FYI.

This story is over 5 years old.

Музика

Kako je monah iz 18. veka izmislio elektronsku muziku

Starinski šok & rol

Dom Prokop Diviš, češki erudita rođen 26. marta 1698. godine, voleo je da šokira i bukvalno i figurativno.

Diviša je istorija zapamtila kao evropsku verziju Bendžamina Frenklina jer su njih dvojica istovremeno i nezavisno izmislila gromobran. Kao teolog u moravskoj parohiji po imenu Primetice, Diviš je bio fasciniran elektricitetom. Zbog navike da šok-terapijom tretira biljke i na svom posedu gradi mehanizme za kontrolu vremena, savremenici su ga znali kao ekscentrika

Reklame

Danas ga znamo kao najranijeg pionira elektronske muzike, umetničkog izraza koji se retko vezuje za 18. vek.

Za monaha kakav je Diviš bio, muzička teorija i dizajn instrumenata bili su važni delovi profesionalnog života. Još 1730. uspeo je da spoji interesovanje za muziku i elektricitet, pa je izmislio instrument na strujni pogon. Negde između 1730. i 1762. podelio je svoje remek-delo sa svetom: nazvao ga je Denis d'or – Zlatni Dionis.

Denis d'or bila je klavijatura sa 790 gvozdenih žica koje se nisu trzale kao kod gitare već udarale kao kod klavikorda. Kembridžov „Uvod u elektronsku muziku" navodi da je u pitanju bio „genijalan i složen sistem […] sposoban da reprodukuje zvuk velikog broja instrumenata, navodno čak i aerofonih" (duvačkih). Po nekim izvorima, Zlatni Dionis bio je takođe sposoban da stvori i zvuk žičanih instrumenata poput harfe ili laute.

Da bi dalje proširio akustični raspon svog instrumenta, Diviš je podesio svoje žičane provodnike tako da nakratko zadrže električni napon. Ne zna se kako ih je galvanizovao, ali misli se da je koristio nešto nalik na lajdensku teglu, prvi priznati kondenzator (1745.) koji je Diviš često koristio u svojim eksperimentima.

Istoričari se ne slažu po pitanju kvaliteta zvuka koji su naelektrisane žice mogle da pruže; neki izvori navode da je Diviš svoj instrument galvanizovao šale radi, da bi mogao da šokira izvođače.

„Zlatni Dionis bio je prvi muzički instrument koji je koristio električnu energiju, iako ona verovatno nije bila neophodna da bi instrument funkcionisao", pisao je belgijski muzikolog Fransoa-Žosef Feti 1874. u svom delu Biographie universelle des musiciens. „Diviš je tvrdio da muzičara mogao da pecne strujom kad god bi poželeo."

Reklame

Drugim rečima, deluje da je Diviš zaista bio genijalno lud. Baš kao i sam pronalazač, njegov Denis d'or bio je ekstremno original – postojao je samo jedan prototip. Kada je Diviš preminuo 1765., instrument je navodno bio otkupljen i prenet u Beč, gde mu se gubi trag. Danas je teško naći čak i planove ili skice

Pa ipak, trag prvog električnog instrumenta se može videti i čuti u svakoj melodiji teremina, svakom zvuku električne gitare, svakom EDM festivalu. Nadajmo se da će jednog dana Denis d'or izroniti iz podruma neke crkve ili antikvarnice, još uvek spreman za šok & rol.

Još na VICE.com:

Zašto narodnjaci sve više psuju u pesmama

Prrrrrredivno: 'Muzika za mačke' je prvi album namenjen samo macama

Domaće pesme koje će vas uraditi