaje u državi. Mora da se prodaje obrađena. Zbog toga je testiranje strašna stvar za uzgajivače, svaki put kada pošalju uzorak. Rizikuju da izgube gomilu para, ako rezultati nisu onakvi kakvi bi oni voleli da jesu".

Bet Kantrel ima veliko iskustvo u raspravljanju povodom testova sa negativnim rezultatom.

„Bes je nešto na šta često nailazimo", kaže ona. „Ljudi umeju da se naljute kada ne prođu test, kada rezultati nisu onakvi kakve su očekivali. Mi smo ponosni na svoje usluge prema mušterijama, i na to što ih savetujemo mnogo više nego što je neophodno. Razgovaramo sa ljudima o njihovim procesima: Čime prskate biljke? Možda zbog toga imate mikrobiološki problem? Možda vam zbog toga jačina varira više nego što ste očekivali? Jeste li promenili osvetljenje? Jeste li promenili ventilacioni sistem?

Reklame

Konfidens analitiks priznaje da je njihov položaj između regulatornih organa i uzgajivača jedinstven, kaže Kantrelova, i daje sve od sebe da bude usmeravajući faktor u ovim procesima.

Kao što ste do sada verovatno shvatili, profesionalni ispitivači vutre kao što je Bet Kantrel lično ne konzumiraju proizvod na poslu. I naravno, etika im zabranjuje primanje mita.

Da li i dalje mislite da je testiranje vutre posao za vas?

Patrik Hilsman je pomoćnik urednika u the Influence. Pratite ga na Tviteru

Verzija ovog članaka je prvobitno objavljena na the Influence, sajtu koji pokriva čitav spektar ljudskog odnosa sa drogama. Pratite the Influence na Fejsbukui Tviteru.