Tehnologija

Evropa je upravo izglasala da ajfon i android telefoni koriste iste punjače

To znači da će za ajfon verovatno morati da se koristi USB-C, ali i da će biti mnogo manje otpada od punjača.
GettyImages-1189556195
Fotografija: Getty Images

Svaki put kada kupite nov uređaj – bilo da je u pitanju smartfon, e-čitač ili smartvoč – za njega dobijete novi kabl za punjenje. Čak i sada, na hiljade starih punjača čuče u fijokama sa otpadom u domovima širom sveta, i skupljaju prašinu. Evropa želi da postavi standard u tehnološkoj industriji. Zamišlja se svet u kome korisnik više nikada neće morati da kupi novi punjač, zato što stari nije kompatibilan sa njegovim novim uređajem.

Reklame

Evropski parlament je glasao 582-40 za rezoluciju kojom se zakonodavcima nalaže da postave standard za punjače.

„Nastavak usitnjavanja tržišta za punjače za mobilne telefone i druge elektronske uređaje male i srednje veličine dovodi do povećanja količine elektronskog otpada i frustracije potrošača“, piše u rezoluciji.

Da bi ova rezolucija postala zakon, Evropska Komisija mora da napiše nacrt zakona i izglasa ga u julu. Ali ideja o usvajanju standarda za punjače ima ogromnu podršku u Evropi, što se ogleda i u tome što je 582 poslanika glasalo za, a 40 protiv. Uz neke izuzetke, za punjače se koriste ili USB-C, mikro-USB, ili Eplov „lightning“ kabl. Velika većina u industriji koristi mikro-USB i polako usvaja USB-C.

Ovaj zakon će najviše pogoditi Eplov obavezni „lightning“ kabl.

„Verujemo da regulativa kojom se na silu uvodi usklađenost tipa konektora koji se ugrađuju u sve pametne telefone više guši inovacije nego što ih ohrabruje, i da će naškoditi korisnicima u Evropi, i ekonomiji u celini“, navode iz Epla u izjavi objavljenoj u Fajnenšel Tajmsu. „Nadamo se da će Komisija nastaviti da traži rešenje koje neće ograničavati sposobnost ove industrije da donosi inovacije i mušterijama nudi uzbudljivu novu tehnologiju“.

U rezoluciji EU se ukazuje na elektronski otpad kao na jedan od najvećih razloga da ova industrija mora da usvoji standard za punjače. „50 miliona metričkih tona elektronskog otpada se nakupi godišnje na svetskom nivou, sa prosekom od više od 6 kilograma po osobi“, piše u njoj. „Ukupna količina otpada u Evropi 2016. je bila 12,3 metričkih tona, što je ekvivalentno 16,6 kilograma po stanovniku… ovo predstavlja nepotrebni ekološki otisak koji može da bude smanjen“.

Jedan od najrasprostranjenijih vidova elektronskog otpada su punjači za uređaje. Na njih gledamo kao na zamenljive, zato što uz svaku novu napravu dolazi po jedan. Zašto jednostavno ne baciti stari i pustiti ga da truli na poljani? Svaki novi apgrejd podrazumeva novi punjač. To će se možda uskoro promeniti.

Ovaj članak je prvobitno objavljen na VICE US.