FYI.

This story is over 5 years old.

Zvuci iz dubokog mora

Istraživači strimuju zvuk sa dna mora

Ovaj podvodni mikrofon hvata čavrljanje kitova, morskih lavova, delfina, i drugih.
Foto: Twitter/ MBARI

Tekst je prvobitno objavljen na Motherboard

Kada ste poslednji put čuli zvuke sa dna mora? Verovatno nikada. Ali ja upravo slušam umirujuće zvuke iz zaliva Monterej, koje hvata podvodni mikrofon postavljen 900 metara ispod površine.

Tamo ga je 2015. postavio Institut za istraživanje mora Monterejskog zaliva (MBARI), i nalazi se tridesetak kilometara od obale Kalifornije. Sada okeanografski centar uživo prenosi uvrnute i divne zvuke koje prave delfini, morski lavovi i ostali stanovnici morskih dubina, da bismo svi mogli da uživamo u njima.
Superosetljivi mikrofon, ili hidrofon, je povezan sa umreženom MBARI-jevom okeanskom opservatorijom, Monterejskim akceleratorsim sistemom za istraživanje (MARS), koji ne samo što napaja instrument, već mu pruža i konekciju za prenos zvukova nazad na obalu, 24 časa dnevno.

Reklame

Prema MBARI:

Novi hidrofon ne izgleda posebno impresivno. U pitanju je samo metalni cilindar prečnika oko 5 centimetara, prikačen na metalni tronožni stativ na muljevitom morskom dnu. Ali ekstremno je osetljiv i može da pokupi širok spektar zvukova, uključujući i one isuviše niske i isuviše visoke da bi ljudsko uho moglo da ih čuje.

Mnogi od zvukova koje ćete možda čuti potiču od životinja koje borave blizu povrišine, kaže MBARI.

Zvuci visokih frekvencija, kao što je kliktanje delfina, ne putuju mnogo daleko kroz vodu, i ako se ovakvi zvuci pojave u prenosu, verovatno su generisani do par kilometara udaljenosti od hidrofona. Međutim, zvuci niskih frekvencija brodskih motora odjekuju i na više desetina kilometara udaljenosti, a neki od zovova kitova mogu da potiču od životinja udaljenih na stotine kilometara od zaliva Monterej.

Ja sam slušala oko sat vremena, i do sada sam detektovala nekakvu buku morskih životinja, i nešto što mi je zaličilo na propeler broda. Ljudi, okean je tako kul. Ako želite da se izveštite u ovome, MBARI je sastavio vodič za slušanje, da biste mogli da odredite da li čujete „biofoniju“ (zvuke morskog života), „geofoniju“ (zvuke zemlje), ili antrofoniju (zvuke koje prave ljudi).

„Ponekad ume da bude tiho, ali onda u roku od par minuta zavlada kakofonija“, kaže vodeći stručnjak MBARI-ja Džon Rajan, u izjavi. „Dakle, ako ljudi u jednom trenutku ne čuju mnogo toga, definitivno bi trebalo ponovo da provere kasnije“.

Pored toga što je divna razonoda, prenos uživo nudi vredan uvid u zvučnu sliku zaliva Monterej, koji MBARI ocenjuje kao „relativno tih“, u poređenju sa drugim obližnjim oblastima. Ovakvi podaci su posebno bitni za proučavanje Nacionalnog morskog utočišta zaliva Monterej, koji je federalno zaštićeno područje koje se prostire na 9800 kvadratnih kilometara. Sličnim istraživanjima je otkriveno da plavi kitovi spuštaju frekvenciju svog zova, zbog toga što ih ometa buka koju prave brodovi.

„Kada smo prvi put čuli te snimke, pomislili smo da su divni, i želeli smo to da podelimo s javnošću“, kaže Rajan. „Uzbuđen sam zbog toga što konačno imamo priliko to i da izvedemo“.