Kako je Dejvid Bekam postao prvi fudbalski globalni brend
PA Images

FYI.

This story is over 5 years old.

Sport

Kako je Dejvid Bekam postao prvi fudbalski globalni brend

Iako su devedesete mnogi igrači obeležili koliko i Bekam, neki i talentovaniji od njega, „Zlatnomudi“ je iskoračio iz korporativnog kalupa više od svih drugih. Evo kako se iz fudbalera pretvorio u brend.

Malo ko je mogao da predvidi da će baš Dejvid Bekam postati prvi pravi globalni fudbalski brend. Još od kako je Pele naumio da prihvati bukvalno svaku komercijalnu priliku koja mu se ukaže, pa je izdavao albume i snimao „Beg u pobedu", malo koji igrač je zaista postao finansijski uspešan nezavisno od fudbala. Bekam je u tom pogledu bez presedana – potpuno je nezavisan od sporta. Dobro je građen, stidljivo dopadljivog izraza lica, svaka bi ga tašta i svaki agent poželeli. Sa druge strane, bilo je tu i idiotskih frizura i manira koje su TV imitatori jedva dočekali. Opet, njegov stil su kopirali frizeri širom zemlje krajem prošlog i početkom ovog veka. To doduše važi samo za Britaniju, ne za ceo svet, gde je Brend Bekam do vrhunca došao tek nešto kasnije.

Reklame

Bekam je prvo morao da ostavi trag u Mančester Junajtedu, što je uspeo osvojivši šest titula u periodu od 1995. do 2003. Taj period su obeležili upravo njegovi brojni hajlajtsi, maestralno izvođenje slobodnjaka, neumorno trčanje i savršeni centaršut. Sa ostalim ispisnicima iz generacije '92, uzeo je duplu krunu samo četiri godine kasnije; na premijeri sledeće sezone dao je nezaboravan gol sa pola terena Vimbldonu; bio je ključni deo tima koji je '99 uzeo tri trofeja kada je sa 24 godine postao klupski prvak kontinenta i neizbrisivo se upisao u svest Engleske i Evrope.

Ovo je bio period razvoja brenda Premijer Lige i Mančester Junajteda, pa je Bekam bez sumnje učio zanat od korporativnih čudotvoraca engleskog klupskog fudbala. Globalno prisustvo, strana ulaganja, i gramzivo profiterstvo postali su deo sporta. Pošto su se pod reflektorima neuporedivo slabije snalazili Pol Skols, Rajan Gigs, i ostali saigrači, Bekamu je zapao status najpoznatijeg igrača najuspešnijeg kluba u najpopularnijoj ligi na svetu.

Bekama je od saigrača i savremenika takođe izdvajao efektan prelaz u svet pop kulture. „Spajs Bojs" iz Liverpula stekli su tabloidnu slavu na uštrb sportskih uspeha, ali Beks je kako na terenu tako i van njega dominirao. Veza sa Viktorijom „Poš Spajs" Adams, zvezdom tabloida od 1997. godine pa nadalje, jeste smetala nekim menadžerima – zbog nje ga je između ostalog Glen Hodl izostavio iz tima na Svetskom prvenstvu 1998.; kad ga je vratio, odužio mu se crvenim kartona zbog starta na Dijegu Simeoneu, pa je Engleska ispala od Argentine. Posle toga je nakratko Beks postao državni neprijatelj broj jedan – mnogi su tvrdili da je veća pop zvezda nego što je fudbaler – ali sledećih deset godina je igrama u nacionalni tim pokazao da relativno uspešno može da žonglira i sportom i slavom.

Reklame

Venčanje Bekamovih je 1998. pratila ogromna euforija i čitav Posh & Becks fenomen. Bračni par je postao nepodnošljivo popularan u britanskoj štampi, a Viktorija Bekam je mužu čak nadenula nadimak Goldenballs po kom je ostao zapamćen. Medijima su vešto manipulisali, sigurno uz pomoć Sajmona Fulera, menadžera Spajs Girls sa kojim je Bekam potpisao ugovor čim je napustio Mančester Junajted. Nekoliko tabloidnih skandala prebrodili su praktično bez posledica. Oženivši pop starletu i sve uticajniju modnu kreatorku, Bekam je dospeo do medijske stratosfere, ali tek je posle dva monumentalna transfera probio plafon i postao globalno sveprisutan. Za početak, potpisao je za Real Madrid koji ga je želeo zbog fudbalskih sposobnosti koliko i zbog slave.

Pre tog prelaska pokvario je odnose sa Aleksom Fergusonom – navodno upravo zbog cene medijske slave – a slavni trener je na temu svog bivšeg štićenika rekao sledeće: „Nije bilo lako kad se venčao za industriju zabave. Život mu više nikad nije bio isti. Bio je toliko velika slavna ličnost da mu je fudbal postao samo mali deo karijere." Ferguson je prestrog prema Bekamu, koji je svoje najbolje performanse na Old Trafordu pružio upravo u poslednjih par sezona pre nego što se preselio u Madrid. Očekivanja na Santjago Bernabeu bila su enormna, a Galaktikosi ih nikad nisu ispunili – osvojio je samo jednu titulu i jedan superkup – ali Bekam je nastavio da briljira u reprezentaciji.

Reklame

PA Images.

Ako je transfer u madridski Real otvorio globalno tržište Bekamovom brendu, onda ga je put preko Atlantika učinio komercijalnim božanstvom. Viktorija je razvila karijeru u američkom svetu mode, dok je Bekam pozirao fotografima za naslovne strane časopisa, gostovao u tok šou programima, i privukao multimilionske sponzore za novu liniju parfema. Usput je usavršio svoju već sasvim isplativu ličnost i rafinirao manire. U Britaniji su neki mislili da se prerano penzionisao odlaskom među američke amatere, ali transfer u LA Galaxy omogućio mu je da postane transkontinentalni idol. Fudbal mu je tu već bez ikakve sumnje bio na dalekom drugom mestu, iako je osvojio MLS kup dva puta. Kao nekad Bitlsi, Stonsi, i Džordž Majkl, Beks je osvojio Ameriku, ali je svoju labudovu pesmu ipak otpevao u Evropi u dresu Milana i PSŽ-a; francuske i italijanske investitore trebalo je takođe nekako privući.


Pogledajte i:


O Bekamu se i dalje čita u dnevnim novinama, četiri godine od kako je okončao karijeru; njegov brend će očigledno potrajati. Za razliku od nekada Pelea, deluje da je Bekam u fudbal naizgled usputno zalutao. Stariji kolega ostao je zapamćen kao pimpler, a Zlatnomudi je sport ostavio iza sebe. Nagli razvoj Premijer lige; uspesi u Mančesteru; sumanuto ambiciozni madridski projekat; mudra odluka da se izvrši invazija na MLS; slava uzajamno odražena sa boljom polovinom, i poslovno iskustvo njenog menadžera; cela mešavina okolnosti, komercijalnog duha, i čiste sreće dovela je Bekama do transcendentalnog nivoa slave. Možda bi samo još Kristijano Ronaldo, takođe besramni samopromoter iz Old Traford škole, mogao da ospori Bekamov primat na polju brendiranja.

Još na VICE.com:

Kultni heroji: Dejan "Rambo" Petković

Kult: Vejn Runi

Bekam u reklami bez fudbala i riba