Fejsbuk aktivnosti otkrivaju koje droge koristite

FYI.

This story is over 5 years old.

DROGE

Fejsbuk aktivnosti otkrivaju koje droge koristite

Istraživanja su pokazala kako društvene mreže otkrivaju – i sprečavaju – nedozvoljenu upotrebu narkotika.

Jeste li ikada na Fejsbuku podelili priču o drogama ili sećanja na ludu zabavu? Niste? Možda ste od onih opreznijih. Pametno je to, ali manje utiče na stvari nego što mislite. Istraživanja USC Berkli pokazala su da je korišćenjem novog algoritma moguće utvrditi da li korisnik Fejsbuka koristi drogu ili alkohol, analizirajući lajkove i statuse, javlja netzpolitik.org.

Zvuči kao nešto od Džordža Orvela, zar ne? Istraživanje je bilo namenjeno pokušajima da se spreči zloupotreba droge, ali krenimo redom.

Reklame

USC Berkli istraživanje objavljeno je prošlog meseca pod naslovom „Predviđanja zloupotrebe droge na osnovu aktivnosti na društvenim mrežama". U pitanju je analiza 11 miliona korisnika Fejsbuka i dodatnih 22 miliona statusa na 150,000 naloga, koja je trebalo da identifikuje probleme sa drogama ili sklonost ka njima.

Naučnici su razvili softver za mašinsko učenje sposoban da analizira određene informacione setove – u ovom slučaju ključne reči koje se javljaju kod na nalozima narkomana – da bi se otkrile korelacije i obrasci, odnosno predvideli ishodi.


Pogledajte i VICE film: "Pomaže Bog"


U ključne reči spadaju određene psovke, seksualne konotacije, i opisi sopstvenog psihofizičkog stanja. Muzika, filmovi, i ostale preference vezane za industriju zabave takođe su faktori u ovoj analizi. Ko voli animirane filmove ima manji faktor rizika od alkoholizma, ali ko je gledao V For Vendeta, taj je iz nekog razloga obično alkoholičar.

Istraživanje je pokazalo da softver predviđa bolesti zavisnosti sa visokim stepenom sigurnosti. Uspešno je otkrio korisnike duvana, alkohola, i droga u 80-86% slučajeva. Ovaj nivo preciznosti daleko je iznad prethodno demonstriranih, što je naučnike dovelo do zaključka da su društvene mreže „dobra platforma za analizu zloupotrebe narkotika jer čine prisustvo droge vidljivijim, pa tako (…) omogućavaju prevenciju."

Ipak, nije sasvim jasno gde bi ovde bila moguća prevencija. Da li bi se kontaktirao korisnik Fejsbuka da bi mu se saopštilo da je izložen riziku od bolesti zavisnosti? Kako bi tačno to saopštenje glasilo?

Reklame

Prevencija jeste važan deo borbe protiv droga, ali mnogi stručnjaci tvrde da je bitniji korak dekriminalizacija koju bi pratilo omogućavanje bezbednijeg korišćenja.

Podaci prikupljeni u ovom istraživanju interesantni su određenim grupama ljudi – pre svega kompanijama koje se oglašavaju preko Fejsbuka, ali i državnim organima u lovu na lica koja krše federalne zakone.

Još na VICE.com:

Alternativne droge popularne među mladima u Srbiji i njihove posledice

Koliko nas Fejsbuk zaista poznaje

Šta ti zapravo uradi 100 odsto čist kokain