FYI.

This story is over 5 years old.

VICE vodič za sad i odmah

Zemlju skoro da je zveknuo asteroid a da to niko nije provalio

Naučnici su provalili asteroid 2017 AG13 u poslednjem trenutku.

U ponedeljak, dok ste se spremali za posao, gledali snimak dodele Zlatnog globusa i slušali govor Meril Strip u kome baca drvlje i kamenje na Donalda Trampa, ili šta god već da ste radili da vam prođe vreme, naša planeta Zemlja je bila na ivici da je zvekne asteroid. Da, asteroid 2017 AG13 - kako su ga nazvali naučnici - veličine prosečne višespratnice, prošao je opasno blizu i na sreću nije dotakao planetu na kojoj živimo. Ali ono što zvuči pomalo zabrinjavajuće je da su ga naučnici provalili da stiže tek kad je već bio opasno blizu, u poslednjem trenutku.

Reklame

Putujući relativnom brzinom od više od 57,600 kilometara na sat, asteroid je promašio Zemlju za oko 160,000 kilometara. Možda vam to zvuči puno, ali je, u stvari, preblizu da bismo tek tako prešli preko toga. Radi se o udaljenosti koja je dva puta bliža od razdaljine između Zemlje i Meseca.

AG13 su tokom vikenda primetili  astronomi u observatoriji Sloh, i u poslednjem trenutku organizovali prenos uživo. Što znači da je postojala dvodnevna tampon-zona između trenutka kada smo saznali da se asteroid kreće ka nama i njegovog prolaska pored planete. Da razjasnimo: NASA naučnici su u filmu  Armagedon objavili upozorenje o asteriodu koji se približava Zemlji 18 dana ranije.

Iako ova svemirska stenčuga nije bila dovoljno velika da uništi planetu, ili da iziskuje angažovanje Brusa Vilisa i ekipe, mogla je da izazove značajnu štetu da je pala u bilo koji naseljeni deo Zemlje. Ruski grad Čeljabinsk je 2013. godine pogodila vatrena lopa, raznevši prozore na mnogim zgradama i izazvavši hiljade manjih povreda.

Zašto niko nije primetio AG13 ranije? Pa, veličina asteroida je bila upola manja od one koju beleži NASA svojim infracrvenim teleskopom Near Earth Object Camera (NEOCam), napravljenim da bi pregledavao nebo u potrazi za potencijalno razornim pretnjama udara asteroida. NEOCam program trenutno radi sa ograničenim budžetom jer su NASA naučnici, suočeni sa manje novca nego što je potrebno, rešili da prioritet budu  misije istraživanja asteroida na Jupiteru. Ako vas brine trenutna pretnja uništenja svemirskim kamenjem, proverite zvaničnu strategiju Bele kuće o otkrivanju i preusmeravanju asterioda koji nadolaze. Kako piše u dokumentu, "u idealnoj situaciji, NEO (objekat koji se približava zemlji) biće preusmeren ili razbijen mnogo pre nego što stigne do Zemlje", ali je "moguć i scenario da udar NEO-a ne može da bude sprečen jer neće biti dovoljno vremena između otkrivanja i udara da bi se razbio ili preusmerio."

Nažalost, finansiranje praćenja i utvrđivanja kretanja asteroida je toliko malo da će svemirsko kamenje veličine AG13 uglavnom biti na rubu pažnje NASA naučnika. Što je bezveze, jer asteroidi mogu da načine veliku štetu gradovima. A kada se radi o svemirskim stenčugama poput one iz filma  Armageddon, pa — verovatno ćemo ih videti kako nailaze, ali je pitanje koliko ćemo dobro moći da reagujemo.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu