FYI.

This story is over 5 years old.

seksizam

Zašto ne krivimo muškarce za njihove vanbračne afere

Jedan viralni video u Indoneziji podstakao je važna pitanja o oklevanju našeg društva da se pozabavi ulogom muškaraca u skandalima sa prevarama.
Ilustracija: Dini Lestari 

Ova članak prvobitno se pojavio na VICE Indonesia

Video ima sve odlike viralnog hita. Mlada devojka suprotstavlja se (navodnoj) ljubavnici svoga oca, dok čeka u redu za zamrznuti jogurt u jednom tržnom centru u Džakarti, i viče, „Mrzim te! Zašto si mi oduzela oca?“, u izlivu od koga se streseš zbog toga koliko je „jasno da je u pitanju lična stvar“.

Ali video i njegov ishod takođe podcrtavaju žalosnu stvarnost života u Indoneziji. Neverstvo je šokantno rasprostranjeno, naročito među moćnim muškarcima koji imaju novac da održavaju dugoročne ljubavne afere.

Reklame

Određene stambene zgrade u prestonici imaju reputaciju da se u njima nalaze „stanovi za ljubavnice“ – u kojima je stanarina jeftina, ali nekih noći ispred njih ipak možeš da vidiš parkirane luksuzne italijanske sportske automobile. A na nacionalnom nivou, neverstvo je četvrti najčešći razlog za razvode bračnih parova, prema podacima koje je prikupilo Ministarstvo vera.

Ali dok je neverstvo rasprostranjeno, i definitivno je čin koji uključuje barem DVOJE LJUDI, žena, najčešće ljubavnica, je ta koja podnosi teret krivice. Ne verujete mi? Hajde da uzmemo ovaj video kao svojevrsni predmet razmatranja.

Pretpostavljam da je prilično važno da razumemo sve protagoniste ovog veoma depresivnog viralnog igrokaza o bračnom neverstvu, pre nego što se fokusiramo na sukob i na to šta sve to znači.Fejsal Haris, otac, je poslovan čovek i bivši potpredsednik Kluba vlasnika Ferarija u Indoneziji – što znači da je žešće bogat i dobro povezan. Njegova supruga, Sarita Abdul Mukti, je poslovna žena i veoma javna figura. Čak je i njihova ćerka Šafa Alija dostigla određeni nivo Insta-slave na društvenim mrežama. Sarita i njene četiri ćerke su živele u Australiji kada su vesti o Fejsalovoj navodnoj prevari ranije ove godine dospele u štampu.

U ovom slučaju „ona druga“ je Dženifer Dan, glumica iz sapunica koja je poznatija kao Džedže Dan, i koja je 2005. godine bila uhapšena zbog posedovanja droge. Takođe se govorkalo i da je bila u vezi sa svojim sopstvenim advokatom, a bila je umešana u još jedan sudski proces, koji je bio vođen zbog šeme pranja novca.

Reklame

Tako da već možete da shvatite kako je štampa spinovala čitavu ovu stvar. Džedže Dan, žena skandalozne prošlosti, predstavljena je kao negativka, dok je Fejsal, muškarac, izbegao osudu i mržnju na društvenim mrežama. Ukucajte Fejsal Haris u Guglu, i pojaviće se fotografije Džedže Dan. Njegovo ime se uglavnom nije razvlačilo po štampi, ili barem ne dok se u ponedeljak ujutru nije pojavio još jedan video, na kojem on urla na svoju ćerku Šafu i udara je.

Lako je shvatiti zašto je na internetu sva krivica prebačena na Džedže Dan. To je usađeno u naš jezik. Mi u svom rečniku imamo izraz za žene kao što je Džedže Dan: „pelakor“. To je skraćeno od „perebut laki orang“, izraz koji grubo može da se prevede kao žena koja je otela nečijeg muškarca. To je izraz koji muškarca u suštini stavlja u pasivan položaj. On je jednostavno tamo negde, gleda svoja posla, pre nego što se pojavi lukava žena i otme ga.

E sad, ja samo ovde očigledno samo posmatrač, ali sam 99,9 posto sigurna da nije bilo baš tako. Džakarta nije puna žena koje idu unaokolo i odvlače muškarce iz bračnih kreveta. Nema žena koje namamljuju muškarce u hotelske sobe ili postavljaju zamke da bi ih namamile da stupe u vanbračne afere. Za vezu je potrebno podjednako angažovanje dve strane. Zar ih onda ne bi trebalo oboje kriviti za to?

Ne u zemlji gde se koristi izraz kao što je „pelakor“. Ova fraza je češća nego neutralni izrazi kao što je „WIL“ („wanita idaman lain“, ili „žena koju želi neko drugi“) – ali čak je i to samo još jedna fraza koja se fokusira na ženu, umesto na muškarca.

Reklame

Kako onda zovemo oženjenog muškarca koji vara svoju ženu? Nikako. Za to u indonežanskom jeziku bukvalno ne postoji reč. Imamo izraz za muškarce koji spavaju unaokolo (hidung belang), izraz za muškarce koji nisu u stanju da se posvete (buaya darat), ali nijedan za muškarca koji je umešan u vanbračnu vezu. To je malo zeznuto, zar ne (Iako, da budemo fer, nemamo izraz ni za supruge koje su preljubnice)?

I naravno, kada neka afera dospe na naslovne strane, sva mržnja se sruči na ženu. Ona je ta koja uništava domove, ona je lukava kučka koja smišlja kako da ukrade muškarca od neke druge žene. Naše društvo jednostavno ne može da dozvoli da muškarac bude odgovoran za svoje sopstvene postupke.
Setite se jedne od najčuvenijih afera s početka dvehiljaditih, veze između Ahmada Danija i Mulan Džamile. Mulan se proslavila kada je počela da peva zajedno sa tadašnjom suprugom Ahmada Danija, Majom Setijanti, u muzičkom duetu Ratu. Ovaj pop sastav je potrajao dve godine pre nego što se raspao, zajedno sa Danijevim brakom. Kasnije je otkriveno da su Dani i Mulan bili ljubavnici.

Što se tiče Mulan, žene koja je na kraju rodila Danijevu decu, ta drama joj je uništila karijeru. Nikada nije uspela da se oporavi od sve te silne mržnje upućene njoj. S druge strane, Dani je ostao slavan, uprkos stalnim javnim kontroverzama, kao kada je nosio nacističku uniformu, ili bio umešan u zaveru za obaranje vlade – iako je ovo drugo malo uvrnuto i te tvrdnje verovatno baš i nisu sasvim istinite.

Reklame

Verovatno bih mogla ovako do sutra, ali shvatate poentu. Ovaj video je postao viralan iz sasvim pogrešnih razloga. Šafina reakcija je potpuno razumljiva, zato što joj se u užoj porodici dogodilo nešto što ju je veoma pogodilo. Ali svi mi ostali smo samo posmatrači koji osuđuju ženu, a muškarca uopšte ni ne pominju. S toga, sledeći put, umesto da traćimo svoju energiju na osuđivanje nečije ribe koju ima sa strane, treba da se povučemo i ostavimo ih na miru. Zato što možda nismo u mogućnosti da izmenimo svoj jezik, ali možemo jednostavno da držimo jezik za zubima.

Još na VICE:

"Prisustvujemo galopirajućem trendu mržnje prema ženama"

Žene u Srbiji dominiraju na fakultetu, a gube na tržištu rada

Odgovorila sam muškarcima koji me seksualno uznemiravaju na Instagramu