FYI.

This story is over 5 years old.

DROGE

Šta policija u Srbiji radi sa novcem koji pronađe kod dilera droge

Pitao sam Milana Pekića, direktora Kancelarije za borbu protiv droge, koja je procedura kada je u pitanju zaplenjeni novac iz policijskih akcija kakva je bila i poslednja - "Ares".
Foto:  Rex Roof

Pre dva dana je u policijskoj akciji Ares uhapšeno 360 osoba pod sumnjom da su izvršili široku lepezu krivičnih dela.

- Uhapšeni su zbog sumnje da su počinili različita krivična dela: neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, ubistvo u pokušaju, silovanje i nedozvoljene polne radnje, iskorišćavanje maloletnih lica za pornografiju, zlostavljanje i mučenje, iznude, otmice, razbojništva, teške krađe - naveo je u nedelju ministar policije Nebojša Stefanović.

Reklame

U akciji blizu dve hiljade policajaca širom Srbije zaplenjeno je 167 kilograma narkotika, otkrivene su tri labaratorije za proizvodnju marihuane, zaplenjeno 29 pušaka, 30 pištolja, šest bombi, kilogram eksploziva, 3,000 komada municije, 19 automobila, 150 gigabajta pedofilskog materijala i "veća količina novca".

Dok deo javnosti slavi još jedan udarac u borbi protiv organizovanog kriminala, drugi postavljaju pitanje zašto se ovakva akcija hapšenja nepovezanih osoba i krivičnih dela sprovodi uz ovakvu medijsku pompu, a treći zamišljaju kako sve te brojke u drogi i oružju izgledaju kada se smeste u jednu sobu.

Meni je, pak, za oko zapala najneodređenija zaplena "veće količine novca" - što je odmah probudilo filmske stereotipe ala "Dan obuke" i Denzela Vašingtona koji jedini zna koliko tačno novca bude u trenutku zaplene. Nedavno smo u medijima mogli da vidimo i šta se dešava sa drogom posle zaplene i kako to izgleda kada je policija uništava u TENT-u u Obrenovcu, ali retko kada smo možemo da čujemo ili vidimo šta se dešava sa svim tim "prljavim kešom" zaplenjenim u tim istim akcijama.

Skrinšot: Jutjub

Zato sam pitao Milana Pekića, direktora Kancelarije za borbu protiv droge i čoveka sa dugogodišnjim policijskim iskustvom u borbi protiv organizovanog kriminala, kakva je procedura kada je u pitanju zaplenjeni novac.

- Republika Srbija je 2008. godine donela Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnih dela. Kada MUP i Tužilaštvo izvrše hapšenje lica zbog izvršenih krivičnih dela, a pogotovu pripadnika organizovanih kriminalnih grupa, sprovodi se finansijska istraga - objašnjava mi Pekić.

Reklame


Kako saznajem, Ministarstvo unutrašnjih poslova ima specijalizovanu Jedinicu za vođenje finansijskih istraga čiji je osnovni zadatak upravo da utvrdi poreklo imovine nekog lica koje je izvršilac krivičnih dela.

- Ako se propisanim procedurama utvrdi da je konkretna imovina proistekla iz vršenja krivičnih dela, za istu sud donosi presudu o trajnom oduzimanju. Nakon što presuda postane pravosnažna, imovina se oduzima, a ako je u pitanju novac on se uplaćuje u budžet republike Srbije - kaže Pekić.

Čak i ako je u pitanju nepokretna imovina, ona se može prodati, kao i druga zaplenjena pokretna imovina, a dobijena sredstava se uplaćuju na istu adresu - državni budžet. To suštinski znači da lova sa ulice ide u istu kasu odakle se plaćaju plate državnim službenicima, policajcima, sudijama, poslanicima, fontanama ili jarbolima. Zvuči fer. Ukoliko se, pak, utvrdi da predmeti ili imovina nisu u vezi sa konkretnim krivičnim delima i da nisu dokaz u sudskom postupku, vraćaju se vlasniku.

- Inače, procedura je da kada se novac i predmeti pronađu i oduzmu od lica za koja se utvrde osnovi sumnje da su izvršioci nekog krivičnog dela (novac ili drugi predmeti) predaju u depozit nadležnog suda i tu se nalaze sve dok nadležni sud ne donese odluku o statusu tih predmeta.

Što ostavlja samo jedno pitanje - šta se događa sa opremom u labaratoriji, poput vagica? Milan Pekić kaže da se na primeru Specijalnog trening centra MUP-a za otkrivanje i deaktiviranje ilegalnih labaratorija za proizvodnju psihoaktivnih supstanci i prekusora vidi da određeni oduzeti predmeti mogu da se upotrebe za edukaciju pripadnika službi bezbednosti.

Reklame

- Centar je opremljen opremom i tehnikom pronađenom u ilegalnim labaratorijama, i to se pokazalo kao veoma dobar primer iskorišćavanja oduzetih sredstava i korišćenja istih u borbi protiv kriminalnih aktivnosti. Priznanje za osnivanje ovakvog centra stigla su i od službi bezbednosti zemalja EU, EUROPOL-a i OEBS-a, čiji pripadnici su takođe obučavani u centru - objašnjava Pekić.

"Poraziti neprijatelja sopstvenim oružjem" je upravo dobilo sasvim novo značenje.

Još na VICE.com:

Šta te čeka kada te uhvate sa drogom u Srbiji

Srbija na spidu: Koliko ga uzimate i šta je zaista u njemu

U Srbiji veliki broj roditelja i dalje ne može da provali da im se dete drogira