FYI.

This story is over 5 years old.

Crvi

Oh, ovo čudo ovde? Ma to je samo brodski crv od jednog metra

Naučnici proučavaju brodskog crva izvađenog iz ljuske. Slika: Marvin Altamia

Pogledajte ga samo.

Ljuska misteriozne vrste brodskog crva od jednog metra prvi put je dokumentovana krajem osamnaestog veka, ali je crv uspeo da ostane manje ili više izvan žiže javnosti i uglavnom izbegao da bude proučavan. U naše vreme, međutim, naučnici su pronašli, secirali i istražili neuhvatljivog brodskog crva, koji je sve ovo vreme kulirao na Filipinima.

Video: Margo Haygood

"Znali smo već dugo za postojanje ovih stvorenja", rekao je u telefonskom intervjuu Danijel Distel, naučni saradnik i izvršni direktor Ocean Genome Legacy, organizacije koja proučava mora pri Univerzitetu Nortistern u Bostonu. On je koautor nove studije koja opisuje brodskog crva, objavljene u žurnalu Proceedings of the National Academy of Sciences. "Tražio sam ih nekih dvadeset godina. Osećao sam se prilično ludo kad sam ih prvi put ugledao." Kuphus polythalamia, koju su Distel i drugi naučnici pronašli i proučavali, dane provodi u jezercetu za pohranjivanje stabala u Mindanau, okružena mirisom pokvarenih jaja. To je zato što organsko blato u kom živi isparava hidrogen sulfid, kojim se brodski crv (vrsta morskog ljuskara) hrani kako bi preživeo — za razliku od drugih vrsta brodskih crva, koji klopaju isključivo drvo.

Reklame

Margo Hejgud govori o ljuskama brodskog crva sa Randeom Dešavezom i Džulijom Albano sa Državnog univerziteta Sultan Kudarat. Slika: Marvin Altamia

Distel i njegovi saradnici počeli su da tragaju za ovom neobičnom vrstom nakon dokumentarca koji je na filipinskoj televiziji prikazao parče ljuske K. politalamije, dajući im korisnu smernicu gde da je traže.

Koautorka Margo Hejgud bila je prisutna kad je živa K. politalamija, u odličnom stanju, bila prvi put secirana 2011. godine. (Oni je proučavaju od tada.) Uspela je da snimi čitav postupak.

"Bilo je fascinantno koliko su snažni i živi oni bili", rekla je Hejgud, naučni saradnik na Univerzitetu u Juti. "Možete da vidite Dena Distela kako izvlači nešto što liči na cev, izvlači je i izvlači, zato što su one strašno velike životinje."

Hejgud kaže da je tim isprva bio u čudu kako te životinje uopšte uspevaju da se hrane. Kraj ljuske, u kojem se nalaze usta životinje, bio je zatvoren — sugerišući da ne koriste usta za ishranu

Usta ogromnog brodskog crva. Slika: Marvin Altamia

"Odgovor, nakon više godina rada, glasio je da ( K. politalamija) ima žive bakterije u sebi koje proizvode hranu za nju", rekla je ona. "Ne znamo kako sulfid, gas koji se navodno razlaže u morskoj vodi, ulazi u životinju."

Tim je otkrio da ovaj brodski crv živi hraneći se hidrogen sulfidom i ugljen dioksidom, rekao je Distel . Da bi to postigla, politalamija mora u svojim škrgama da ima sumpor oksidacionu hemoautotrofičnu bakteriju (koji izvlači energiju iz neorganskih hemikalija). Trenutno istraživači znaju samo za ovu jednu vrstu K. politalamije, ali Hejgud je rekla da su ljuske sakupljene na raznim lokacijama na Filipinima i drugim mestima u Indo-zapadnom Pacifiku, što dovodi do zaključka da ih sigurno ima još. Ali to postavlja i gomilu drugih pitanja.

Reklame

Naučnik povlači ljusku da pokaže crva iznutra. Slika: Marvin Altamia

"Da li žive u blatu još kao maloletni ili život započinju u drvetu da bi se posle prebacili na život u blatu?", zapitala se ona. "Koliko brzo rastu? Kad pronađemo neku od ovih životinja koje su duže od metar, imaju li pet godina ili sto godina?"

Ovi istraživači takođe žele sa saznaju nešto više o staništu K. politalamije. Većina životinja koje žive na sličnim staništima veoma su male, prema Distelu, nimalo nalik K. politalamiji, čija je prosečna dužina kao u palice za bejzbol, ali može da naraste i više od toga. "Ja sam visoka oko sto šezdeset centimetara, a videla sam kapitalni primerak u privatnoj kolekciji ljuski koji je veći od mene", rekla je Hejgud.

Prema njenim rečima, ovo otkriće zahteva decenije i decenije dodatnog istraživanja.

Do tada, srećno vam bilo plivanje u moru!

Još na VICE.com

I ja sam jedan od 20 miliona ljudi koji je gledao odvratno ceđenje bubuljica

Ovde ćete naći najodvratnije snimke na celom internetu

Žene otkrivaju zašto se lože na govna