FYI.

This story is over 5 years old.

Ishrana

​Ne, od soje muškarcima ne rastu sise

Dakle, moram li da izbacim soju iz upotrebe?

Foto: Jamie Lee Curtis Taete

Kao relativno svežem veganu, soja je za mene konstantan izvor blage anksioznosti. To je samo biljka, i ima je svuda, a ja sam gladan, ali me stalno negde u pozadini mozga kljuca onaj osećaj da sam "negde pročitao" kako je iz nekog razloga život bez soje bolji ili zdraviji (ako ne računamo da je soja prilično uobičajen izvor alergije). Sećam se izveštaja Greenpeace-a od pre deset godina u kojem se kaže da će uzgajanje soje opustošiti Amazon, ali Greenpeace je početkom ove godine pisao kako izgleda da je problem krčenja šuma uglavnom rešen.

Reklame

Hitniji i ličniji razlog za izbegavanje upražnjavanja soje — ako ste muškarac — jeste taj da ćete od nje navodno dobiti ginekomastiju, iliti muške sise.

Kad god se o soji priča na forumima za bodibildere, ili na Reddit-u, korisnici koji žele da izbegnu ili smanje neželjeno grudno tkivo tvrde da izbegavaju soju "kao kugu". Članci u časopisima kao što su Men's Health navode horor priče o muževnim muškarcima sa mekim, želatinastim grudima i uvećanim bradavicama, o životima koje je praktično uništila mračna strana soje. Što se mene tiče, ni ja ne želim da budem primoran da nosim D-korpice.

Dakle, moram li da izbacim soju iz upotrebe?

Ne, ne moram, tvrdi doktor Ričard Dž. Santen, profesor medicine na Univerzitetu u Virdžiniji koji se bavi hormonima. On mi je objasnio da nema razloga da muškarac koji želi da pojede veliku količinu soje ili čak upražnjava stalne obroke koji u sebi sadrže soju to izbegava iz straha da će mu izrasti sise. Za čitavog jednog životnog veka istraživanja hormona, Santen nije primetio da su njegovi muški subjekti za testiranje pokazali ikakvu jasnu vezu između soje i feminizacije. "Video sam samo jednog muškarca kod koga sam posumnjao da je soja izazvala ginekomastiju, ali smo izmerili nivoe sojinih proizvoda u urinu tog pacijenta i rezultati nisu ukazali na uzročnu korelaciju", ispričao mi je on.

Prikaz medicinske literature iz 2010. godine iz pera Marka Mesine, istraživača iz Škole javnog zdravlja na Univerzitetu Loma Linda, slaže se sa Santenom. Jedinjenja u soji od kojih muškarci navodno dobijaju sise zovu se izoflavoni, i mogu da se nađu i u leblebijama i kikirikiju. Razlog za svo to podozrenje u vezi sa izoflavonima u soji nastalo je zbog toga što su oni fitoestrogeni, prirodna biljna jedinjenja koja pomalo mogu da se obrađuju kao estrogen. Estrogen je, naravno, centralni hormon kod tranzicije iz muškarca u ženu, ali do sada nema pokazatelja da trans žene mogu da uštede novac za hormonsku terapiju pukim prebacivanjem na fitoestrogene koji se mogu naći u soji.

Reklame

A prema Mesininoj studiji, u svom laboratorijskom radu koji je ikad izvršen na izoflavonima sa osvrtom na feminizaciju, "izoflavoni ne vrše feminizujući uticaj na muškarce pri količinama unosa jednakim ili čak značajno višim od onog koji je tipičan za azijske muškarce."

Opaska o azijskoj ishrani tu se našla zato što prema opštem saznanju, ali i detaljnom izveštaju iz 2003. godine žurnala Environmental Health Perspectives, konzumenti u nekim Azijskim zemljama unose mnogo, mnogo više proteina iz soje nego Amerikanci. Japanci je, na primer, jedu 8,7 puta više dnevno. U tom slučaju, čovek bi mogao da očekuje da će više japanskih muškaraca imati ginekomastiju, ali prema mom istraživanju, nisam primetio tvrdnje ni za jednu ni za drugu stranu o stepenu ginekomastije u Japanu u poređenju sa Sjedinjenim Državama. Ako vam to nešto znači, jesam našao izveštaje iz 2013. godine kako neki japanski muškarci iskazuju sve veće interesovanje za nošenje grudnjaka.

Medicinska literatura sadrži jednu istaknutu studiju slučaja u kojoj je jedenje soje povezano —manje ili više na osnovu ličnog iskustva — sa muškim sisama. Studija iz 2008. godine priča priču o 60-godišnjem muškom pacijentu koji pati od ginekomastije, zajedno sa smanjenim libidom i erektilnom disfunkcijom. Ispostavilo se da je pio tri standardna tetrapaka sojinog mleka dnevno — što je oko 1.200 kalorija. "Nakon što je prestao da pije sojino mleko, grudi su prestale da mu budu meke i njegova koncentracija estradiola postepeno se vratila u normalu", kaže se u studiji.

Reklame

Virdžinija Miler, istraživač estrogena na Klinici Mejo, rekla mi je da je unos svog tog sojinog mleka bio "preteran", imajući u vidu da se čovek igrao sa fitoestrogenima, ali je istakla da "količina fitoestrogena u raznim proizvodima soje varira u skladu sa metodom obrade" i da je "unošenje tofua verovatno sasvim u redu."

"Postoje blokatori receptora estrogena u prirodnim jedinjenjima i plastici koji su verovatno mnogo veći razlog za zabrinutost", istakla je Milerova.

Santen se složio da je verovatno razumno očekivati da od preteranih doza soje muškarcima mogu izrasti sise imajući u vidu sve što znamo o njoj. Ali to bi mogao da bude vaš najmanji razlog za brigu ako planirate da postanete Takeru Kobajaši tofu hot-dogova. "Kod pacova, soja može da izazove estrogenske efekte razvoja raka dojke, tako da određena zabrinutost postoji", rekao mi je Santen.

Ali ukupno gledano, on je bio prilično opušten kad je u pitanju soja u mojoj ishrani, rekavši mi da bez ikakve brige mogu da jedem tofu i zelenu soju u razumnim količinama.

Da sumiramo, prema Santenovim rečima: "Ne mislim da muškarci u praktičnom smislu imaju bilo kakvog razloga za brigu oko ovoga."

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 12.8px 0.0px; font: 13.0px Arial; color: #232323}

p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 12.8px 0.0px; font: 13.0px Arial; color: #232323; min-height: 15.0px}

span.s1 {text-decoration: underline ; color: #9e4a2f}