FYI.

This story is over 5 years old.

Istraživanje

Mačke su zapravo dobre, utvrdili su naučnici

Žao mi je, hejteri.

Tekst je prvobitno objavljen na Motherboard

Dozvolite mi da vam pričam malo o svom prelepom detetu Mizuu. On je mačak. Ugnezdi se uz mene i gura mi svoju malu dlakavu glavu svaki put kad želi da ga mazim. Prede i trlja se o svakog koga sretne. On je najbolji lik na svetu, samo sam to hteo da vam kažem, i stvarno mi je dosta ljudi koji kažu da mačke nisu dobre.

Mačke su dobre.

Ali ne uzimajte mene za reč. Zahvaljujući novom istraživanju sa Državnog univerziteta u Oregnu, objavljenom u petak u Bihevioralnim procesima, na osnovu empirijske studije sada postoje naučni dokazi da su mačke dobre. Štaviše, zaključuje se u studiji, mačke više vole interakciju sa ljudima nego hranu. Dozvoliću vam da svarite tu informaciju: više nego hranu. Ja nikog ne volim više nego hranu.

Reklame

Povod za studiju bila je želja da se na mačkama primene kognitivni testovi koji su već isprobani na psima i kornjačama, kako bi se razjasnile neke zablude u vezi sa lošom reputacijom mačaka kako nisu druželjubive.

"Istraživanje kognitivnosti mačaka pruža sve više dokaza za njihove složene socio-kognitivne i sposobnosti rešavanja problema", napisali su autori u listu. "Uprkos tome, i dalje je rasprostranjeno verovanje da mačke nisu nešto posebno druželjubive ili podložne dresuri. Ovo nezadovoljstvo moglo bi delimično da proističe iz nedostatka znanja o tome koje stimulanse mačke više vole i šta ih više motiviše da se potrude."

Test je urađen na 50 mačaka uzetih iz domova i iz skloništa, a na nekoliko sati su im bili uskraćeni hrana, igračke i ljudi. Potom su istraživači vršili razne stimulanse na mačkama u četiri kategorije: socijalizacija sa ljudima, hrana, mirisi i igračke.

Istraživači su zaključili da nema značajnijih razlika između kućnih i mačaka iz skloništa, a da je većini mačaka više stalo do socijalizacije sa ljudima nego bilo koje druge kategorije. Polovina mačaka više je volela interakciju od bilo kojeg drugog tipa stimulansa, dok je svega 37 odsto njih više volelo hranu.

"Iako je sugerisano da druželjubivost mačaka postoji na skali koja verovatno naginje ka samostalnosti", napisali su autori, "otkrili smo da je 50 odsto testiranih mačaka više volelo interakciju sa društvenim stimulansom čak i kad su imale direktan izbor između društvene interakcije sa čovekom i svojim drugim omiljenim stimulansom iz druge tri kategorije stimulansa."

Dakle, šta to zapravo znači? Praktično, da su mačke dobre. Ali, pišu autori, na preference pojedinačnih mačaka prema socijalizaciji može da utiče njihov životni istorijat ili čak vrsta.

Studija izvršena na nekoliko desetina mačaka možda nije osnov za konkretne zaključke, ali meni to zvuči uverljivo. Moja mačak tokom dana ne provodi svaki minut sa mnom kad sam prisutan. Vrlo često on se šunja okolo ili kulira na sofi. Ali je prijateljski raspoložen prema svima i imamo svojih momenata. Iskreno, ni ja ne bih voleo da provedem svaki božji trenutak sa osobom sa kojom živim. A za ljude koji misle da su mačke rezervisane — jeste li i vi odmah otvoreni i prijateljski nastrojeni prema svakoj nasumičnoj osobi koju ste tek upoznali?

Vaša mačka vas voli. Uzvratite joj ljubav.