Društvene mreže

Lažne vesti o Zakerbergu odlaze u viral nakon njegovih negativnih komentara o proveravanju istinitosti vesti

Nakon što se CEO Fejsbuka Mark Zakerberg nije složio sa Tviterovom odlukom da proverava navode u Trampovim tvitovima, o njemu su po čitavom internetu, pa i na Fejsu, počele da kruže najbizarnije dezinformacije
Fake News About Mark Zuckerberg Goes Viral After Anti-Fact Checking Comments
Foto: Flickr/Alessio Jacona. Facebook/The Shovel

Lažne vesti o direktoru Fejsbuka se šire po celom internetu, uključujući i njegovu sopstvenu društvenu mrežu, nakon što se javno usprotivio tome da kompanije društvenih medija proveravaju činjenice.

Ove nedelje, Tviter je počeo da proverava činjenice i da ograničava tvitove Donalda Trampa u kojima je širio dezinformacije i pretio državnim nasiljem. Ova blaga akcija je dovela do potpunog raspada predsednika i nekoherentnog izvršnog naređenja u utorak, kojim traži da se osnovni zakon o internetu protumači potpuno drugačije od onoga što u njemu piše. Sa malo jasnih pravnih osnova, izgleda da su mu ciljevi zastrašivanje i spektakl, usred pandemije, ogromne nezposlenosti, policijskih ubistava i građanskih nemira. Ipak, ako se to dogodi, internet bi mogao da bude u mnogo lošijem stanju.

Reklame

Kada ga je Foks Njuz u četvrtak pitao o Tviterovoj odluci, Zakerberg je bio nedvosmislen. „Ja jednostavno snažno verujem da Fejsbuk ne treba da bude arbitar istine o svemu što ljudi govore na internetu“, rekao je Zakerberg. „Privatne kompanije ne bi trebalo da budu, naročito ove kompanije koje drže platforme, ne bi trebalo da budu u položaju da to čine“.

Zakerbergov citat je posebno zbunjujuć zbog toga što Fejsbuk ipak proverava činjenice kod nekih objava vesti, i koristi prepredeni sistem treće strane da bi to činio. Svejedno, Donald Tramp je kasnije u tvitu citirao Zakerbergovu povoljnu reakciju.

Sada dva satirična članka sa sajtova sa nazivima australijskog domena postaju viralni na Fejsbuku, šireći dezinformacije o Zakerbergu i pozivajući da se obrati pažnja na njegov stav protiv provera činjenica od strane kompanija društvenih medija.

Prvi članak, postavljen u četvrtak na sajtu pod imenom The Chaser, naslovljen je „’Društvene mreže ne bi trebalo da proveravaju činjenice u objavama’, kaže zlostavljač dece Mark Zakerberg“, u kome se takođe neosnovano tvrdi da direktor voli crne žele-bonbone. Članak ima više od 200 hiljada interakcija na Fejsbuku, prema platformi za analitiku u vlasništvu Fejsbuka, Kraudtengl. Ovaj članak je takođe postao viralan i na tviteru, na kome je Čejserov tvit imao više od 4000 retvitova.

Još jedan članak, takođe postavljen u četvrtak, na sajtu pod nazivom The Showel, ima naslov „Mark Zakerberg – umro u 36-oj - kaže da društvene mreže ne treba da proveravaju činjenice u objavama“. Ova objava je na Fejsbuku imala skoro 50 hiljada interakcija, a takođe je viralna i na tviteru. Šovelov tvit ima čak i više retvitova od Čejserovog, i do sada je nakupio više od 5000. Skrinšot Šovelovog članka je takođe na vrhu Reditovog r/all.

Reklame

Deljenje i komentari vezani za ove objave su dobili notu protesta. „Obožavam ovo… vidite šta se događa kada proveravanje činjenica bacite kroz prozor?“, napisao je jedan korisnik Tvitera, u komentaru na objavu.

„Dakle, na Tviteru ne možemo Marka Zakerberga da nazovemo zlostavljačem dece, ali na Fejsbuku možemo. Karma je kurva“, napisao je Džon Kuper, suosnivač Super PAC demokratske koalicije, kada je podelio ovu objavu u tvitu.

Fejsbukovi predstavnici za štampu nisu reagovali na Motherboardov zahtev za komentar po pitanju viralnosti ovih članaka na njihovoj platformi, ili kako se bilo koja od ovih reakcija uklapa u Zakerbergove komentare koji se tiču provere činjenica.

Ovaj članak je prvobitno objavljen na VICE US.