FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Vatrogascu koji je izgoreo u požaru izvršena “najobimnija” transplatacija lica

Operacija koja je završena 15. avgusta trajala je 26 sati i u njoj je učestvovalo više od sto lekara i medicinskih sestara.
Fotografija: NYU Langone Medical Center

Ovaj tekst je napisan u saradnji VICE News i MadPage Today

Vatrogasac čije je lice potpuno izgorelo pre 14 godina, dobio je "najobimniju" transplanataciju lica urađenu do sada u svetu, objavio je NYU Lagone medicinski centar, u kom je izvršena procedura.

Patriku Hardisonu je izgorelo lice dok je volontirao kao vatrogasac u Senatobiju u Misisipiju, septembra 2001. godine. Hardison, koji je tada imao 27 godina, pokušavao je da pronađe ženu u kući u plamenu kada se krov srušio na njega, a maska za lice koju je nosio se istopila u vatri. Uspeo je da pobegne skočivši kroz prozor, a kolege su pokušale da mu spasu život – međutim, povrede su bile tolike da nisu uspeli da ga prepoznaju.

Reklame

- Nisam imao predstavu koga smo izvukli iz kuće sve dok ga nismo ubacili u kola hitne pomoći, a on me je povukao za ruku i rekao mi: "Brini o Krisi i deci". Tada sam shvatio ko je to. Bio je to jeziv dan - rekao je njegov kolega, vatrogasac Briki Kol prošle godine.

Hardison je u požaru ostao bez kapaka, ušiju, nosa, usana i kose, dok su mu vrat i grudi su mu isto izgoreli. Do sada je imao više od 70 operacija, ali nije uspeo da se vrati normalnom životu. Uprskos presađivanju kože sa nogu na lice, ostali su mu ožiljci zbog kojih nije mogao ni da govori ni da jede.

Hardison je četrnaest godina nosio protetičke uši, naočare za sunce i bejzbol kapu kada bi izlazio napolje. Njegovo dvoje najmlađe dece ga nikada u životu nisu videli bez ožiljaka.

Hardisonu je kolega vatrogasac predložio transpartacije lica 2012. godine. Hardsion je tada upoznao doktora Eduardom Rodrigezom, koji je tada radio na Univerztetu Merilend pre nego se pridružio departmanu za plastičnu hirurgiju NYU Medicinskog centra.

Doktor Eduardo Rodrigez i Patrik Hardison

Hardisonu je rečeno da ima 50 odsto šansi da preživi operaciju presađivanja lica. Rodrigez mu je naglasio da je jedan njegov kolega u Francuskoj prošle godine uradio istu operaciju, ali je pacijent umro.

-To nije operacija za svakoga. Ovo je samo za vrlo hrabre ljude - rekao je na prezentaciji koju je održao u ponedeljak nakon što je Hardisonovu operaciju proglasio uspešnom.

U avgustu prošle godine, Hardison je dospeo na listu čekanja za operaciju transplatacije lica. Međutim, nije bilo ni malo lako pronaći davaoca, jer je potrebno da ima istu krvnu grupu kao Hardison, sličnu boju kože i strukturu lica. Na sve to, problem sa davaocima je što se ne slažu uvek sa ovakavom vrstom operacije.

Reklame

- Nadam se da će se brzo zavšiti. Sve je u božjim rukama. Biće sve u redu, znam da je anđeo čuvar tu sa nama - rekao je Hardison pre operacije.

Trebalo je više od godinu dana da bi se pronašao pravi davalac. Kod dvadesetšestogodišnjeg Davida Rodebota proglašena je moždana smrt nakon nesreće koju je doživeo vozeću biciklu u Bruklinu. Kada su pitali njegovu majku za dozvolu, nije oklevala ni časa.

- Moj sin je oduvek želeo da postane vatrogasac - rekla je.

Majka je dala dozvolu i za transplantaciju Dejvidovog srca, jetre, kostiju i očiju.

Operacija koja je završena 15. avgusta trajala je 26 sati i u njoj je učestvovalo više od sto lekara i medicinskih sestara. Hardison sada uzima lekove kako bi se sprečilo odbijanje novog tkiva. Iako će vremenom uzimati manje doze, lekove će morati da pije do kraja života.

Pre ove operacije, u Sjedinjenim Američkim Državama je urađeno devet transplatacija lica i skalpa, pokazuju podaci Ujedinjene mreže za deljenje organa. Ova operacija je istorijska, kako kažu u bolnici, jer je uključivala rad na lobanji, ušima, ušnim kanalima, kostima i očnim kapcima. Iako se i pri ranijim transplatacijama radilo na očnim kapcima, ovo je prvi put da je ovakva operacija izvedena na nekome ko nije slep.

- Ova operacija postavlja nove standarde u transplataciji lica i služiće kao neprocenljivi alat za dalje učenje. Posebno me ohrabruje uspeh koji smo postigli u transplataciji Davidovih kapaka i mehanizama koji koristi za treptanje. Ovo je velika prekretnica - rekao je doktor Rodrigez.

Reklame

Operacija je koštala između 850 hiljada i milion dolara, uključujući i negu pre i posle operacije.

Više od dva meseca nakon operacije Hardsion je napokon dobio dozvolu da se pogleda u ogledalo. Ubrzo nakon toga, njegova porodica je dobila dozvolu da ga poseti.

- Lice sada smatra svojim - rekao je doktor Rodrigez. - Išli smo da kupimo novu odeću. Niko nije gledao u nas.

- Dali su mi više od novog lica. Dali su mi novi život - izjavio je Hardison.

Prošlo je 93 dana od operacije, a Hardisonov organizam ne pokazuje nikave znake odbijanja presađenog lica, što se obično dogodi nekih 90 dana nakon operacije. U januaru ili februaru, kada prvobitni otok splasne, očekuje ga još jedna operacija na očima i usnama.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu