eko

Slovenské brýle z plastu, který můžete vyhodit na kompost

Vědecký team Slovenské technické univerzity přišel s vynálezem kompostovatelného biopastu, který je schopen naprostého sebezkompostování. A když se invence spojila s designem, vznikl Crafting Plastics!

by Bára Čápová
08 prosinec 2017, 12:11pm

Plasty a jejich nadprodukce a recyklace představuje jedno z nejaktuálnějších témat ekologického aktivismu posledních let. Roční světová výroba plastových hmot se blíží k 300 milionům tun a tato produkce rok od roku průměrně stoupá zhruba o 9 %. Ačkoliv se současná společnost těší relativně kladnému přístupu ke třídění odpadu a jeho vědomé recyklaci, velké množství z nich není možné touto metodou zpracovat a často tak končí na spalovnách či jako aditivum do cementárenského paliva. Kromě ftalátů obsahují mnoho chemických látek nepříznivě ovlivňujících nejen naše zdraví, ale taktéž celý ekosystém. To vše dobře víme. Co ale s tím?

Vlastnosti a kvality plastů jsou bohužel v dnešním světě téměř nepostradatelné a největším úkolem tak zůstává jejich náhrada environmentálně akceptovatelnější alternativou. Vědecký team Slovenské technické univerzity v Bratislavě nedávno přišel s neuvěřitelným vynálezem kompostovatelného biopastu schopného konkurovat jeho klasickým ropným sokům. Spojením této obdivuhodné vědecké invence, skvělé designérské práce a respektu k naší planetě vzniká projekt Crafting Plastics!

Váš projekt stojí na tvorbě bioplastu, jehož složení vzešlo z dlouhodobého výzkumu na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. Jedná se stále o studentský projekt nebo o kooperaci s profesionály a odborníky z nejrůznějších oblastí?
Na projekte sme začali pracovať približne pred 4 rokmi. Nemali sme v tej dobe ešte konkrétny plán, skôr sme experimentovali a spoznávali materiál. Názov a koncept projektu Crafting Plastics! vznikol až počas môjho ročného magisterského štúdia na UDK v Berlíne. Odvtedy ubehli už 2 roky a my na projekte pracujeme ďalej už ako profesionálne štúdio.

S vedcami od začiatku spolupracujeme veľmi úzko ‒ chodíme do laboratória namiešať si materiál a hrať sa. Do našich procesov zapájame odborníkov z rôznych oblastí ‒ či už z výroby alebo z výskumu. S inovatívnym materiálom prichádza nepreskúmané teritórium, v ktorom by sme sa len ťažko navigovali bez odbornej pomoci. Rozhovory s takými ľuďmi sú často veľmi inšpiratívne aj v iných smeroch. Sen posunúť tento projekt do reality, aby neskončil iba v portfóliu školských prác, sa momentálne deje a máme z toho veľkú radosť.

Z čeho se tedy bioplast vyrábí?
Prevažne z kukuričného škrobu, zvyšok sú tajné ingrediencie (smiech). Bioplastom sa v dnešnej dobe nazýva pomerne rôznorodá paleta materiálov ‒ samotní chemici sa sťažujú na príliš široké kritériá. Bioplastom sa môže nazývať plast, ktorý je aspoň čiastočne vyrobený z obnoviteľných zdrojov, aj keď nie je vôbec rozložiteľný. Rovnako môžeme nazývať bioplastom každý plast, ktorý je biodegradovateľný, aj keď na jeho výrobu boli použité aj ropné produkty a iné neobnoviteľné alebo dokonca zdraviu škodlivé suroviny. Stačí, ak plast spĺňa jednu z týchto podmienok. (vysvetlivka pod čiarou: Biodegradovateľný znamená, že materiál sa dokáže úplne rozložiť v industriálnom komposte do 90 dní na CO 2 a vodu.)

Patentovaná zmes, s ktorou pracujeme, spĺňa obe podmienky ‒ celá pochádza z prírodných zdrojov a je aj kompletne rozložiteľná, pričom má v porovnaní so staršími bioplastami tohto typu bezprecedentne lepšie vlastnosti. Materiál je úplne nezávislý od ropy a po skončení svojho upotrebenia dokáže zmiznúť bez toho, aby zaťažil životné prostredie. Nová generácia bioplastov, na vývoji ktorej sa momentálne pracuje, bude rozložiteľná do 90 dní dokonca aj v domácom komposte.Liší se bioplast od klasického plastu ve svých základních vlastnostech? (kromě recyklovatelnosti) Byl by schopný zcela nahradit plasty užívané v současném běžném životě?
Veľmi podstatná informácia je, že náš materiál nie je určený na recykláciu. My vytvárame úplne od nuly nový materiál, ktorý netreba recyklovať. Pri jeho degradácii sa totiž neuvoľňuje do ovzdušia nadbytočný CO 2, ako je to pri spaľovaní ropných plastov. Preto sa aj ropné plasty recyklujú ‒ aby sa do ovzdušia neuvoľňoval CO 2, lebo to zvyšuje skleníkový efekt. Ropa bola milióny rokov uskladnená v bezpečí pod zemou, kým sa z nej nezačali vyrábať igelitové tašky. Inak by si s recyklovaním nikto nelámal hlavu ‒ je to energeticky a často aj enviromentálne zaťažujúci proces. Náš materiál uvoľní do ovzdušia iba také množstvo CO 2, aké si z ovzdušia zobrali pre svoj rast rastliny, z ktorých je vyrobený. Je to uzavretý kruh. Geniálne jednoduché.

Momentálne sme v štádiu, že bioplast má vlastnosti dostačujúce na jeho využitie ako náhrady väčšiny plastových produktov na jednorazové použitie a obalov všeobecne. Podstatný rozdiel je v teplotnej stabilite. Tam sme sa však od minulého roka posunuli približne zo 60 °C na 115 °C, čo je teplota, pri ktorej materiál začne meniť svoju tvarovú stabilitu. Súčasný stav je už postačujúci na výrobu mnohých produktov.

Nahradiť úplne všetky plasty týmto bioplastom zrejme nebude nikdy úplne možné, predsa len je to materiál vyrobený kompletne z prírodných zdrojov, má svoje limity, ktoré sa však snažíme neustále posúvať bez kompromisu na jeho prírodný charakter. Plastové produkty, ktoré zamorujú prostredie ‒ napríklad igelitové vrecúška a fľaše ‒ bude možné naším bioplastom čoskoro plne nahradiť. Materiál je dokonca biokompatibilný, čiže sa dokáže rozložiť v tele. Preto sa s ním počíta aj v medicíne, napríklad na 3D tlačené súčasti, ktoré sa po čase, keď ich už nebude treba, úplne rozložia.

Pokud jsou používané bioplasty rozložitelné v rámci klasického kompostování, jak dlouhá je jejich životnost, aniž by degradovaly základní předpoklady pohodlného a praktického nošení brýlí?
To bola otázka, ktorú sme si kládli hneď na začiatku. V podstate bolo naším cieľom otestovať limity tohto materiálu. A tak sme zistili, že bioplast môže byť veľmi trvanlivý. Naozaj taký, že vydrží roky používania bez zmeny. Často musíme vyvracať fámy, že bioplast sa začne topiť alebo rozpadať, keď napríklad začne pršať. Nie je to tak. Naše prvé okuliare majú už takmer 4 roky a nič nestratili zo svojej kvality. Pre okuliare, ktoré sú stále v kontakte s pokožkou, je tento materiál ideálny, pretože okrem iného je absolútne netoxický.

Vyžaduje kompost na rozložení bioplastů určité náležitosti?
Nie je kompost ako kompost ‒ industriálny kompost má ideálne podmienky na rozklad bioplastov, teda konštantnú teplotu (nad 50 °C), vlhkosť a mikroorganizmy. Domáci kompost má tých stupňov menej, takže proces sa spomalí, ale stále prebieha. Rýchlosť rozložiteľnosti materiálu závisí od podmienok prostredia.

Pustit se do produkce dioptrických brýlí je opravdu hodně velká výzva. Já sama nosím brýle každý den a tak velmi dobře znám martýrium se sháněním vyhovujícího kusu. Proč jste se rozhodli bioplast uplatnit právě na takto složitém produktu?
Práve to nás fascinuje. Na ráme okuliarov si totiž dokážete vyskúšať mnoho vlastností materiálu ‒ od mechanických až po vizuálnu stránku. Prvotná idea, prečo vyrábať okuliare, však vznikla preto, lebo sme chceli nájsť oveľa osobnejší produkt, než sú obaly na vajíčka, a prostredníctvom neho komunikovať o celej problematike úplne iným spôsobom. Okrem iného práve módne doplnky sú produkt, ktorý podlieha trendom, a človek len ťažko vydrží s jednými okuliarmi celý život. Podľa dánskeho fashion inštitútu je dokonca módny priemysel po ropnom priemysle druhým najznečisťujúcejším životné prostredie. Preto nám napadlo, že okuliare by boli ideálnym začiatkom. Keď už niekto investuje do okuliarov, rád o tom aj rozpráva. Akej sú značky, z akého materiálu, akú majú vychytávku. A v neposlednom rade sa stávajú každodennou súčasťou vizuálu svojho nositeľa. Čiže aj tak trošku metaforicky, aby ľudia mohli cez tieto okuliare vidieť trochu ekologickejší svet.

Kromě správných vlastností materiálu musí brýle splňovat mnoho dalších náležitostí vyhovujících geometrii a tvaru hlavy individuálních uživatelů. Spolupracujete s profesionály z oboru optiky? A jak postupujete při tvorbě jednotlivých designů?
Jeden z nás (Miro) je dlhoročným nositeľom okuliarov a áno, mali sme aj konzultácie predtým, než sme začali, a stále ich aj máme, lebo je to pre nás dôležite, aby sme naozaj vytvorili kvalitný produkt, ktorý bude mať dobrú ergonometriu a ľudia si ho obľúbia. Sme stále na ceste.
Používame v podstate dve technológie ‒ laserovanie z dosiek, ktoré sami vyrobíme v labákoch alebo najnovšie 3D tlač. Oba spôsoby ovplyvňujú, ako okuliare vyzerajú najmä z hľadiska estetiky.

Kde brýle prodáváte? Je možné si je někde vyzkoušet nebo máte pouze internetový obchod?
Momentálne ešte prebieha kampaň na Kickstarteri, kde sme launchli našu 3D tlačenú Collection 2. Ľudia si môžu okuliare objednať a na jar im ich doručíme. Budúci rok chceme postupne začať predávať osobne na dizajnérskych a fashion podujatiach, aby sme videli, ako ľudia reagujú, čo sa im páči. Feedback je pre nás v tejto fáze veľmi dôležitý. Okuliare by mali byť dostupné v kamenných obchodoch najneskôr začiatkom roku 2019.