FYI.

This story is over 5 years old.

Predsednički izbori 2017

Drugi i treći u predsedničkoj trci u Srbiji nisu imali reklame na televiziji

Verovatno nikada nećemo saznati koliko je tačno koja kampanja koštala, ali bar možemo da vidimo ko je odrešio kesu za reklamiranje na televiziji i šta mu je to donelo. Samo jednom pogađajte ko se najviše reklamirao.

Taman kada pokušavate da duboko u sebi potisnete "nikad čistiju suzu" poznatu i kao "predsednički izbori 2017", javi se REM. Regulatorno telo za elektronske medije koje se još pre početka izbora ogradilo od praćenja "zastupljenost kandidata u informativnim programima", već je građane obavestila da će za novac koji dobijaju iz budžeta moći da isprate samo plaćene oglase.

Mesec dana od završetka izbora, objavili su i izveštaj o emitovanim spotovima predsedničkih kandidata. To je, za sada, i jedini dokument ovog tela o izborima koji će ostati upamćeni po žestokim optužbama opozicije o nejednakoj zastupljenosti kandidata u medijima. Takođe, ostaće upamćeni i kao izbori u kojima nije bilo regulatornog tela koje bi ovakve navode moglo da potvrdi ili opovrgne.

Reklame

Elem, brojke u ovom isveštaju kažu: na televizijama sa nacionalnim frekvencijama spotovi kandidata Aleksandra Vučića emitovani su 863 puta, što je, načelno, ekvivaletno izbornom rezultatu. Na drugom mestu je Vuk Jeremić sa stotinu emitovanja manje - 764, što je potpuno suprotno od izbornog rezultata ovog kandidata.

Na trećem mestu našao se Vojislav Šešelj sa deset puta manje emitovanja od drugoplasiranog - svega 70 puta su se spotovi Šešelja zavrteli na televiziji, zanimljivo, isključivo na televiziji Pink. Slede Nenad Čanak sa 50 emitovanja, Milan Stamatović sa 25 i Aleksandar Popović sa 10 emitovanih spotova.

Zatim sledi najfascinantniji podatak koji srpske glasače može da svrsta pod politički fenomenen (što znamo odavno, ali evo još jedne potvrde) ili makar rubriku "verovali ili ne" - prema monitoringu REM, na elektronskim medijima nije emitovana nijedna predizborna oglasna poruka drugoplasiranog i trećeplasiranog kandidata Saše Jankovića i Luke Maksimovića. To faktički znači da skoro milion glasača - kada se saberu glasovi ova dva kandidata - one za koje su glasali nije videlo u reklamnim oglasima na televiziji.

To takođe znači da je zarad oko dvesta hiljada glasova (Stamatović + Čanak + Popović + Šešelj), plaćeno 155 emitovanja na televiziji sa nacionalnom frekvencijom, dok za oko 350 hiljada glasača Belog reklama na televiziji nije bila potrebna. To isto tako znači i da je i Vuk Jeremić uplatio više od 750 emitovanja reklama na televiziji i osvojio oko 200 hiljada glasova, dok je Saša Janković do svojih skoro 600 hiljada glasova došao sa 0 (slovima: nula) emitovanja reklama na televizijama.

Reklame

Ima tu još malo zanimljivosti, poput toga da se Aleksandar Vučić najviše reklamirao na Hepiju, Nenad Čanak na Pinku, a Vuk Jeremić na TV Prva, što možete da pogledate ovde.

Naravno, ovaj izveštaj REM-a ništa posebno ne znači. Ali je baš baš zabavno. To nam jedino i preostaje dokle god smo uskraćeni za suštinu.

Još na VICE.com:

Igrajmo se zanimljive izborne geografije u Srbiji

Kucamo na vrata zaboravljenih asova svih predsedničkih trka Srbije

Istraživanja u Srbiji su ipak ozbiljan posao