Politika

Kako je Australija uspela da se tako uspešno izbori sa epidemijom korona virusa?

Ova država je jedna od nekoliko njih koje su uspele da broj slučajeva novozaraženih koronavirusom sa više od 500 dnevno spuste na gotovo nula.
Gavin Butler
Melbourne, AU
coronavirus melbourne woman
Žena nosi masku na ulici u Melburnu. (Fotograf by Diego Fedele/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Australijska država Viktorija, koja je pre samo nekoliko meseci na nedeljnom nivou registrovala i do četiri hiljade novih slučajeva zaraze korona virusom, sada nema nijednog novozaraženog već 28 dana: ovaj period ukazuje na to da je virus u ovoj državi efektivno eliminisan. Sada se ova država smatra i zvanično korona-free državom.

U pitanju je rezultat najdužih i najčvršćih mera na svetu: petnaest nedelja privrednici nisu radili, kretanje je bilo striktno ograničeno, a policijski čas počinjao je u osam uveče.

Reklame

Ove mere ukinute su zvanično pre mesec dana, a od tada, država Viktorija jedna je od tri države u Australiji u kojima ne postoji nijedan aktivni slučaj zaraze korona virusom, pored Tasmanije i teritorije glavnog grada Australije.

Australija je blizu tome da postigne kompletnu eliminaciju virusa - trenutne brojke novozaraženih rekordno su najmanje još od marta, kada je pandemija tek počinjala. Nakon vrhunca epidemije, kada je dnevno bivalo registrovano više od petsto slučajeva sredinom avgusta, ova država već četrdeset dana nije registrovala više od dvadeset slučajeva nedeljno.

Samo dve države na svetu uspešnije su se oporavile od Australije: Kina, u kojoj je, nakon nedeljnog proseka od više od 4,600 novozaraženih sredinom februara, trenutni dnevni prosek manje od 24 novopotvrđenih slučajeva zaraze ovim virusom, i Singapur, gde je prosek sredinom aprila bio više od 1,000 novih slučajeva dnevno, a ovih dana dnevno registruje manje od osam slučajeva.

Šta je zajedničko ovim državama? Čvrste mere koje su uveli državni vrhovi.

I dok druge države, kao što su Argentina, Čile i Honduras, uvodile i duže i čvršće mere, ono što je zajedničko za ove tri države u kojima su se vlasti najuspešnije izborile sa epidemijom je upravo način na koji su njihove vlade odgovorile: naime, to su učinili tako što su ljude zatvorili u njihovim kućama na duži vremenski period i ograničili njihove svakodnevne slobode.

Reklame

Koliko god ove mere zvučale kao nedemokratske, kada govorimo o efikasnosti u borbi protiv pandemije ovog virusa, rezultati govore sami za sebe.

“Kada uporedite rezultate Australije sa ostatkom sveta, jasno je da se oni ni ne mogu uporediti”, rekao je premijer Australije Skat Morison u četvrtak, prenosi ABC. “Australija je jedna od nekoliko država na svetu koje se ističu u tome kako su umanjile raširenost virusa, ali i u tome kako su ograničile ekonomski uticaj epidemije na državu.”

Vrlo je verovatno da će se dani u kojima nema novih registrovanih zaraženih završiti, uzevši u obzir činjenicu da internacionalni putnici pristižu u hotele širom države, gde onda moraju provesti period samoizolacije kako bi u ovoj državi proveli božićne praznike. Bilo kako bilo, i Izrael i Irska dnevni broj novozaraženih uspeli su da spuste na jednocifreni, pre nego što su brojevi skočili na i po nekoliko hiljada novozaraženih dnevno.

Za sada, ipak, Australija je u zavidnoj poziciji - posebno dok mnoge druge države sveta nastavljaju da beleže rekordne brojeve novozaraženih. U pitanju je pozicija za koju Toni Blejkli, epidemiolog pri Univerzitetu u Melburnu, kaže da nije mislio da je moguće postići.

“Rezultati koje smo postigli su i više nego što smo mogli da očekujemo”, rekao je on za Fairfax. “Prijatno sam iznenađen time što smo uspeli da postignemo.”