Posle 15 godina muzika je opet deo jednog građanskog protesta

FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Posle 15 godina muzika je opet deo jednog građanskog protesta

Protestna atmosfera nije izostala ni sinoć na Trgu republike pa se u publici našlo nekoliko baklji i transparenata sa porukama "Čiji grad, naš grad!", "Mir", "Protiv terora vlasti".
21.10.16

Sedmi put su se građani okupili na ulicama glavnog grada na poziv Inicijative Ne Da(vi)mo Beograd. Za razliku od prethodnih protestnih šetnji, povod za jučerašnje okupljanje bila je 72. godišnjica oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu. Na besplatnom koncertu, uz bendove Kazna Za Uši, Fish in oil, Lira Vega, Jarboli, repere Prti Bee Gee i Smoke Mardeljana, DJ Flipa i pisca Marka Vidojkovića u ulozi voditelja programa više od hiljadu ljudi đuskanjem je zagrejalo Trg Republike uprkos niskoj temperaturi.

Reklame

Koncertni protest još jedna je u nizu aktivnosti ljudi okupljenih oko Inicijative Ne da(vi)mo Beograd na polju izražavanja nezadovoljstva građana aktuelnim stanjem u društvu, a koje je intenzivnije posle događaja iz izborne noći u Hercegovačkoj ulici. Ova vrsta angažovanog koncerta u Beogradu nije viđena više od decenije, od pobune protiv rata, mobilizacije i vlasti Slobodana Miloševića.

Marta 1992. godine članovi tada popularnih bendova Ekatarine Velike, Partibrejkersa i Električnog orgazma osnovali su bend Rimtutituki i u saradnji sa radiom B92 podigli glas protiv rata i mobilizacije. Bez dozvole za javni nastup, spakovali su se u kamion i krenuli ulicama Beograda šireći slogane kao što su "Mir, brate, mir", "Ispod šlema mozga nema", "Manje pucaj više tucaj"…

"Rock 'n' rol za izbore - Izađi na crtu" bila je kampanja 2000. godine u kojoj su učestvovali mnogi popularni bendovi - Darkvud dab, Sanšajn, Kanda, Kodža i Nebojša, Jarboli, Ajsburn, Negativ, Goblini, Partibrejkersi i Del Arno bend. Cilj serije koncerata širom Srbije bio je podsticanje mladih da izađu na glasanje 24. septembra. Sva istraživanja u to doba su pokazivala da će te izbore odlučiti upravo mladi glasači. Posle je došao peti oktobar.

Protestna atmosfera nije izostala ni sinoć na Trgu republike pa se u publici našlo nekoliko baklji i transparenata sa porukama "Čiji grad, naš grad!", "Mir", "Protiv terora vlasti". "Smrt fašizmu, sloboda narodu" bila je glavna parola koncerta čije održavanje je u jednom trenutku dovedeno u pitanje pre nego što je grad nakon više od dve nedelje konačno izdao dozvolu.

Reklame

- Odobrenje vlasti da se održi koncert tumačim kao izraz dobre volje, ali to i dalje ne znači da postoji ozbiljan dijalog sa građanima - obratio se okupljenima Marko Vidojković na početku.

Poruke nezadovoljstva sa bine nisu morale daleko da putuju s obizrom na to da se u Narodnom pozorištu, tik iza postavljene bine, u isto vreme održavala svečana Akademija grada povodom obeležavanja godišnjice Oslobođenja Beograda kojoj su prisustvovali, između ostalog, i gradski čelnici čije ostavke Inicijativa zahteva već mesecima. Marko Aksentijević iz Inicijative Ne da(vi)mo Beograd rekao je da se antifašizam mora iznova potvrđivati delima i da se vrednosti antifašističke borbe građani ne smeju sećati samo na obeležavanju godišnjica.

- Moramo stati uz svakoga ko je ugnjetavan jer je drugačiji. Moramo stati jedni uz druge, jer će samo tako naš grad biti grad slobode, jednakosti i solidarnosti. Mi nemamo drugi grad i druge ljude koji će se za njega boriti - poručio je dok su u publici zasijale baklje.

Većina bendova je prvi put nastupala na Trgu Republike, čije simbolično značenje u novijoj političkoj istoriji Srbije nosi posebnu težinu.

- Došli smo iz Vijetnama na Voždovcu da podržimo Smokea u ovoj akciji - kaže nam ekipa iz prvih redova. Devojke do njih nestrpljivo iščekuju početak nastupa Jarbola.

Muzičari uglavnom nisu bili raspoloženi za iznošenje stavova i izjava, mada su se "Prtijevci" pohvalili da su došli strejt, što nije mala stvar kada su oni u pitanju. Ako je suditi po reakciji publike, Smoke Mardeljano je priredio najeksplozivniji nastup koji je završio rečima:

- Ja volim svoju zemlju, ali ne volim svoju državu - rekao je i uz klasičan "majk drop" uveo kolege iz Jarbola na binu koje su fanovi bukom i plesom izveli i na bis.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu